ДІАМАНТИ І КАПУСТА: ЯК У НАС ВИЗНАЧАЮТЬ РІВЕНЬ ІНФЛЯЦІЇ

На запитання кореспондента відповідає народний депутат України (фракція БЮТ), міністр праці й соціальної політики опозиційного уряду Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ.

— Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та праці, в якому Ви працюєте, ухвалив рішення про відхилення чергового антисоціального урядового законопроекту № 7562. Та яке відношення до соціальних питань має цей законопроект, що називається “Про гарантії держави щодо виконання рішень суду”?
— Річ у тім, що в нашому законотворенні узвичаїлася досить дивна практика: “причіплювати” поправки ще до багатьох інших законів. Це суперечить регламентові Верховної Ради, яким заборонено, ухвалюючи такий-то закон, вносити зміни до законів зовсім іншого профілю. Є й відповідна заборона Конституційного Суду. Між тим, уряд, зокрема, Міністерство юстиції під орудою Лавриновича, вносить цей законопроект, але в перехідних положеннях (навіть не в основному тексті, а сховали саме туди) “підчепили” такі зміни в інші закони, якими ліквідовуються пільги 16-ти категоріям громадян. Це було зроблено умисно, щоб законопроект йшов лише через профільний Комітет із правової політики, який очолює Ківалов, а не через Комітет із соціальної політики та праці чи Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів. У результаті пропонуються такі зміни в законах, які прямо порушують статтю 22 Конституції України, що забороняє звужувати соціальні права громадян.
— Про які пільги йдеться?
— Це, наприклад, чорнобильці. У них є пільга — знижка на 50 відсотків на оплату комунальних платежів. Її хочуть забрати. Є пільги у дітей, які потерпіли від Чорнобиля, їх теж хочуть зняти. Учасники бойових дій, інваліди Другої світової війни, шахтарі, медики, вчителі — цим категоріям також уряд хоче зняти низку пільг. Саме тому наш Комітет ухвалив рішення — повернути цей законопроект урядові на доопрацювання. Таке ж рішення ухвалив і Комітет із питань пенсіонерів, ветеранів та інвалідів.
— Ще одна соціально важлива тема — інфляція, ріст цін, тарифів. Разом із прем’єром опозиційного уряду Сергієм Соболєвим Ви запропонували законопроект про індексацію на реальний, а не “намальований” владою рівень інфляції. Вона справді така величезна?
— Ось приклад, як уряд рахує рівень інфляції і звідки у них беруться такі низькі її відсотки. У чому суть маніпуляції з цифрами? Так звані “середні ціни”. Беруться ціни на продукти харчування, які зросли за рік у середньому на 43 відсотки, а потім додають ціни на нерухомість, які зросли всього на 1—2 відсотки. Або ще цікавіше. Беруть ціни на діаманти, золото, де інфляція може складати нуль, і виводять “середній рівень”. Поєднали діаманти з капустою, і вийшов ось такий “рівень”. До речі, приклад із капустою дуже любить Азаров. Так-от, навіть за даними офіційної статистики капуста рік тому коштувала десь три гривні, зараз 10—12 гривень. Ось тобі й 300 відсотків.
— До цього ж треба додати й комунальні тарифи?
— Досить згадати про зростання ціни для населення на газ одразу на 50 відсотків. Подорожчання газу потягло за собою збільшення загалом комунальних тарифів десь на 35 відсотків. Щойно підвищено тариф на електроенергію для населення на 15 відсотків. Знову планується поетапне підвищення ціни на газ — на 50 відсотків.
Кожна людна бачить по своїх витратах, що таке реальна, а не вигадана інфляція. Тому наш опозиційний уряд провів обчислення інфляції в Україні за 2010 рік, і ми отримали цифру в 42,3 відсотка. Зазначу, що ці розрахунки велися за давно відомими науковими критеріями, згідно з європейською методикою обчислення інфляції. А в нас є чинне законодавство України, яке вимагає від уряду проводити індексацію заробітних плат, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат на рівень інфляції, зростання споживчих цін. Але оскільки уряд не виконує це законодавство, ми змушені були внести в парламент цей спеціальний законопроект, яким передбачалася така індексація, тобто збільшення зарплат і виплат на 42,3 відсотка.
— На жаль, цей законопроект наш парламент минулого тижня вже встиг відхилити, так само, як і поданий урядом законопроект про пенсійну реформу, його повернуто в Кабмін на доопрацювання.
— Відомо, чому. У нас реформи проводяться під гаслом: “Бідні платять за багатих”. Багатим байдуже до цих проблем. Багаті стають багатшими, бідні біднішими.
Парламент відхилив законопроект про пенсійну реформу за поданням Комітету у справах пенсіонерів та інвалідів, який одноголосно ухвалив, що цей законопроект відверто людожерський, особливо щодо збільшення на 5 років пенсійного віку, збільшення трудового стажу для пенсій. Знову-таки, це пряме порушення Конституції. Навіть Партія Регіонів не хоче голосувати за такий закон.
Ми удвох із депутатом Олександром Сочком  внесли два альтернативних урядовому законопроекти про пенсійну реформу. Першим запропоновано до подолання світової економічної кризи ввести заборону на підвищення пенсійного віку, збільшення трудового стажу, зменшення бази обрахунку пенсій, Парламент, на жаль, відхилив цей законопроект. Але я разом із колишнім міністром соціальної політики Людмилою Денисовою розробив за дорученням фракції альтернативний проект пенсійної реформи і вніс його в парламент. Законопроект називається “Про єдині принципи пенсійного забезпечення”. Там нема норм, які звужують права людей. Натомість впорядковується система пенсійного забезпечення, бо зараз у нас діють понад 20 законів, які стосуються пенсій: окремо закони про пенсії для суддів, для прокурорів, депутатів і т. д. Треба, щоб був один закон для всіх, були єдині правила нарахування пенсій, щоб не було привілейованих пенсіонерів. Сьогодні сім із половиною мільйонів людей отримують пенсії по 760 гривень, а кілька тисяч пенсіонерів — по 20 тисяч і більше. Нами запропоновано призначати пенсії за єдиною формулою, враховуючи трудовий стаж людини, пенсійний вік, а якщо людина має якісь особливі заслуги перед державою, то повинна отримувати доплати не з Пенсійного фонду, а як державні доплати з бюджету.
— Щойно віце-прем’єр Сергій Тігіпко представив урядовий законопроект, щодо легалізації тіньових зарплат. Ваш коментар?
— Це потрібно, проблема така є:  половина економіки “в тіні”. Але уряд пропонує тупо радянські адміністративні методи: збільшити штрафи, санкції аж до тюремного ув’язнення роботодавців. А проблема в іншому: у роботодавця нема економічної мотивації платити зарплату офіційно. Чому він її ховає? Бо в нас величезні, найбільші в Європі нарахування у фонд заробітної плати — понад 40 відсотків. На кожну тисячу виплаченої зарплати роботодавець повинен перерахувати понад 400 гривень у різні соціальні фонди. Легалізувати зарплату можна шляхом зменшення податкового навантаження.
— Натомість у нас же ще й одна з найнижчих у Європі частка зарплати у вартості продукції.
— За офіційними даними Національної академії наук частка зарплати у кінцевій вартості продукції всього 6,3 відсотка. У той час, як навіть у сусідніх європейських країнах вона перевищує 30 відсотків. У нас несправедливий розподіл соціальних благ, більшу частину забирають олігархи, а крихти залишаються простим людям. Треба переглянути систему доходів, не боятися ввести шкалу оподаткування. Ввести нарешті податки на розкіш. Такі податки є в Сполучених Штатах Америки, в Європі. Якщо у США ви купуєте автомобіль вартістю понад 50 тисяч доларів, то сплачуєте в місцевий бюджет штату 15 відсотків ціни. Хтось купує палаци — теж платить. Нема таких податків тільки в Україні та в африканських країнах.
Якщо буде більший відсоток зарплати у вартості продукції, це автоматично збільшить і відрахування із зарплати в Пенсійний та інші фонди, навіть за менших податків. Завдання уряду — не шукати, за рахунок кого можна зекономити кошти Пенсійного фонду, а шукати, яким чином збільшити надходження.
Профспілки порахували, що створення одного мільйона нових робочих місць дає збільшення відрахувань у пенсійний фонд у 10 мільярдів гривень Ось величезний резерв, а не збільшення пенсійного віку. Але для цього урядові треба модернізувати виробництво, створювати робочі місця, вводити нові технології. Тоді буде більше продукції, більші зарплати і, відповідно, більшими будуть соціальні фонди. І не потерпатимуть мільйони людей.

Спілкувався
Петро АНТОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment