МАЛЯРСЬКА СПАДЩИНА УКРАЇНСЬКОГО ВАН-ГОГА

Євген БУКЕТ

За все своє життя він продав лише одну картину, а нині виставки його картин збирають повні зали шанувальників. На початку березня виставка “Чесний з собою” на відзначення сумних 60-х роковин від дня смерті видатного українського літератора, громадського діяча і художника відкрилася в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського. У такий несподіваний спосіб Володимир Винниченко через кілька десятиліть завітав у гості до будинку побратима — Михайла Грушевського. Працівники музею вирішили саме цією виставкою відкрити цикл проектів до 20-річчя незалежності України.
В історію національної культури В. Винниченко увійшов як один із найталановитіших українських письменників. Його творча спадщина велика й різноманітна: 14 романів, більше 100 оповідань, 23 драматичні твори, низка публіцистичних статей, щоденник за 1911—1951 рр.
Упродовж усього свідомого життя він намагався поєднувати літературну діяльність і політику. Був членом Революційної української партії. Один із провідників української національної революції, лідер УСДРП, головний редактор “Робітничої газети”. На 1917—1919 рр. припадає найвищий злет Винниченка-політика. Він очолював Генеральний секретаріат Української Центральної Ради, а пізніше Директорію, а ще був автором майже всіх законодавчих актів Української Народної Республіки. Остаточно залишивши Батьківщину навесні 1920 року, жив у Чехії, Німеччині, а 1925 року переїхав до Франції.
Художня спадщина митця представлена жанрами пейзажу, портрета, натюрморту. Винниченко використовує різні техніки: олію, акварель, олівець, вугілля, змішану техніку — акварель і перо. Для нього характерне імпресіоністично-реалістичне колористичне спрямування.
Винниченко-художник поступово здобув визнання у колі професійних художників Анрі Сіньяка, Пабло Пікассо, Фергана Леже, його роботи виставляли в паризьких галереях і дістали високу оцінку як такі, що могли б зробити честь навіть професійному художнику.
Після поетапного повернення в Україну (2000—2002 рр.) малярська спадщина Володимира Винниченка зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України та на депозиті Національного художнього музею України.
Твори належним чином реставровані й натягнуті на підрамники. Здійснив цю роботу художник Василь Корчинський. Матеріально допоміг Фонд сприяння розвитку мистецтв, який очолює Володимир Толстоухов.
“Знаменно те, — сказав на відкритті виставки в Музеї Михайла Грушевського заступник директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Сергій Гальченко, — що сьогодні ми маємо виставку в Будинку-музеї Михайла Грушевського, першого Президента Української Народної Республіки. Саме в цьому будинку сьогодні експонується малярська спадщина першого голови уряду УНР. І мені хочеться вірити, що в Києві буде музей В. Винниченка. Адже сьогодні маємо понад сотню його картин, архів і програму максимум — повернення в Україну всієї його спадщини, яку заповідано передати Україні”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment