ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ ГРАБУНОК

Зростання тарифів на житлово-комунальні послуги, і в столиці, і в регіонах, причому, хаотично й неконтрольовано, стало ще однією характеристикою нової влади. Втім, “новою” її звемо якось за інерцією. Скоро їй буде півтора року, достатньо часу, аби побачити, на що спроможна ця влада. Поки що мільйони громадян бачать лише зростання цін і тарифів.

Петро АНТОНЕНКО

Житлово-комунальні тарифи — тема, чи не найболючіша для переважної більшості громадян. Тому таким гострим, нервовим стало засідання уряду за участю глави держави 1 червня, де й розглядалися питання тарифів. Президент Янукович кидав гнівними словами на адресу виконавчої влади за безлад із тарифами: “Торік ми ухвалили низку важливих рішень. Що зроблено після цього? Нічого! Мені набридло вести ці розмови по колу й нічого не робити. Врешті-решт, є голова на плечах у виконавців?”
У свою чергу глава виконавчої влади, прем’єр-міністр Азаров теж не шкодував гнівних слів: “Треба притягти до відповідальності мерів, які допустили незаконні нарахування комунальних тарифів. Треба визнати безвідповідальність Міністерства будівництва і житлово-комунального господарства та регіональних державних адміністрацій”. Далі Азаров дає вказівку губернаторам звільнити керівників водоканалів та енергопостачальних компаній у низці міст країни, знайти відповідальних за зростання тарифів, просить президента оголосити догану деяким з губернаторів.
Буря в склянці води завершилася тим, що того дня президент звільнив із посад віце-прем’єра — міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Віктора Тихонова, його заступника Юрія Хіврича та голову Севастопольської міської держадміністрації Валерія Саратова. Схоже, на черзі звільнення кількох голів обласних державних адміністрацій, насамперед за звинуваченням у безконтрольному зростанні тарифів. А ще народ заспокоїли обіцянкою створення загальнодержавного органу з ціноутворення в комунальній сфері, чергової бюрократичної структури. Ще обіцяно повернути тарифи до попередніх розмірів там, де вони були незаконно підвищені. Зокрема подібне пообіцяв киянам голова столичної міськдержадміністрації О. Попов.
Це все слова. Тепер перейдімо до прози життя. До редакції нашої газети звернувся мешканець Святошинського району столиці Петро Павлович Титарів. Чоловік бувалий, свого часу працював головним механіком водоканалу, його двічі обирали депутатом місцевої ради. Так що з комунальним господарством і тарифоутворенням знайомий добре. І ось наш читач обурено розповів, що, попри гнівні тиради на владних пагорбах, балачки про зниження завищених тарифів, йому й іншим мешканцям району та й усього міста підсовують ще вищі тарифи. Конкретно — районна держадміністрація пропонує укласти дві угоди на житлово-комунальне обслуговування із зазначенням нових розцінок. Одну угоду пропонується укласти з Ремонтно-експлуатаційною організацією № 10, так нині звуться колишні ЖЕДи. Тут начебто звичайний перелік робіт із обслуговування будинків, але читач звернув увагу, що сума оплати становить уже не 104, а 114 гривень на місяць. До речі, з багатьох видів послуг оплату чомусь беруть від квадратних метрів житла, хоча логічніше було б від кількості членів сім’ї. Наприклад, прибирання під’їзду і сходових майданчиків і кліток. Невже від того, що у людини більша за площею квартира, у комунальника побільшає підмітання?
Але чому ж все-таки підвищено загальний тариф? Може, додалося послуг? Таке буває: комунальники мовчки додають якусь послугу, яку люди не дуже й просять, і відтак підвищують оплату. Петро Павлович ретельно порахував усі види послуг. На стандартному бланкові їх, як і раніше, 23. Але здивувало, що аж 8 цих послуг тепер не надаватимуться, принаймні, в угоді проти них стоять нулі. Між тим, послуги потрібні. Наприклад, прибирання снігу, посипання тротуарів піском чи сіллю, перевірка димоходів і вентиляційних каналів щодо пожежної безпеки. Так-от, наш читач висловив цілком резонне припущення: на ці необхідні послуги комунальники напишуть окремі угоди і змушуватимуть мешканців їх підписувати. Звісно, послуги — за додаткову плату. “Це ж справжні побори”, — обурюється співрозмовник. Що тут заперечиш?
Щодо другої угоди, яку запропоновано підписати людям, тут ідеться про тепло-, водо- і газопостачання. Ключові послуги. Дивує лише, що людям пропонують їх укласти не напряму з відповідними службами, а через трьох посередників. Нащо потрібна така морока і додаткові витрати?
Тему комунальних поборів продовжує в листі до редакції газети наша читачка Олександра К. з Миколаївки Слов’янського району на Донеччині, багатого, як нам кажуть, регіону, який переповнений енергоносіями. Кілька років тому вона купила стару хату, звичайно, електрифіковану. В хаті тій не мешкала, електрику майже не вмикала, але справно платила за ті витрачені кілька кіловат. Про що повідомляла електрикам. Але користувалася пенсіонерка електрикою недовго. Працівники електромереж відрізали хату від енергопостачання. А коли жінка звернулася, щоб відновити його, їй заломили таку ціну: 500 гривень за підключення електрики і ще 800 гривень за встановлення лічильника.
“Кому мені скаржитися, я не знаю, і платити мені нема чим і нема за що. Бо я нічого не порушувала”, — пише жінка в листі. Віримо, що платити такі побори нічим, а головне — за що ж платити? А скаржитися слід хіба що рідній донецькій владі, губернатору А. Близнюку, котрий теж був на отому засіданні уряду. Можна й ще вищому посадовцеві-землякові.
…Днями чую в тролейбусі, як один пенсіонер говорить іншому: “Чув, як Янукович відчитав Азарова на засіданні уряду по тарифах? Каже, треба думати про людей…” І такий уже, бачу, задоволений цей пенсіонер. Аякже, відчитали, поговорили, пообіцяли навести лад…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment