ТОЧНИЙ Прогноз — не лірика, а фізика

Чого очікувати від літа-2011

Добігають свого кінця останні примхливі весняні дні… Попереду — три місяці сонця. Однак багатьох наближення літа не дуже радує: бояться, що воно стане таким же пекельним випробовуванням, як минуле.
Якими будуть цьогорічні червень—серпень уже знають синоптики. Чим здивує нас літо-2011 і чи варто нам поступово звикати до тропіків читачам “Слова Просвіти” розповідає завідувач сектору середньострокового і довгострокового прогнозування Українського Гідрометцентру Наталія ГОЛЕНЯ. Пані Наталія розповість також про те, чому прогноз погоди — не лірика, а фізика, чому ЗМІ часто подають неправильний прогноз погоди тощо.

— Наталіє Костянтинівно, розкажіть про температурні ігри погоди.
— Ми живемо в помірних широтах, де весь час триває досить інтенсивна циклонічна діяльність, тому погода на території України, і на території Європи формується таким чином, що протягом місяця чергуються періоди похолодання і потепління і взимку, і влітку. Часто температура коливається у великих межах у всі пори року.
Наприклад, за всю історію метеоспостережень температура у травні була різноманітна: вночі стовпчик термометра опускався до заморозків 0-6° і навіть до — 10°, а денні максимуми досягали 30—37° тепла.
Постійно відбувається коливання температури. Щомісяця ми обчислюємо середню температуру. І якщо схематично зобразити ці показники за сто років, то буде схожа на кардіограму крива, яка поступово піднімається вверх. Це свідчить про потепління. За сто років відбулося підвищення середньорічної температури на 0,4—0,6°. А по сезонах навіть до одного градуса. Офіційно зафіксовано — температура повітря підвищується, що стало особливо відчутно після 1970-х років минулого століття.
Із 2001 по 2010-й більшість років в Україні були теплими, коли середня річна температура перевищувала норму від 0,5° до 2,5°. Єдиним близьким до норми був 2003-й. Більшість місяців останніх десяти років мали відхилення від норми, хоча в окремі місяці температура була нижчою за норму.
— А як визначається норма?
— Норма — це середнє багаторічне значення; в Гідрометцентрі використовують норми, пораховані за тридцять років (із 1961 по 1990 рік). Зараз у зв’язку із глобальним потеплінням виникло питання про перегляд норм і врахування останніх теплих років.
— Якою погодою здивує літо 2011-го?
— Більшість червнів за останні двадцять років близькі до норми, тому червень — помірний літній місяць, а інколи навіть прохолодніший, ніж липень-серпень. Тому від червня ніяких температурних “рекордів” не очікуємо, він буде ближчим до норми.
Середина літа буде вища за норму. Та липень-серпень — це найтепліші місяці літа з короткотривалими дощами-зливами. Влітку спрогнозувати опади дуже важко, бо це конвективні опади (з потужних купчастих хмар) — в одному місці дощ пролився, в іншому — покрапав, а десь — сухо.
— Люди налякані минулорічним літом, коли спека була просто неймовірною…
— Аномальне літо минулого року — найспекотніше за всю історію метеоспостережень в Україні. Тоді було перевищено абсолютний максимум температури — 42°, він був зафіксований у Луганську (до цього був 41° у Сараті Одеської області). Літо-2010 мало найбільшу кількість днів, коли температура перевищувала 30°.
Ми вважаємо, що такого спекотного літа, як минуле, цього року не буде. Оскільки в історичній ретроспективі такого не було, щоб два роки поспіль були рекорди тепла. Погодні аномалії повторюються хоча б через два-три роки. Тобто ймовірність сильної спеки 2011-го є, але всього 2—3 %.
Тут варто зазначити, що на тлі глобального потепління в літній час збільшується кількість небезпечних і стихійних явищ — сильних вітрів, шквалів, гроз, граду, можливо, смерчів (дуже локально).
— А осінь прийде вчасно?
— Зараз сказати складно, минулого року листопад також був найтеплішим місяцем за всю історію метеоспостережень. Тобто літо якусь частину тепла лишило і на осінь. Усі чомусь чекали на холодну зиму (після такого спекотного літа), але вона була нормальною, тож “стара прикмета” спрацьовує не завжди.
Минулого року аномальному літу передувала холодна зима, оскільки січень 2010-го був холодним, але при цьому відбувалися часті зміни погоди (від сильного морозу до відлиги) завдяки активній циклонічній діяльності у повітряних просторах над Україною. Зима цього року була спокійною, маємо надію, що й літо буде, як зазвичай.
— Можемо якось прокинутися, поглянути у вікно і зрозуміти, що в Україні настали тропіки?
— Потепління — процес поступовий. Природа намагається якось збалансувати і врегулювати погоду. Можна лише припускати, що різкі температурні коливання та збільшення кількості небезпечних явищ є реакцією природи й погоди на глобальне підвищення температури (потепління).
— Синоптики прислухаються до народних прогнозів?
— На короткий термін (до 12 годин) народні прогнози збуваються, бо вони відображають зміну поведінки тварин, птахів на зміну фізичного стану атмосфери (тиск, вологість). Довготермінові — дуже рідко, хоча в основі вони мають певну погодну статистику, що зроблена народом упродовж багатьох років. Народні прогнози стосуються певних свят, коли люди не працювали, відпочивали і спостерігали за погодою.
Народні прогнози — це розвага. Синоптичні прогнози — це фізика й математика, це формули, які описують фізичні процеси в атмосфері. Саме такими розрахунками користуються синоптики-метеорологи в усьому світі. Ці методи не досконалі, бо описати всі процеси в атмосфері не можна жодними формулами, а прорахувати всі деталі погоди не можуть навіть надпотужні комп’ютери. Точний прогноз погоди залишається найскладнішим завданням людства.
— Яка процедура подання прогнозів погоди у ЗМІ?
— Не всі ЗМІ хочуть отримувати прогноз погоди від Українського Гідрометцентру, а ті, що співпрацюють, отримують в основному прогнози на наступну добу та найближчі три доби. Дуже жаль, що в Україні немає оперативного інформаційного забезпечення ЗМІ прогнозом погоди, а в ЗМІ немає традиції щогодини (чи хоча б кожні три години) уточнювати прогнози.
Синоптик постійно слідкує за погодою, і він дізнається про її зміни щогодини, особливо про небезпечні явища, які не були спрогнозовані в добовому прогнозі, але повідомити населенню через ЗМІ не може.
Зараз багато каналів, на яких подають прогнози погоди, однак таких інтерактивних, як у США, немає, де є телестрічки, на яких оновлюють прогноз погоди, повідомляють про небезпечні природні явища. До речі, за кордоном завжди пишуть ймовірність тих чи інших опадів: наприклад, ймовірність дощу — 70 %. Наші ж люди обурюються, коли зранку говорили про дощ, а його протягом дня не було.
Багато нарікань на нас, бо всі дивляться сайти і думають, що ми, синоптики Українського Гідрометцентру, даємо їм прогнози погоди. ЗМІ беруть з Інтернету бозна-що. Ми ж отримуємо через Інтернет професійні синоптичні карти та різні розрахунки.
— Яким сайтам можна довіряти?
— Звичайно, довіряю лише своєму УкрГМЦ (www.meteo.com.ua) Я не можу сказати, які сайти хороші. До них треба ставитися обережно, їхні прогнози іноді кардинально відрізняються від наших. Прогностична інформація, яку отримує УкрГМЦ, оновлюється кожні шість годин, а прогнози на сайтах можуть бути складені три дні тому. Всі сайти дають температуру й опади, але жоден не дасть грозу, град, шквал, туман, ожеледь — небезпечні явища.
— Наскільки достовірні прогнози погоди Гідрометцентру на місяць?
— У Гідрометцентрі користуються методиками довгострокового прогнозу погоди (місяць, сезон), які розробляє Український науково-дослідний гідрометеорологічний інститут. Прогнози на місяць достовірні в основному на 60—70 %, даємо прогнози й на сезон, однак спеціально їх не оцінюємо.
— Наталіє Костянтинівно, яка погода найбільше Вам запам’яталася?
— Погода під час сонячного затемнення 11 серпня 1999 року. Через Київ проходив атмосферний фронт. Я давала прогноз про короткочасні дощі із грозами на цей день. Атмосферний фронт переміщувався із заходу, і вночі дощі були у Житомирській, Вінницькій області, а до ранку зовсім розмився над Київщиною. Було ясне небо, жодної хмаринки за цілий день. Проминувши столичну область, ввечері він відновився над Чернігівщиною і Полтавщиною, знову проливались грозові дощі. Природа наче спеціально прояснила небо, щоб люди могли спостерігати дуже рідкісне явище — повне сонячне затемнення (для території України часткове).

Спілкувалася
Наталія АНТОНЮК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment