ВДАЛА СПРОБА: ПРЕМ’ЄРА ОПЕРИ «БЕСТІАРІЙ» У ХАРКОВІ

Олександр Щетинський належить до тих діячів української музичної культури, про яких більше знають за кордоном ніж на Батьківщині. Про видатного співвітчизника, який уже багато років мешкає у Європі та добре відомий тамтешньому слухачу, згадали в Україні у зв’язку із прем’єрою на сцені Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка опери “Бестіарій”, яка була написана композитором у співпраці з автором лібрето, російським театрознавцем, поетом і музичним критиком Олексієм Паріним.

Назву опера отримала від латинського слова bestia, тобто “тварина”, а сам бестіарій — середньовічний збірник зоологічних статей (з ілюстраціями), в яких у прозовій чи поетичній формі докладно описувалися різноманітні тварини з алегоричною і повчальною метою. Вперше опера була представлена на широкий загал у Німеччині, в рамках програми фестивалю “Сакро Арт” 2004 року (німецькою опера називається “Verwandlung” тобто “Перетворення”). Своє прочитання опери представляли також у Росії (місто Перм та Театр Націй у Москві).
Літературними першоджерелами музичного твору стали оповідання Франца Кафки “Перевтілення”, п’єса-казка Карло Гоцці “Король-олень” та казка Ганса Крістіана Андерсена “Донька болотного царя”, які об’єднані фабулою перевтілення людини в тварину. Хоч комівояжер став мерзенною комахою, король — оленем, а дівчина — жабою, проте духовно вони залишилися людьми, здатними не тільки діяти у фантастичних обставинах, а й любити і насолоджуватися мистецтвом. Люди — не тварини, принаймні не мають ними бути. Про це і розповідає опера “Бестіарій”.
Цей твір — рідкісний для українського музичного простору жанр сучасної опери та складається із прологу (виступ співаків, які представляють персонажів звіринцю), дев’яти епізодів, у яких “душам людським довелося звикати до звіриних тіл” та епілогу, який підбиває підсумок у боротьбі героїв за право бути людьми.
На сцені харківського театру режисеру постановки Армену Калояну вдалося створити динамічне видовище, органічно поєднавши три новели у єдиний завершений спектакль, при цьому не перетворивши його на еклектичний алогізм. Режисерське бачення, мінімалістичне оздоблення сценічного простору (художник-постановник — засл. художник України Надія Швець), чудовий спів і талановита акторська гра молодих професіоналів (Сергій Леденьов, лауреати міжнародних конкурсів Олеся Мішаріна, Вікторія Житкова та Олександр Лапін) були побудовані на основі точно відтворених стилістичних особливостей опери Щетинського. І якщо епізоди “Дійства про Жука”, у яких застосовуються експресивні кольори сучасної мови музики і слова, подані перебільшено схематично та навіть театрально штучно, то у сценах із епізодів про Короля-оленя, що відсторонено нагадують романтичну класичну оперу й наповнені глибинною чуттєвістю, активно використано прийоми вокальної емоційної виразності. Духовні страждання Хельги — героїні казки Андерсена — передані за допомогою символів і напівтонів драматичних внутрішніх переживань героїв. Особливо доцільним було рішення режисера щодо перевтілень людей у тварин, які були продемонстровані за допомогою пластичних і рухових прийомів із використанням мінімальних додаткових засобів, що налаштовувало глядачів до філософських рефлексій не над формою, а над змістом метафори. Використання простору зали для окремих мізансцен та появи героїв цього разу було напрочуд вдалим та створювало бажаний ефект долучення глядачів до сценічної дії.
Безперервність дії та швидке перевтілення акторів у різних персонажів паралельно із функціональною зміною декорацій відбувалися у злагодженій та чіткій взаємодії із музикантами під керівництвом диригента-постановника Юрія Яковенка.
“Бестіарій” був анонсований у Харкові як спроба створення “режисерської опери”. Після прем’єри стало очевидно, що вона харківським професіоналам вдалася. Залишається сподіватися, що перша ластівка стане не останньою на шляху розбудови сучасного оперного мистецтва у культурній столиці України.

Матеріали підготувала
Наталія ЗАВГОРОДНЯ,
м. Харків

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment