ЩО ПРИХОВУЄ СВІТИЛО?

Євген БУКЕТ

Сонце — джерело тепла й світла, без яких виникнення та існування життя на Землі було б неможливим. Вплив Сонця на повсякденне життя кожної людини значно більший, ніж ми уявляємо. Така висока значущість Сонця — істотний стимул до розуміння того, як воно працює, чому змінюється і як ці зміни впливають на нас із вами і на життя на Землі.
Згідно з розрахунками науковців, протягом мільярдів років відбувається поступове збільшення світимості Сонця. Але, окрім цього, наше світило суттєво змінюється і за коротші проміжки часу. Найвідомішим періодом зміни Сонця є 11-річний сонячний цикл, упродовж якого Сонце проходить мінімум і максимум своєї активності. Усі ці зміни впливають на наше життя, але фізичні механізми їхнього впливу все ще залишаються невідомими.
Пропорційно до 11-річного сонячного циклу змінюється кількість видимих сонячних плям. Сонячні плями — це темні ділянки на яскравому сонячному диску, в яких речовина холодніша, отже, ми бачимо її темною, як пляму на світлому сонячному диску. Чим більша кількість плям на Сонці, тим більша ймовірність визначити сонячні викиди, які впливають на космічну погоду. Однією з гіпотез, що пояснюють спалахи на Сонці, є замкнення силових ліній магнітного поля на окремих ділянках Сонця, що спричиняє сильний розігрів плазми (іонізованого газу) до таких температур, за яких починається термоядерна реакція, що призводить до термоядерного вибуху.
Потужність спалахів часто визначають за яскравістю виробленого ними рентгенівського випромінювання. Найсильніші сонячні спалахи належать до рентгенівського класу X. До класу M належать сонячні спалахи, які мають потужність випромінювання в 10 разів меншу, ніж спалахи класу X, а до класу C — спалахи з потужністю в 10 разів менше, ніж спалахи класу M.
Якщо Сонце активніше, то в атмосферу Землі після вибуху потрапляє велика кількість заряджених частинок. У верхньому шарі атмосфери Землі — іоносфері — ці частинки спричиняють спотворення магнітного поля Землі, призводять до його непрогнозованих змін. Зокрема можуть виникати перешкоди в радіозв’язку, навігаційних системах суден і літаків, орбітальних супутників. Відомий інцидент, пов’язаний із виходом із ладу устаткування в результаті спалаху класу Х на Сонці, був зафіксований 1973 року. Тоді магнітна буря викликала масові відключення електроенергії в Канаді. Без світла залишилися близько 6 мільйонів людей у провінції Квебек. А 18 лютого нинішнього року Китайське метеорологічне управління повідомило, що на півдні країни через сонячну активність класу Х відбувалися збої короткохвильового радіозв’язку. Ще один сильний спалах був цьогоріч 9 березня. Але науковці твердять, що він не міг стати прямою причиною землетрусу в Японії…
Сьогодні точно відомо, що після спалахів на Сонці самопочуття деяких людей із хронічними й важкими захворюваннями може погіршуватися, адже відбуваються магнітні бурі. Доведено й те, що для переважної більшості людей магнітна буря — це стрес. Вона може викликати також сонливість, швидку втому, зміну артеріального тиску, різкий головний біль, інсульт…
Також науковці проаналізували суспільні події протягом останніх 300 років. У роки підвищеної активності Сонця відбувалися війни, були епідемії. Тому песимісти твердять, що спалахи зірки з часом знищать усе живе на Землі.
Але оптимісти наполягають, що подібні балачки — повна нісенітниця, адже Сонце — дуже стабільна зірка. Проте вивчення процесів і встановлення причин, через які починається сонячний спалах, є одним із основних завдань сучасної фізики Сонця, яке все ще далеке від остаточної відповіді. А от завдяки сучасним технологіям сьогодні всі охочі мають змогу в режимі он-лайн переглядати статистику сонячних спалахів або за версією Національного космічного агентства США (sohowww.nascom.nasa.gov), або російського проекту ТЕСІС (www.tesis.lebedev.ru) і відкривати для себе приховані сторінки буття.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment