ДЕУКРАЇНІЗАЦІЯ ЗА МУРОМ ВІДПИСОК

Голова ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, народний депутат України Павло Мовчан направив низку депутатських звернень і запитів, щодо тривожної ситуації зі збереженням українських шкіл на Донеччині і Луганщині. Ось відповіді на ці запити і звернення.

Кабінет Міністрів України

Народному депутатові України
П. М. МОВЧАНУ
Шановний Павле Михайловичу!
Розглянувши Ваш запит щодо закриття навчальних закладів з українською мовою навчання у       м. Донецьку, повідомляємо.
За інформацією Донецької облдержадміністрації, у регіоні проводиться систематична робота щодо утвердження державної мови, її всебічного розвитку і функціонування. В області діє 750 загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання, що становить майже 70 відсотків їх загальної кількості. Шкіл з російською мовою навчання — 230. Навчанням українською мовою охоплено 150 986 учнів, що становить майже 47 відсотків їх контингенту.
У м. Донецьку проводять навчання українською мовою 34 загальноосвітні навчальні заклади. Крім того, у 48-ми навчальних закладах з російською мовою навчання функціонують 245 україномовних класів. Усього в місті державною мовою навчається 17 205 учнів (понад 26 відсотків загальної кількості учнів міста). Звернень батьків щодо порушення прав дітей навчатися українською мовою не надходило.
За дорученням Донецького міського голови питання стосовно оптимізації мережі навчальних закладів у м. Донецьку вивчається на рівні районних рад, зокрема розглядається можливість закриття загальноосвітніх шкіл №№ 121, 2, 111, 154, із них — з українською мовою навчання тільки школа № 111. Питання, що стосується закриття Донецької загальноосвітньої школи № 136 в 2011 р., не розглядається.
Оптимізація мережі навчальних закладів в області не пов’язана з мовою навчання, а здійснюється залежно від демографічної ситуації, наповнюваності шкіл, стану будівель та матеріально-технічної бази тощо.
За інформацією Донецької облдержадміністрації, питання стабільного функціонування системи освіти, забезпечення рівного доступу до якісної освіти кожній дитині, раціонального використання бюджетних коштів на утримання навчально-виховних закладів перебуває на постійному контролі.
3 повагою,
Прем’єр-міністр України
Микола АЗАРОВ

Міністерство
освіти і науки України

Народному депутату України
Мовчану П. М.
Шановний Павле Михайловичу!
Оскільки, згідно зі статтею 14 Закону України “Про освіту”, питання функціонування та розвитку мережі загальноосвітніх навчальних закладів належить до повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, його розгляд доручено управлінням освіти і науки Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій.
За інформацією управління освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, у 2010/2011 навчальному році у Луганській області функціонують 298 (42,2 %) шкіл з українською, 156 (22,1 %) — з російською, 252 (35,6 %) — з кількома мовами навчання (у 2004 році: відповідно — 236, 174 , 354). Щорічно відсоток охоплення навчанням українською мовою в навчальних закладах області зростає. Так, якщо у 2004 році він становив 29,5 %, то у 2011 році — 48,5 %.
У м. Красний Луч функціонують 12 шкіл з українською, 4 — з російською та 14 — з кількома мовами навчання. Державною мовою навчаються 62 % учнів шкіл міста та 64 % учнів перших класів.
Згідно з… (йде перелік нормативних актів — ред.) сесія Краснолуцької міської ради прийняла рішення від 28.12.2010 № 20 “Про припинення юридичної особи: Краснолуцької загальноосвітньої школи І—ІII ступенів № 15 Краснолуцької міської ради Луганської області”. Діяльність зазначеного навчального закладу припиняється після завершення 2010—2011 навчального року.
При цьому повідомляємо, що загальноосвітня школа № 15 з українською мовою навчання побудована у 1985 році, її проектна потужність становить 1176 учнівських місць. Проте станом на 01.01.2011 р. у ній навчаються лише 240 учнів, завантаженість приміщень становить 20,4 %, наповнюваність класів — 16 учнів. Після закриття вищезазначеної школи учні будуть переведені до загальноосвітніх навчальних закладів № 29 та № 4, які знаходяться у тому ж мікрорайоні.
Загальноосвітня школа № 4 з кількома мовами навчання побудована у 1980 році. Проектна потужність 1176 учнівських місць, навчаються 437 учнів (наповнюваність 38 % від проектної потужності), наповнюваність класів — 22,2 учні. У школі 13 навчальних кабінетів, 9 комп’ютерів, електронна бібліотека, є підключення до мережі Інтернет.
Спеціалізована школа № 29 з поглибленим вивченням окремих предметів побудована у 1994 році. Навчання здійснюється на державній мові. Проектна потужність 1296 учнівських місць, станом на 01.01.2011 навчаються 376 учнів (наповнюваність 29 % від проектної потужності), середня наповнюваність класів — 20,0 учнів. У закладі 13 навчальних кабінетів, 15 комп’ютерів, є підключення до мережі Інтернет, електронна бібліотека, мультимедійні засоби навчання.
Школи № 29 та № 4 мають більш потужну матеріально-технічну базу та більш професійний кадровий потенціал. Отже, погіршення умов для виховання та отримання якісної освіти українською мовою учнями загальноосвітньої школи № 15 не відбудеться.
У поточному навчальному році у м. Донецьку у 34 загальноосвітніх школах навчання здійснюється українською мовою, у 48 закладах з кількома мовами навчання функціонують 245 україномовних класів. Усього в місті державною мовою навчаються 17 205 (26,5 %) учнів.
На даний час, згідно з дорученням Донецького міського голови, питання оптимізації мережі навчальних закладів у м. Донецьку вивчається на рівні районних у м. Донецьку рад та на розгляд сесій не виносилися.
Оптимізація мережі закладів освіти в області здійснюється на підставі демографічної ситуації, наповнюваності шкіл, стану матеріально-технічної бази будівель, витрат на їх утримання в умовах недостатнього фінансування галузі, географічного розміщення тощо. При проведенні оптимізації буде обов’язково зберігатися мова навчання учнів та вивчення ними іноземної мови.
Зважаючи на важливість порушених питань, Міністерство направило листи головам Луганської обласної державної адміністрації, Донецької обласної державної адміністрації та Донецькому міському голові, в яких наголосило, що при прийнятті рішень про ліквідацію та реорганізацію навчальних закладів необхідно попередньо провести відповідну роботу із забезпечення належних умов навчання та виховання учнів, у тому числі й збереження мови навчання; досягти узгодження всіх питань з батьками та завчасно вирішити питання працевлаштування педагогічних та інших працівників.
З повагою,
Голова комісії з реорганізації Міністерства Б. Жебровський

х х х
Аналогічне роз’яснення щодо Луганщини, зокрема міста Красний Луч, надіслала Луганська обласна державна адміністрація.

х х х
Ще один депутатський запит П. Мовчана був направлений міністру внутрішніх справ України А. Могильову. Йшлося про те, наскільки правочинними є дії посадовців, які закривають школи, а також про те, що на представників громадськості, які виступали на захист українських шкіл, чиниться тиск, протиправні дії. У своїй відповіді на запит міністр, зокрема, відписався так:
“За результатами здійсненої перевірки прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи у зв’язку з тим, що на момент прийняття рішення в матеріалах перевірки відсутні докази, які вказують на ознаки злочинів”.

х х х
На прохання нашої газети коментар до цих відповідей дає Голова ВУТ “Просвіта”, народний депутат України Павло МОВЧАН:
— До моєї сфери діяльності, як народного депутата України, належать, окрім законотворення, також реагування на листи, звернення виборців. У свою чергу я також направляю депутатські звернення і запити. Звернення робиться від імені депутата, а запит голосується в парламенті і подається як рішення парламенту.
Що можна сказати щодо цих відповідей на звернення та запити? Гадаю, читачі нашої газети самі все бачать. Всі ці відповіді є просто риторикою, замість конкретної справи, типовими відписками в дусі радянських часів.
Хотілося б вірити, що все так і є насправді, як написано у відповідях посадовців, але об’єктивно ситуація протилежна. Йде наступ на все українське, триває зачищення території від етнічного українського елементу напередодні тотальної приватизації землі, напередодні “великого переселення народів”, яке планується провести досить швидко.

х х х
Залишається додати, що буквально днями, вже після цих гарних відписок з урядових структур, було таки закрито українську школу № 111 у Донецьку. За кілька днів до цього було закрито одразу три українські школи в місті Макіївка на Донеччині. Процес триває…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment