КІНЕЦЬ СВІТУ ВІДКЛАДЕНО НА ТИСЯЧУ РОКІВ

У Національному університеті “Острозька академія” розпочалося дослідження творчої спадщини Яна Лятоша (1539—1608 рр.), відомого польського астролога, математика, філософа, особистого лікаря князя Василя Костянтина Острозького. На початку цих досліджень науковці натрапили на несподіваний прогноз для людської цивілізації — кінець світу настане 3036 року.

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська обл.

Ця дата зафіксована в книзі “Прогностікон” від 1594 року, в якій автор Ян Лятош (Лятошинський) намагався заглянути в майбутнє. До речі, небезуспішно.
Як зазначає доктор філософських наук, проректор “Острозької академії” Петро Кралюк, який керує дослідженням із вивчення спадщини польського науковця, Лятош напророкував військовий успіх Персії у боротьбі з Османською імперією на початку ХVII століття. Також спрогнозував перемогу Римської імперії над Османською, внаслідок чого остання близько 1700 року мала втратити Австрію і частину Угорщини, що так і трапилося. За умовами Карловицького мирного договору (1699 р.) цей факт справді відбувся.
Можливо, Ян Лятош є автором й інших пророцтв. Про це довідаємося при детальнішому вивченні його творів. Зокрема й “Прогностікону”, який планують цьогоріч перевидати, хоча це досить важко, бо написаний він не простою латиною, а так званою “варварською”, як її вже охрестили науковці.
У “Прогностіконі” вони натрапили на факт імовірного кінця світу, який Лятош визначив за допомогою астрономічних розрахунків. Цікаво також інше — середньовічний доктор медицини, філософії, математики, магістр астрономії стверджує, що апокаліпсису передуватимуть катастрофічні події, які розпочнуться 2511 року. Вірити чи не вірити в ці факти — особиста справа кожного.
Навчався Ян Лятош у Краківському та Падуанському університетах. Тривалий час був деканом медичного факультету Краківського університету. Саме тоді відкрито протестував проти введення нового календаря Папи Григорія XIII.
Через конфлікт змушений був залишити Краків й останні десять років свого життя провів у Острозі. В Острозькій академії викладав медицину й астрономію. Побутує наукова думка, що саме завдяки Лятошу навчальний заклад в Острозі став первістком медичних закладів серед східних слов’ян.
Помер він 1608 року в Острозі. До середини ХХ століття зберігалася його могила, але у 1960-х роках радянська влада зруйнувала старий цвинтар, і нині відоме лише приблизне місце захоронення Яна Лятоша — біля Острозької академії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment