ДРУГИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК. ЗЕМЕЛЬНИЙ

Леонід ЛІЩИТОВИЧ

Прогнози щодо фінансової кризи невтішні. Наш порятунок — у рішучих діях, спрямованих на зміцнення аграрного потенціалу України. Бо, зрештою, для нас це найреальніший шлях до відродження вітчизняної економіки.
Але в нас багато перешкод — немає цивілізованого земельного законодавства, а яке є — працює, наче через пень колоду тягне. Приміром, у країні практично не працює сучасна кадастрова система. Триває мораторій на право землевласників вносити свою землю до статутного фонду агропідприємств. Водні ресурси розглядаються у більшості випадків як “землі під водою”. Результати відомого проекту Світового банку щодо створення кадастрової системи також не виправдовують надій. Крім того, практично зупинена розробка проектів землеустрою для створення ефективних агропідприємств, бо основні зусилля обласних інститутів землеустрою досі спрямовані на “паювання земель”. А проблеми зрошення сільгоспугідь (і забезпечення тваринництва водою) взагалі передано до “небесної канцелярії”.
На цьому тлі багато років триває пустопорожня балаканина про створення земельного банку. Банку, який би забезпечив реальні механізми консолідації різноманітних ділянок, особливо земельних часток-паїв, у потрібні для товарного землеробства поля і сівозміни. Світовий досвід переконує, що саме таким шляхом ще можна врятувати наше сільське господарство. Кожне українське село, де сьогодні процвітає згубна для чорноземів оренда й суборенда земельних ділянок, призведе до занепаду соціально-культурної сфери, житлового будівництва тощо. Відомо, що сьогодні саме місцеві ради визначають (за чималі хабарі) цільове призначення земель і схему організації території. При цьому цинічно ігноруючи вимоги Закону України “Про землеустрій” щодо проекту землеустрою, а не проекту відведення ділянки. Як наслідок — в Україні найнижча ефективність використання квадратного метра території. Однаковісінька ситуація і з використанням та охороною прісної води.
Для вдосконалення використання та охорони земельних і водних ресурсів треба негайно створювати потужний Національний земельно-водний фонд України. База для цього є — 26 державних госпрозрахункових інститутів землеустрою та 10 водогосподарських проектних інститутів. Використання Фондом сучасної геоінформаційної системи для поточного моніторингу стану земельних і водних ресурсів за допомогою супутникового телекомунікаційного зв’язку дасть змогу отримати колосальний господарський ефект. Стара совєтська організація управління ресурсами й досі не дозволяє навести лад у країні з найкращими у світі землями. Для тіньових ділків це вигідно. Щоб зробити перші кроки до цивілізованого ринку землі, багато не треба — скромне інвестування та відповідні державні рішення. Тоді Земельно-водний фонд може запрацювати за три місяці!
Результати не забаряться. Інвестиційний клімат суттєво поліпшиться. Зросте ефективність використання та охорони землі і води, що в умовах глобальної кризи життєво важливо.
Фахівці-землевпорядники та водні інженери Національного земельно-водного фонду здатні будуть проектувати сучасні агропідприємства. Проблема мораторію сама кане в Лету. Бо продаватимуть (і треба) не землю, а агропідприємства разом із землею і водними квотами.
При Національному фонді нарешті необхідно створити сучасне сховище земельно-водних баз даних і знань України. Вони, як відомо, є стратегічною інформацією, основою майнової безпеки і гарантованого господарювання наших громадян.
Читачі запитають: навіщо ще один фонд? Річ у тім, що відмінність запропонованого фонду від Фонду держмайна України в тому, що останній створювався для продажу (приватизації) старого майна. Земельно-водний фонд мусить виконувати консолідацію земельних і водних ресурсів. І поєднувати це з проектами сучасних агропідприємств, які згодом будуть запропоновані інвесторам. Таким чином, оригінальні творчі проекти дозволять не тільки зробити ефективнішим агровиробництво, а й суттєво піднімуть вартість продажу навіть занедбаних земель. Проект закону України “Про Національний земельно-водний фонд України” вже є. Тут детально розписані законодавчі основи діяльності такого фонду. Скажу одне: за роллю у державі і правами він мусив би бути аналогічним Національному банку України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment