ПРЕЗЕНТАЦІЯ У «МОГИЛЯНЦІ»

Ганна ТРЕГУБ

У Києво-Могилянській академії для широкої громадськості відбулася презентація українського перекладу книги Нормана М. Наймарка “Геноциди Сталіна”.
Як зазначив у вступному слові науковий редактор видання професор Юрій Шаповал, автор цієї книжки звертає увагу на те, що сталінська комуністична система винна в серії злочинних актів, репресій, які характеризують увесь час існування радянського режиму. “Професор Наймарк, на відміну від багатьох західних і російських науковців, бачить і підкреслює специфічне місце України та українського народу в трагічних подіях ХХ століття”, — наголосив Юрій Шаповал.
Почесний президент Національного університету “Києво-Могилянська академія” В’ячеслав Брюховецький щиро подякував професору Наймарку за його величезну працю щодо поширення у світі правдивої інформації про злочини комунізму. Як відомо, Києво-Могилянська академія від часів початку дискусії про визнання Голоду 1932—1933 років геноцидом брала та бере активну участь у дослідженні й наданні фахової оцінки цього явища. Зокрема визначну роль у відкритті правди про діяння сталінського режиму відіграв професор Джеймс Мейс, який із 1995 року й до своєї смерті 2004 року був викладачем НаУКМА.
Директор Інституту філософії імені Г. Сковороди, автор книги “Червоне століття” Мирослав Попович зауважив: “Подекуди, коли йдеться про співставлення злочинів сталінізму та гітлеризму, осіб Гітлера і Сталіна, до останнього, як лідера країни-переможця у Другій світовій війні, ставлення позитивніше і лояльніше. Мовляв, він захистив Європу і світ від поширення гітлерівських концтаборів. Проте скільки людей у світі пам’ятають про каральну машину сталінського режиму — ГУЛАГ? В жодному випадку не можна допустити виправдання в очах світової громадськості страшних злочинів Сталіна, який знищував мільйони власних співгромадян”.
Лесь Танюк привернув увагу присутніх на презентації до того, що злочин сталінізму не закінчився зі смертю Йосипа Сталіна 1953 року. Він тривав аж до розвалу СРСР, оскільки Сталін, який є головною дійовою особою у презентованій книжці Нормана Наймарка, був одним із творців практики нищення представників національних еліт, яке тривало і за часів Хрущова та Брежнєва. Варто лише згадати про українських дисидентів, політв’язнів інших націй — естонської, латиської, грузинської, єврейської та інших, яких аж до початку 90-х років радянська влада запроторювала до концтаборів і психлікарень. “Поляки ніколи не забудуть Катинь. Проте скільки українців нині пам’ятають про український аналог — Биківню, де лежать тисячі наших закатованих співвітчизників? Сучасна влада намагається позбавити це місце статусу пам’ятки національного значення. Над похованнями вирубують ліс. А не варто забувати, що злочини сталінізму не менші за злочини нацизму. Фашизму Муссоліні та Гітлера не було б без фашизму Леніна і Сталіна. І в Україні, і в світі комунізм та його злочини мають бути засуджені на юридичному рівні”.
Учасники презентації висловили побажання, аби книгу “Геноциди Сталіна” було перекладено російською мовою. Північна сусідка України, якій до цього часу не дає спокою її імперське минуле, має дослухатися до голосу всесвітньо відомого історика і долучитися до діалогу між націями, які будують нове майбутнє — без геноцидів і масових знищень.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment