105-ті РОКОВИНИ

Нинішній травень особливий для просвітян Хмельниччини. Попри відзначення загальноукраїнських і світових подій, освячених іменем Тараса Шевченка, обласне об’єднання святкує 105-річчя від часу заснування “Просвіти” на Поділлі та 150-річчя з дня народження першого голови подільської “Просвіти” Костянтина Солухи.

Віталій МІХАЛЕВСЬКИЙ,
заступник голови Хмельницького облоб’єднання товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка

16 травня 2011 року в приміщенні Хмельницького обласного літературного музею відбулося урочисте засідання та просвітянські читання, присвячені цим датам.
Відкрила засідання Ніна Шмурікова, голова обласного об’єднання, яка привітала всіх учасників урочистостей зі святом і зачитала вітання від Центрального правління ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, підписане його головою — Павлом Михайловичем  Мовчаном, народним депутатом України.
Про діяльність подільської “Просвіти” за 105 років існування та особливо про останні роки з доповідями та звітами виступили: Віталій Міхалевський — заступник голови Хмельницького обласного об’єднання; Віталій Мацько — Почесний голова облоб’єднання, доктор філологічних наук; Катерина Чабан — головний спеціаліст Хмельницького обласного управління культури, туризму і курортів; Василь Горбатюк — директор Хмельницького обласного літературного музею, голова обласної організації НСПУ; Олена Баваровська — заступник директора обласної універсальної наукової бібліотеки ім М. Островського; Леонід Грозян — голова Ізяславського районного осередку товариства “Просвіта”; Олександра Ванжула — член НСПУ; Любов Сердунич — голова Старосинявського районного осередку товариства “Просвіта”; Валентина Байталюк — голова Дунаєвецького районного осередку товариства “Просвіта”; Євгенія Богдан-Белова — голова Подільського культурно-просвітницького товариства ім. Ференца Ліста; Надія Тарасова — голова Хмельницького відділення міжнародного товариства ім. Йогана-Себастьяна Баха з центром у м. Лейпциг; Мінді Хайнзон — представник культурно-просвітницької місії США в Україні, музикант (Yale University).
Студенти Хмельницького музичного училища ім. Владислава Заремби подарували присутнім кілька художніх номерів. Тріо бандуристок “Вогонь” (викладач Микола Босенко) — Катерина Ясенчук, Яна Ілларіонова і Марія Сударчікова виконали українські пісні “Ой у вишневому саду” та “Гуцулка Ксеня”, а скрипальки Олена Кравець, Вікторія Оніл і Юлія Савченко (викладач Валентина Щур) майстерно зіграли “Цвіте терен”, “Якби мені не тиночки” та “Пісню кохання”. Мінді Хайнзон виконала на флейті п’єсу Клода Дебюссі “Сірінг”. У подарунок артисти отримали компакт-диски і книги, видані ВУТ “Просвіта” та місцевими авторами.
Звичайно ж, найбільші слова вдячності та грамоти від обласного об’єднання — найактивнішим просвітянам. Серед них — Олександра Семенівна Ванжула, член НСПУ, та Раїса Семенівна Молчанова, лауреат обласної премії імені Тараса Шевченка, котрі ще з 50-х років минулого століття невтомно й непохитно пропагують українську мову, культуру й народні традиції і стали духовними учителями для теперішніх просвітян.
Згадуючи історію подільської “Просвіти”, варто зазначити, що її засновниками стали дворяни, вчителі, лікарі, священики: Юхим Сіцінський, Кость Солуха, Сергій Іваницький, Йосип Доронович, Кирило Стиранкевич (літ. псевд. Подоленко), Олексій Білоусов, Трохим Павловський, Олімпіада Пащенко, брати Олексій і Віктор Приходьки, Михайло Завойко, Віталій Карпович Стиранкевич. Вони зорганізувалися у жовтні 1905 року, а 4 травня (за новим стилем) 1906-го генерал-губернатор затвердив статут організації.
Незважаючи на всілякі перешкоди, перший період діяльності подільської “Просвіти” (1905—1914) засвідчив, що українська справа не затихла, а лише набирає обертів і сили. Ті заходи, що їх у неймовірно важких умовах проводили перші просвітяни (літературні та музично-вокальні вечірки, масові гуляння прямо на вулиці, театральні вистави, лекції, поширення української літератури, пропаганда української мови тощо) справляли гарне враження на публіку, пробуджували національну свідомість. Для цього титанічних зусиль доклав перший голова “Просвіти” — лікар Кость Григорович Солуха, а також секретар Віталій Стиранкевич.
Костянтин Солуха народився 17 травня 1861 року в селі Коритне Балтського повіту Подільської губернії в родині бідного сільського священика. Батьки прагнули дати синові світську освіту, тому направили до другої Київської гімназії, яку він успішно закінчив 1879 року. Потім вступив на медичний факультет університету св. Володимира, після закінчення якого став лікарем. Без гучних слів, без зайвого пафосу він сумлінно виконував усі свої обов’язки як лікар і як громадянин, його життєвим кредо було: “Хто ж, як не я, коли ж, як не тепер”.
Після 1917 року просвітницький рух на Поділлі набрав масового характеру. Тільки у Кам’янецькому повіті в перші роки революції діяло більше ста осередків. Але цей культурницький вогник швидко став згасати, як щойно до влади прийшли більшовики. На середину 1923 року припадає той сумний час, коли просвітянські осередки ліквідували, замість бібліотек відкрили хати-читальні, лікбези.
Членами Подільської “Просвіти” були відомі в Україні діячі-мовознавці Григорій Голоскевич (село Супрунківці), Степан Дложевський, Федір та Антон Шумлянські, Сергій Іваницький, мистецтвознавці Віктор Приходько, Володимир Січинський, батько адмірала флоту Микита Горшков, письменники Григорій Костюк, Володимир Герасименко, Микита Годованець. Подільське крайове товариство “Просвіта” очолювали: лікар Кость Солуха (1906—1917); вчитель Євген Шманкевич (1918—травень 1919); учитель Євген Кондрацький (1919—1920); вчитель Антон Шумлянський (1920—1923). Секретарями “Просвіти” працювали В. Стиранкевич, В. Січинський. Павло Бутовський був заступником голови (1918—1920).
Нова хвиля просвітницького руху відродилась 1989 року, коли було створено обласне товариство української мови “Родовід” (головою у 1989—1990 рр. був Микола Магера). Пізніше обласну просвітянську організацію очолювали Василь Горбатюк (1990—1994), Віталій Мацько (1994—2004), Ніна Шмурікова-Гаврилюк (з 2005 року).
Із нагоди 100-річчя з часу створення “Просвіти” на Поділлі у грудні 2005 року проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію. 2006 року в області відбулися ювілейні свята, урочисті академії, конференції — низка заходів із нагоди 100-річчя подільської “Просвіти”. Нині подільська “Просвіта” відзначає свій 105-річний ювілей.
Особливістю цьогорічного урочистого зібрання було підбиття підсумків просвітянських читань учнівської і студентської молоді, що тривало з березня по травень. На заключному етапі було представлено 5 робіт. Найбільш запам’яталася науковим підходом і ґрунтовністю викладення праця учениці Хмельницького обласного ліцею Наталії Киданчук на тему “Діяльність подільської Просвіти у 1919—1923 роках”.
На зібранні були присутні представники преси, радіо та телебачення, бібліотек області, обласних організацій письменників, журналістів, художників і інших громадських організацій.
Особлива подяка колективам Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Миколи Островського та Хмельницького державного архіву за підготовлені книжкову та архівну виставки про діяльність подільської “Просвіти” за 105 років та її першого голови Костя Солухи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment