ШЛЯХОМ КОБЗАРЕВОГО ЗАПОВІТУ

На Південно-Східній Слобожанщині (а це північ Луганської області) урочистості розпочалися ще 19 травня проведенням у селищі Нижня Дуванка Сватівського району ІХ обласного з’їзду шкільних гуртків плекання української мови. Правління обласного просвітянського об’єднання на цьому вже традиційному патріотичному заході представляла заступник директора ЗОШ № 21 м. Луганськ Ірина Масютка. На її думку, цей з’їзд став особливим тому, що він уперше проводився в самому осерді луганської Слобожанщини, у віддаленому степовому селищі, розташованому майже у двохстах кілометрах від обласного центру. Завдяки зусиллям місцевої держадміністрації та просвітянського осередку Нижньодуванської школи на чолі з Тамарою Смалько освітньо-виховний захід проведено на такому рівні та з таким завзяттям, що було чому позаздрити й повчитися педагогічним колективам великих промислових міст області. “Над Сватовим світає Україна у своїй неперевершеній красі” — недаремно так відгукнувся про це місто Луганщини відомий поет Іван Низовий.
Наступного дня урочистими подіями відзначився обласний центр. Уранці відбулося покладання квітів до підніжжя пам’ятника Тарасові Шевченку від владоможців Луганщини. Прикметно, що перші керівники всіх рівнів на цей захід так і не з’явилися. Як завжди, очільники області й міста вирішили “відбути номер” заздалегідь, за два дні до вікопомної дати, та й то за рахунок дрібних службовців та нечисленних представників деяких громадських організацій — і з цього добре видно, що насправді Шевченко їх не вельми цікавить. Зокрема про це свідчить і такий промовистий факт, що на сьогодні фактично припинив активну діяльність створений спільно ще за часів Президента Віктора Ющенка просвітянами Луганщини й керівництвом облдержадміністрації обласний Шевченківський комітет, який тоді успішно очолював попередній керівник Луганської області Олександр Антіпов.
Натомість по-справжньому творчо до відзначення вікопомної дати в житті України підійшли просвітяни Луганщини, які організували яскравий патріотичний захід разом зі співробітниками обласного будинку творчої інтелігенції “Світлиця” на чолі з директором пані Галиною Маринкіною та її заступником Тетяною Шишкаловою, а також із директором обласної бібліотеки для юнацтва Світланою Аладжальян. Було спільно підготовлено виразно патріотичну, сповнену Шевченкового духу культурно-мистецьку програму, провідну роль у якій було відведено старшокласникам обласного центру. Крім них, у знакових виступах голови обласного об’єднання “Просвіти” Володимира Семистяги й члена Правління Юрія Кисельова були висвітлені чи не всі аспекти неперебутньої актуальності Шевченкової творчості у світлі сучасного етапу національно-державного будівництва в Україні. Володимир Семистяга наголосив, що представляти Україну у світі потрібно через монументальне увічнення постаті Великого Кобзаря, а Юрій Кисельов прочитав власного вірша “Пам’ятник Шевченкові в Луганську”, присвяченого непростій історії тринадцятирічної давності з відкриттям у місті монумента Кобзареві на початку Міжнародного Шевченківського свята “В сім’ї вольній, новій”. Серед молоді найбільше запам’яталися українські пісні та гра на бандурі Андрія Федорчука й виконання пісень на поезії Тараса Шевченка Катериною Шумаковою. Справжньою окрасою концерту стало дворазове виконання пісні “Тарасова гора” на слова української поетеси з Луганська Олександри Самарцевої відомим не лише в Україні, а й далеко поза її межами дуетом незрячих луганських музик-гітаристів — братів Валентина й Михайла Золотухіних.
У неділю 22 травня величне Шевченківське свято відбувалося у Сватівському районі, обласному центрі, а також у Каневі за участю луганських просвітян. Заходи на Сватівщині розпочалися з урочистого покладання квітів до пам’ятника Кобзареві в селі Свистунівка, де було урочисто відкрито ІІІ обласний просвітянський Свистунівський Шевченківський фестиваль-конкурс, який потім продовжився у Сватовому. У кількох номінаціях конкурсу змагалися юні луганці та колективи навчальних закладів. Переможці й лауреати конкурсу, проведеного за активної підтримки Центрального Правління ВУТ “Просвіта” й особисто його голови, народного депутата України Павла Мовчана, Української світової кооперативної ради (Нью-Йорк), Національної асоціації кредитних спілок України та низки громадських організацій Луганщини, отримали грошові премії, були нагороджені цінними подарунками та поїздкою до Музею Тараса Шевченка в Києві. Всі без винятку учасники конкурсу отримали примірники безсмертного Тарасового “Кобзаря” та найкращі зразки продукції Видавничого центру “Просвіта”.
В обласному центрі зусиллями просвітян та активістів інших громадських об’єднань і політичних партій національно-патріотичного спрямування 22 травня проведено мітинг громадськості, учасники якого у своїх виступах проектували творчість Тараса Шевченка на сьогодення, пов’язуючи її з нагальними проблемами фактичної деукраїнізації нашої держави (що проявилося в продовженні терміну базування в Україні чужинського Чорноморського флоту, усуненні зі сторінок шкільних підручників з історії згадки про національно-визвольні змагання українського народу, прийнятті Верховною Радою й підписанні “гарантом” Януковичем сумнозвісного закону про червоні прапори тощо) та антиконституційного відчуження народу не лише від участі в управлінні державою, а й від своєї власної землі. “На нашій — не своїй землі” — так понад півтора сторіччя тому окреслив Тарас Шевченко становище української нації. Вочевидь, за цей час мало що змінилося, адже черговим антинародним кроком сьогоднішньої влади стало скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Тому просвітяни вирішили взяти активну участь у зборі підписів за проведення всеукраїнського референдуму з питання щодо уможливлення купівлі-продажу землі. На цій проблемі наголошували багато промовців, і серед них — просвітяни Олександр Кобзєв, Сергій Коваленко, Ірина Магрицька та інші. В унісон іншим учасникам мітингу член Правління обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” Юрій Кисельов наголосив, що День перепоховання українського світоча — це не день скорботи, а свято виконання Шевченкових заповітів. І недопущення продажу української землі стане першим кроком на шляху визволення нації з її вікових кайданів.
За дієвої фінансової підтримки Злученого українсько-американського допомогового комітету, його голови пані доктора Лариси Кий, сприяння київської філії цього ж комітету, очолюваного пані Вірою Принько, Правління Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” організувало та здійснило поїздку 19 лауреатів обласного Шевченківського конкурсу “Іду з дитинства до Тараса” на прощу до священної Шевченкової могили у Каневі. Участь у цьому заході взяли найкращі юні знавці української мови й творчості Великого Кобзаря з обласного центру, Алчевська, Брянки, Ровеньок, Біловодщини, Лутугинщини та інших районів і міст області. Для переможців цього конкурсу таку ж поїздку обласне об’єднання “Просвіти” спільно з Управлінням освіти і науки Луганської облдержадміністрації організує в червні поточного року.
Цими ж днями просвітяни області взяли участь і в інших заходах, присвячених Дням пам’яті жертв політичних репресій українських героїв. Зокрема під час ушанування загиблих земляків від рук комуністичного режиму голова обласного просвітянського об’єднання Володимир Семистяга зазначив, що лише на Луганщині більшовики репресували до півтораста осіб із прізвищем Шевченко.
Хоч знакові роковини від дня перепоховання в Україні Великого Кобзаря минули, та патріотичні акції просвітян Луганщини на цьому не закінчуються — попереду організація та проведення заходів, присвячених 15-річчю прийняття Конституції України та 20-річчю незалежності нашої держави, Дню Державного Прапора, а згодом — і 200-річному Тарасовому ювілею та іншим важливим датам. Тож і надалі вся діяльність Луганського обласного об’єднання товариства “Просвіта” буде спрямована на утвердження української державницької ідеї, кристалізацію національного духу та пробудження етнічної самосвідомості українців Східного краю.

Прес-центр Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment