ТРИКРАТНА ІЛЮЗІЯ КАРТИНИ ОЛЕГА ШУПЛЯКА

Тетяна БІДЗІЛЯ,
м. Бережани, Тернопільська обл.

Талановитий художник із Бережан, що на Тернопільщині, Олег Шупляк створив унікальну, єдину у своєму роді картину з… потрійним змістом “Наша дума, наша пісня…”.
На перший погляд картина являє собою традиційний український пейзаж. На схилі пагорба під сухою вербою сидить старенький кобзар, вдалині розкинулося старосвітнє село, долиною поміж пагорбами стелиться туман. І нічого дивного тут не було б, якби не хитромудра ілюзія, у результаті якої старі стріхи та дерев’яна церква не явили б нам образ Івана Франка, а персонажі другого плану — Лукаш і Мавка — портрет Лесі Українки. Та й на тому магія картини не закінчується — усі ці дивовижні ілюзії є лише фраґментами єдиного цілого — лику нашого геніального поета — Тараса Шевченка. Ці три величні постаті наших титанів слова доповнює зримо-незрима подоба Русалки Дністрової (мимоволі згадуєш славного просвітителя Маркіяна Шашкевича, 200-ліття якого відзначатимемо цьогоріч). А всі разом вони творять пафосний і величний символ духу української нації. Містика картини настільки потужна, що варто хоч раз вдумливо вдивитися в неї — і вона залишиться в пам’яті назавжди.
— Картини з подвійним змістом, — каже автор, — не є чимось абсолютно новим. В інтернет-мережі можна відшукати кілька десятків таких творів. Але оригінальних схем, за якими вони створені, ще менше. А роботи, які крім самої ілюзії несли б у собі ще й смислове навантаження, відповідне до зображуваного, а також мали б більш-менш пристойний художній рівень, можна порахувати на пальцях. Класиком цього жанру прийнято вважати Сальвадора Далі. Геніальний Сальвадор досить часто використовував подібні прийоми у своїх картинах із подвійним змістом. Але я спробував, вибачте за ще один каламбур, піти далі за Далі, — посміхається художник, — я створив картину з потрійним змістом. Лише в одній своїй роботі “Лице смерті” Сальвадор Далі намагався втілити цей прийом. Але там застосована досить проста схема — повторення одного й того ж об’єкта (черепа). У моїй картині всі складові різні, немає повторів. Тому, якщо хтось представить мені роботу, де застосовано такий же прийом, як і в мене (трикратна ілюзія),  я з радістю подарую йому свою картину.
— Пане Олеже, як довго Ви працювали над цією роботою? — цікавлюся в митця.
— Власне над самою картиною “Наша дума, наша пісня…” я працював недовго, але матеріали для неї підзбирував 20 років. Картину складено з моїх попередніх праць. Першу картину з подвійним змістом — “Портрет Шевченка” — я створив 1991 року. Вона й стала основою. У мене  ціла серія таких картин. Деякі можна побачити на моїй сторінці в інтернеті (arts.in.ua/artists/MrOlik/f/9129). У цих роботах для мене важливо досягти граничної ясності і повноцінності обох “змістів” і за логікою, і за формою зображеного. Наприклад, я не користуюся методом, який застосовував славнозвісний Джузепе Арчімбольдо та його послідовники — вони створюють портрети, накопичуючи купу різних предметів, фруктів, морепродуктів тощо. Я вважаю, чим простіша формула ілюзії, тим вона чистіша й унікальніша. Як у математиці чи хімії. Тому намагаюсь уникати надуманих деталей, щоб картина сприймалася природно, незалежно від закладеного в ній підтексту. Також для мене  важливо застосувати власні, унікальні схеми та прийоми, які не використовувалися ніким раніше. Якщо ж окрім змісту в роботу вдається внести трохи доброго гумору — тоді я особливо радію.
— Чи важко створювати такі оригінальні, непередбачувані картини-каламбури?
— Взагалі-то, зізнаюся чесно, я рідко звертаюся до цього жанру. В основному працюю в постмодерновому напрямі, а це — абстракції, символічні композиції. Іноді повертаюся до традиційного реалістичного пейзажу. А ідеї картин із подвійним змістом приходять час від часу якось самі по собі, ніби зовні, чи, може, навпаки — з глибини підсвідомості. Мені лишається тільки їх матеріалізувати. Такі речі не можна спланувати заздалегідь, тому я не намагаюся цього робити. Моя постійна потреба — працювати творчо, а творчість, як відомо — непрогнозована.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment