ХАРКІВСЬКИЙ ПАКТ — ЦЕ НОВІТНІ ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ УГОДИ

img_1390Відкладений кілька тижнів тому черговий Х з’їзд політичної партії “Наша Україна” (головними причинами цього називають гострі дискусії щодо подальших форм діяльності партії) несподівано був проведений 27 квітня у доволі оригінальний спосіб. З’їзд пройшов під відкритим небом, поруч з парламентом, у Маріїнському парку. Можна було б його назвати мітингом, і політрада партії не приховувала, що це велика пропагандистська акція, проведена в першу річницю ратифікації ганебних Харківських угод, як громадський протест проти цього пакту. Втім, йшлося і про оновлення самої партії.

Петро АНТОНЕНКО
Фото Олеся ДМИТРЕНКА

Відкрився з’їзд виступом Віктора Ющенка. Колишній президент України, нині голова і лідер партії, попри певну статутну невизначеність цих титулів, безумовно, ідейний лідер “НУ”, свій виступ присвятив Харківським угодам і зробив короткий, але місткий аналіз ситуації в державі. Харківські угоди, за якими Чорноморський флот Росії має залишатися в Криму ще на 25 років після визначеного раніше терміну, до 2042 року, в обмін на що Росія обіцяла нам знижки на газ, Віктор Ющенко охарактеризував однозначно: це зрада владою національних інтересів України. Ось деякі фраґменти виступу Ющенка: “Це Переяславські угоди, тільки іншого століття. Життя підтвердило, що ці антиконституційні угоди не вирішили жодної української проблеми — ні політичної, ні економічної чи безпекової. Збитки від утримання за останні 10 років Чорноморського флоту Росії на наших землях оцінюються в 10 мільярдів доларів. У країні залишилася, по суті, окупаційна армія. Ми відмовилися дати лад 18 тисячам гектарів унікальної кримської землі, і цю землю сьогодні дерибанять чужі генерали. Ми з вами програли найголовніше — стратегію своєї безпеки. Сказавши “так” російському флоту в Севастополі, ми цим самим сказали “ні” можливості інтегруватися в європейську безпекову політику”.
Виходячи з цього, зазначалося на з’їзді, “Наша Україна” через свою депутатську групу в парламенті внесла на розгляд Верховної Ради законопроект про денонсацію Харківських угод і закликала підтримати цей документ всі парламентські і позапарламентські сили.
Частину виступу Віктор Ющенко присвятив політичній ситуації в країні. Ось характерні моменти виступу: “Влада протиставляє частини українського суспільства, провокує мовні, історичні та конфесійні конфлікти. Освітня сфера віддана на відкуп відвертим агресивним українофобам. Мовна й загалом гуманітарна політика влади — пряма загроза для національної безпеки… Адже найнебезпечнішими для соборності країни є не стільки територіальний сепаратизм, скільки гуманітарна окупація — приниження статусу нашої материнської мови та переписування нашої історії відповідно до радянських та імперських підходів. Правдива історія єднає націю, як єднає націю єдина державна мова, культура, церква, мораль, звичай, право, свобода”.
Втім, навіть у формі мітингу, з’їзд мав таки ж обговорити й питання діяльності самої партії, яка опинилася в серйозній кризі після програшу її лідером президентських виборів, але яка все-таки прагне не просто відродитися, а й знову стати на чолі національно-демократичного руху. За утвердження держави, за зміну антиукраїнської влади — саме такий курс проголосила “Наша Україна”. Аналіз ситуації в партії зробив на з’їзді голова політради Валентин Наливайченко. Він нагадав про історичну перемогу політичних сил, які згодом утворили партію, на президентських виборах 2004 року. Але й нагадав про поразки партії: “Наша Україна” усвідомлює причини поразки в очах людей. Ці причини в тому, що під наші прапори стали шахраї. Вони надягнули українські вишиванки, але виявилися нікчемами, які зрадили, енергію реформ розміняли на внутрішній розбрат… Партія намагатиметься ліквідувати подвійні стандарти. Ми — альтернатива і владі, і брехунам та зрадникам, які підірвали демократичне президентство в Україні… Нам не потрібні примітивні радикали і провокатори, яких підтримує влада, щоб дискредитувати патріотичні національні ідеї. І ми є альтернативою “лібералам” без роду і племені, які живуть, як самозакохані нарциси, у відірваному від людей химерному світі”.
Неважко передбачити, що чимало з тих, хто називає себе представниками демократичних сил, впізнають себе в цій характеристиці. Що зайве свідчить: у опозиції попереду величезна й непроста робота з усунення протиріч, реального об’єднання. Характерно, що з’їзд ухвалив добиватися скасування не лише Харківських угод, а й Московських угод із Росією з газу 2009 року. Як відомо, вони були підписані тодішнім прем’єром Юлією Тимошенко. Угоди ці були різко розкритиковані на з’їзді як такі, що ухвалювалися всупереч позиції тодішнього президента Ющенка, були вкрай невигідні Україні. Ця оцінка, звичайно, не буде підтримана численними прихильниками Блоку Юлії Тимошенко. А значить, опозиції дуже непросто буде шукати порозуміння.
Сама ж партія “Наша Україна” ухвалила на з’їзді, окрім резолюції про денонсацію Харківських угод, і свою Робочу платформу. Лейтмотив її — партія має стати на захист людей: “Ми маємо взяти владу під контроль, щоб захистити людей від соціальної катастрофи, від бідності, корупції, сваволі”.
Після кількох виступів делегатів з областей з’їзд завершив роботу. Залишилося питання: чи зможе колишня партія влади оновити свої лави, пожвавити роботу? Будемо сподіватися. Так само, як відкритим залишається головне питання — єдність національно-демократичних сил. Кроки до цього робляться. Характерно, що одразу після завершення з’їзду його учасники пішли колоною на вулицю Банкову, де біля Адміністрації Президента взяли участь в об’єднаному мітингу опозиції проти Харківських угод. І пліч-о-пліч з нашоукраїнцями тут стояли представники доволі радикальних правих сил, таких як “Тризуб”, “Молодіжний націоналістичний конгрес”, “Опір”, “Холодноярська ініціатива”, “Комітет визволення політв’язнів. Час єднати лави!”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment