МЛИНЦІ — КОРОННА СТРАВА

Михайло КУРДЮК,
кандидат сільськогосподарських наук, с. Тростянець,
Ічнянський район, Чернігівщина

У моєму рідному Стольному, а це старовинне козацьке село в Менському районі Чернігівщини, споконвіку вміють куховарити. Готують смачний борщ, печуть пироги, вареники варять із різними наповнювачами, а ще киселі — молочні й фруктові. Є у стольненців своя коронна страва.

Ранком, як правило, печуть млинці, які ставлять на стіл один раз, а приправу до них подають двічі: таким чином немає одноманітності у споживанні, і млинці стають ситнішими. Тісто на млинці готують із гречаного борошна з домішкою житнього чи пшеничного та запару, що надає їм кислинку й пухкість. Гарячу пательню змащують шматочком сала, тісто наливають дерев’яною ложкою. Млинці складають на тарілку високим стосом, завдяки цьому вони довго залишаються гарячими.
Приправу до млинців подають двічі: спершу — сальну, а потім — сметанну. На сковороді смажиться сало, витоплюється тук, у який вмочують шматочки млинців перед тим, як їх з’їсти. Найкраще, коли до млинців подають підрум’янену й ароматну свіжину. Але найвищий ґатунок цієї страви — млинці з домашньою ковбасою, яку підсмажують разом із салом. Ковбаса повинна бути злегка підрум’янена.
Після млинців із ковбасою чи салом, роблять маленьку перерву, а вже потім подають холодну сметану. Найкраща сметана — зібрана з глиняного глечика, де молоко скисло природньо. Така сметана має особливий смак і запах, якого немає в кислих вершках, хоча млинці з ними теж дуже смачні. Таких смачних млинців мені ніде їсти не доводилося.
Про ритуал споживання млинців у моєму селі довелося згадати в Ліхтенштейні, куди нас з І. Сподаренком запрошував племінник засновника легендарної Асканії Едуард Олександрович Фальц-Фейн. Пригощав нас директор заводу вакуумної апаратури в Бальцерсі, люб’язно запросивши на вечерю в ресторан Вадуца — столиці цієї держави. Ми їли смажену форель — царську рибу, і після цього кухар знову поклав до наших тарілок шматочки форелі, а директор (тамада трапезування) зазначив, що коронну страву в них подають двічі. А наші селяни, не знаючи вислову “коронна страва”, теж двічі подають млинці. Тому вони — коронна страва.
Згадалося також гостювання у московського митрополита Питирима. На трапезі подавали пухкі апетитні млинці під ковпаком. Щоб не холонули, їх потім клали у спеціальні, добре підігріті тарілки. До млинців подавали не сало, смажене з ковбасою, а чорну та червону ікру, підливу з вершкового масла. Перед вживанням їх попередньо окропляли “Особливою московською”, що надавало цьому обідові певного ритуалу, а наїдку — приємнішого смаку. Однак українські млинці смачніші!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment