«НЕТЛІННА» ІМПЕРІЯ?

Петро АНТОНЕНКО

Єдина область України, яка має кордон і з Росією, і з Білоруссю, — Чернігівщина. Біля села Сеньківка Городнянського району сходяться кордони трьох колишніх республік СРСР, нині незалежних держав. Саме тут, у полі, ще в 70-і роки було споруджено величезний Обеліск Дружби, біля якого проводилися численні свята в ім’я дружби трьох братніх слов’янських народів. Дух цих акцій був, звичайно ж, зрозумілим: оспівування й освячення, нехай і в завуальованій формі, імперської ідеології, на якій “старший брат” і розбудував свою гігантську державу.
Але дивно, що Сеньківка, в сенсі оцього духу, благополучно збереглася й розквітає й ось уже 20 років у незалежній Україні. Тепер у молодіжному форматі, щоб, значить, дух цей всотувався новими поколіннями. Щоліта тут розігруються помпезні дійства з нагоди Дня молоді.  Називаючи їх тепер святами єднання слов’янської молоді, їх організатори (а це структури влади трьох країн) чомусь знову ж у своєму слов’янстві навчилися рахувати лише до трьох. І поза цим святом добрий десяток інших слов’янських країн, ті ж Польща, Болгарія, Чехія. Може, тому, що вони не в тих “союзах”, не в СНД чи ЄЄП, а в Євросоюзі та НАТО?
“Слов’янська єдність” “на трьох” традиційно торкалася й літературно-мистецької сфери. В ті ж радянські часи під компартійним патронатом регулярно проводилися літературні свята “Над Десною, Дніпром і Сожем”. Урешті, в таких контактах не було нічого поганого і шкода, що нині вони послабилися. Щоправда, ніхто ж і не заважає їх відновлювати, підтримувати. І не обов’язково під партійною парасолькою. Було б бажання.
Якщо ініціативи громадськості обмаль, не бракує її у влади та її ідеологів, особливо у нашого північно-східного сусіда. А наша влада охоче підпрягається під ці ініціативи. Чернігівська обласна державна адміністрація задекларувала проведення у травні чергового Міжнародного свята “Слово нетлінне…”. До фінансування залучено міський, районний та обласний бюджети Новгорода-Сіверського. Адже лейтмотивом свята, що винесено і в його назву, є невмируще “Слово о полку Ігоревім”.
Здавалося б, можна лише порадіти, що саме в колисці “Слова…”, у давньому княжому Новгороді-Сіверському відбуватиметься така акція. Але не поспішаймо. Річ у тім, що торік Новгород-Сіверська земля вже приймала це свято, скроєне за політизованим сценарієм, написаним явно не в нас. І гості були звідти ж, із Росії. Десант російських письменників очолював відомий усім Валерій Ганічев, прибули також і фахівці від ідеології задекларованого патріархом Московським Кірілом “Русского мира”. Під час заходу закордонні емісари постійно озвучували бажання бачити Новгород-Сіверський (в оригіналі) “в качестве города трех братских культур”, із чим учасники дійства уклінно зверталися чомусь насамперед до Путіна. Одночасно деякі російські письменники, виступаючи з матеріалами на тему “Слова о полку Ігоревім”, наполегливо рекомендували всім читати його “на понятном языке-первоисточнике”, цебто в перекладі російською. Виходить, саме нею написаний легендарний твір?
Щодо соціального моменту. Про місцеві бюджети в обласній адміністрації згадали не випадково. Пропаганда ідей “Русского мира” в Україні чомусь планується ще й на кошти нашої держави. І це щодо небагатої, навіть за українськими мірками, Чернігівщини, а північні її райони, як і Новгород-Сіверський, є одними із найбідніших в області. Саме ж княже місто, яке розміняло вже друге тисячоліття, — типове занедбане периферійне містечко, з масовим безробіттям, мізерними зарплатами, розваленою інфраструктурою, екологічними проблемами.
Якщо вже у влади не доходять руки до соціальних проблем, то, може, звернули б увагу на історію, культуру, духовність. Йдеться і про місцеву, і державну владу. Нагадаємо, що в місті діє один із кількох Національних історико-культурних заповідників Чернігівщини — заповідник “Слова о полку Ігоревім”. І проблем із його функціонуванням вистачає. Як і загалом зі збереженням, реставрацією, використанням численних пам’яток історії та культури, на які багате місто над Десною. До речі, свого часу “Слово Просвіти” докладно писало про ці проблеми збереження історико-культурної спадщини міста.
Просвітяни, представники національно-демократичних партій звертають увагу влади саме на ці проблеми, а не на клопоти щодо проведення імперсько-пропагандистських акцій.
Усе сказане зовсім не означає, що нам треба ховати голову в пісок і уникати відкритих дискусій щодо нашої історії, давньої і недавньої. Обласна “Просвіта” пропонує трансформувати молодіжне свято в Сеньківці з проімперської галасливої імпрези у відкрите спілкування молоді трьох сусідніх та інших слов’янських народів, із проведенням дискусій, “круглих столів”, фольклорних свят.
Те ж саме й щодо історії Русі. Не варто боятися ораторів-ідеологів із Росії, треба просто давати їм гідну аргументовану відсіч. З ними можна і треба дискутувати. Наприклад, із такими, як Юрій Сбітнєв. Відомий російський письменник, уродженець підмосковного містечка, нині саме Чернігівщину й Новгород-Сіверський називає своєю другою батьківщиною. Результатом його багатолітніх досліджень Київської Русі став роман-дилогія “Великий князь”, герой якого — князь Ігор Чернігівський, один із перших наших православних святих. Письменник уже отримав за роман всеросійську історико-літературну премію “Олександр Невський” за 2009 рік. Це до того, що в нас усе дебатують, чи гідні Шевченківської премії твори, в яких з українських позицій показана наша історія. Не один десяток років Сбітнєв досліджує і “Слово о полку Ігоревім”. Його трактування твору доволі оригінальне, але й тут можна й треба вступати в серйозну дискусію нашим українським письменникам, історикам. Та оцього якраз і бракує. Наші вчені мужі чомусь так ялово, байдуже сприймають навіть примітивні історикописання Бузини, які можна спростувати на рівні старшокласника чи студента-першокурсника. Прикро. Натомість ідеологи з-за умовних і недалеких кордонів настирливо пропихають нам приписи “нетлінної” імперії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment