Уляна ВОЛІКОВСЬКА, фото Олеся ДМИТРЕНКА
Тетяна Протчева потрапила у Книгу рекордів України. Її витвір — вишите гусяче яйце. Майстриня на шкаралупі відобразила традиційний український орнамент оберіг “безконечник” у червоно-синіх кольорах, характерних для центрального регіону. На копітку роботу пішло 15 метрів бавовняних ниток муліне і 30 годин праці. За словами вишивальниці, це тільки початок! “Нещодавно я почула, що є майстер, який вишиває на камені, хочу познайомитися із цим дизайнером для можливої спільної роботи. Я буду і надалі дивувати!”, — розповіла пані Тетяна.
І справді, оригінальні роботи Тетяни Протчевої викликають неабияке зацікавлення і подив в Україні і за кордоном, зокрема в Америці, Шотландії, Ізраїлі, Японії, Китаї. Так, минулого року під керівництвом майстрині на виставці ЕКСПО у Шанхаї (Китай) була вишита “Карта світу”. “Через таке спілкування більше сприймають Україну. Коли на “Карті світу” учасники робили кілька символічних стібків, я бачила такі щасливі обличчя…”, — згадує майстриня.
У своїх виробах вона використовує переважно традиційну вишивку центрального регіону червоно-чорних кольорів, а її улюблена техніка вишивання — хрестик. Тетяна Протчева зберігає концепцію, використовуючи давні композиції, матеріали, але інтерпретує все по-своєму, створюючи авторські візитівки творчості: вишиті метелики, краватки із трипільськими орнаментами, чоловічі хустинки для фраків… “Мій син уперше одягнув вишиту краватку з поваги до мене. Пам’ятаю, прийшов з ліцею і бачу — очі горять, а він каже: “Мамо, це просто супер! У тебе замовлення…”
Вражають ікони пані Тетяни, що випромінюють дивовижне сяйво завдяки унікальній ниточці, яку вишивальниця використовує для німба: “Коли я була в Японії, то натрапила на майстриню, яка подарувала мені клубок люрексового шовку. Ця ниточка світиться вночі. Після подорожі до Ізраїлю, де відвідала святі місця, я відчула, що можу працювати над іконами. Отримала благословення на вишивку ікон”.
Пані Тетяна мріє створити в Україні державного рівня музей вишивки…