Презентацією чотиритомника Левка Лук’яненка “З часів неволі”, зокрема останньої книги зібрання “Країна Моксель”, завершилася багаторічна праця автора над цією енциклопедією Руху Опору в Україні. Презентуючи працю, автор висловив здивування, що нація, яка 300 років була під окупацією Москви, так повільно займається “витісненням комуністичного проімперського світогляду і заповненням у головах людей того місця, де була антиукраїнська ідеологія, українськими духовними цінностями”. Про свою працю розповідає її автор Левко Лук’яненко.
“Ці чотири томи вийшли протягом кількох останніх років у різних видавництвах. У кожному томі йдеться про кілька десятків постатей, загалом близько 120 осіб. Це люди, яких я знав, із якими разом відбував ув’язнення. Насамперед повстанці, бійці ОУН, Української Повстанської Армії. Це праця, яку я дуже хотів зробити: залишити пам’ять про тих людей, які йшли в бій за волю України.
У книгах є ще й інші кілька важливих тем. Перша — відносини українських політв’язнів із політв’язнями Литви, Латвії, Естонії, інших країн. Народи Прибалтики — то взагалі наші союзники у боротьбі проти Російської імперії. Але також із нами були й інші політв’язні: азербайджанці, грузини, вірмени, нехай їх було й менше. Наступна тема — політв’язні й адміністрація концтаборів, тюрем. Ще одна тема — це мої міркування, роздуми, можна сказати мрії з приводу долі України, подій різних років.
Хто допомагав у виданні чотиритомника? Перші два томи видала своїм коштом Міжнародна академія управління персоналом, і я дуже вдячний за це і задоволений, що робота не зосталася в рукопису. Третій том вийшов за фінансової підтримки Сергія Овчарука, юриста, мого соратника по Республіканській партії. На четвертий том кошти збирав я сам. Серед тих, хто редагували томи, — Микола Славинський, Григорій Гайовий, мій товариш по другому ув’язненню Василь Овсієнко.
Частину накладу я закупив і дарував ці книги бібліотекам, навчальним закладам України”.