«ЛЕТЮЧИЙ ГОЛЛАНДЕЦЬ» — ЛАУРЕАТ ПРЕМІЇ

Ольга ЮРЧИШИНА,
краєзнавець

Нещодавно лауреатом Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського став його правнучатий племінник, житомирянин Олексій Боржковський, лікар вищої категорії, підполковник медичної служби, активний громадський діяч.
Виконуючи заповіт свого батька, Олексій Боржковський багато років поспіль досліджує життєвий і творчий шлях Степана Руданського, працює в архівах, музеях, бібліотеках України, популяризує творчість свого славного родича. Написав і видрукував чимало літературознавчих розвідок, статей, серед яких чільне місце належить публікаціям про Степана Руданського. За непосидючу вдачу, невтомну працю в одному зі своїх листів покійний Дмитро Нитченко назвав його “летючим голландцем”.
Він разом із однодумцями побував у всіх місцях, пов’язаних з іменем поета: Санкт-Петербурзі, Ялті, Хомутинцях, Руданському, Гайвороні, Сімферополі та інших. Допоміг обладнати музейну кімнату в НВК № 15 “Гімназія-школа-садок” у Ялті. Завдяки його клопотанням цей заклад носить ім’я Степана Руданського. Олексій Боржковський організував збір книжок для бібліотеки імені Степана Руданського в Сімферополі, надав цікаві матеріали для музею поета в Хомутинцях, для школи й сільської бібліотеки в с. Руданському на Вінниччині, музею Івана Франка в Криворівні та ін. Він постійний учасник літературно-мистецьких свят на батьківщині Степана Руданського, вечорів пам’яті поета в Криму, в Національній науковій медичній бібліотеці України в Києві тощо. З його ініціативи до 175-ї річниці від дня народження Степана Руданського побачили світ ювілейна поштова марка та конверт із зображенням поета.
Світлини лікаря-подвижника ілюструють низку видань: буклет “Степан Васильович Руданський” (Вінниця, 2004); книжки: “Всміхається Руданському нове тисячоліття” — збірка творів лауреатів Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського (Вінниця, 2008); “Степан Руданський (1834—1873). Поет, лікар, громадянин” (К., 2009), де Олексій Боржковський один із укладачів; художньо-документальну повість для дітей Євгена Білоусова “Степан Руданський — поет і лікар” (Тернопіль, 2008).
Разом із Олексієм Боржковським ми розшукали в с. Малі Кутища на Вінниччині занедбані могили рідної сестри поета Ольги Руданської та її чоловіка, священика Стефана Комарницького, упорядковуємо, садимо квіти. Лікар за власний кошт виготовив меморіальні дошки.
Активний діяч Житомирської “Просвіти” лікар Боржковський бере участь у наукових конференціях, часто виступає перед студентами, учнями не лише Житомира та області, а й у багатьох інших куточках України, поширюючи творчість свого видатного пращура, красу і велич українського слова.
Любов до рідної мови, пошану до творчості Степана Руданського лікар передає у спадок двом синам, восьми онукам, правнукові. Сотні плодових дерев, посаджених його дбайливими руками майже всюди, де довелося йому побувати, що буйно квітнуть і щедро родять людям на втіху, є живими пам’ятниками Людській Доброті, Працелюбству, Безкорисливості та Щедрості Душі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment