БІЛИЙ ПТАХ УКРАЇНСЬКОГО КІНО

myk70-річчя Івана Миколайчука відзначатиметься по всій Україні. Головними центрами подій будуть Київ, Львів, Чернівці та рідне село І. Миколайчука Чортория на Буковині, де Іван Васильович народився 15 червня 1941 року. Буковинці запросять на етнофестиваль “На гостини до Івана”.
Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком. Він був особливий, народний, справжній, найкращий. “Я не знаю більш національного народного генія… До нього це був Довженко”, — казав про Миколайчука великий Параджанов. У його особі українська нація має світового невмирущого позитивного героя, який пробуджував національний дух українців. Проте звання народного артиста Івану Миколайчуку так і не присвоїли, бо тодішні ідеологи винесли акторові вирок — “націоналіст”. Державну Шевченківську премію Іван Миколайчук отримав уже посмертно.
Сьогоднішня публікація у “Слові Просвіти” — це спогади тих, хто пліч-о-пліч з Іваном Миколайчуком проживав свої творчі долі. Багатьох уже нема серед живих. Але їхні імена назавжди поєдналися з Миколайчуковим в  українському кіномистецтві.

“ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНА”
Чи могла б Катерина Олексіївна Миколайчук після народження сина Івана подумати, що одна з вулиць Чернівців буде названа на його честь? А чи сподівалася старша сестра Івана Миколайчука Фрозина Василівна, що стане екскурсоводом у батьківській хаті протягом багатьох років? Але доля склалася саме так…
І саме їй доводиться з 1987 року розповідати гостям і журналістам, яким був хлопцем актор Іван Миколайчук:
— Пригадую, як у невеличкій хатині збиралися сусіди й друзі, як мама завішувала вікна, а батько читав українські книжки. Найбільше у родині любили читати Шевченка, багато чого знали напам’ять. Іванові теж ці “уроки” української подобалися. Я не знаю чому, але він ще з дитинства був таким патріотом! У шість років співав “Ще не вмерла Україна”. А коли я виходила заміж 1947 року, гостей прийшло мало — лише рідні та сусіди. Покликали за стіл Іванка i просять, аби заспівав “Ще не вмерла…”, а він каже: “Та не можна ж…” і дивиться на тата, бо він йому забороняв при чужих людях співати, казав, що за те нас усіх у Сибір відправлять. Але цього разу батько дозволив йому тихенько заспівати. Тоді Іванові стільки копійок накидали, що тато жартував потім: мовляв, молодим стільки грошей не зібрали.
У Івана біля рідної хати був улюблений куток — у садку, зверху над хатою. Звідти було гарно видно Черемош. Ми не раз там обідали. Іван, як був молодий, часто повторював, щоб його, як Шевченка над Дніпром, поховали над Черемошем. Але коли вже було йому зовсім зле, коли вже хворий був, то сказав: “Ні, то жарт був. Не треба мене там ховати. Там завше діти граються. Чого вони мають боятися якоїсь могили?”
Середню освіту Іван здобував у трьох вечірніх школах. Там і почалася його “творча кар’єра”.
Ми ж ніколи не чули, що є така професія — актор, а в театр уперше потрапили, коли Іван уже вчився у Чернівцях, в музучилищі. Як зараз пам’ятаю, йшов він навчатися у татових “залізничних” штанях і кашкеті. Потім був театр-студія при Чернівецькому музично-драматичному театрі імені        О. Кобилянської. Тут двадцятирічним юнаком Іван зустрів свою кохану — Марію. Я добре пам’ятаю, як Іван приїхав додому й каже мені: “Я зустрів дівчину й хочу одружитися”. А я йому: “Може зачекай, ти ще ж такий молодий, ось закінчиш навчання, отримаєш роботу”. А він мені: “Я хочу вже женитися. Бо коли у мене будуть гроші й робота, то я не буду знати: дівчина за мене йде, бо хоче грошей, слави чи мене? А Марія хоче мене такого, як я є — у татовій шинелі, у татових штанях”.

“НІБИ СТРІЛИ ПРОЛЕТІЛИ
МІЖ НАМИ…”
Марія МИКОЛАЙЧУК, народна артистка України, співачка, вдова актора:
— Ми познайомилися в Чернівцях, разом працювали в Театрі ім. О. Кобилянської, жили в одному районі: я — з батьками й трьома сестрами, Іван знімав кімнату. Коли прийшла вступати у студію при театрі, мене запитали: “Ти — сестра Миколайчука?” Я тоді Івана не знала, але багато хто говорив, що ми схожі, як дві краплі води. Вперше побачила Івана, пропрацювавши в театрі місяць. Прийшла на репетицію, а там усі актори обступили високого стрункого парубка. Глянула на нього — і як струмом мене пронизало, ніби стріли пролетіли між нами…
Після фільму “Тіні забутих предків” він став називати мене Марічкою. Зйомки цієї картини фактично стали нашим медовим місяцем.
Іван був дуже незручним для тодішньої влади. Йому казали: “Ви занадто гарний актор, щоб грати ті чи інші ролі”. Так у “Білому птасі…” йому не дали зіграти роль Ореста. А все це почалося після “Аннички”, де єдиним, хто викликав справжню симпатію, був Іван. Десять років вилетіли в нікуди. Скільки б фільмів ми могли сьогодні дивитися!
…В останній рік життя він сильно хворів. Коли лежав удома, я перенесла його канапку з кабінету в кімнату, де стояв телевізор, аби трохи відволікти від болю. Сам перейти Іван не міг, узяла чоловіка на руки, а він говорить: “Бачиш, замість того, щоб я тебе на руках носив, ти мене носиш”. Дійшли до люстерка, Іван подивився в нього й сказав: “О-о-о, Iване Васильовичу, поганi справи…” Мені здається, він відчував наближення смерті. Одного дня, вранці, покликав мене дзвіночком, який завжди поряд із ним лежав. Підбігаю: “Що таке?” Він прошепотів: “Нам сьогодні 25”. Голосу в Івана тоді вже не було, щитовидну залозу було “зачеплено”. Попрохав: “Нахилися”. Я нахилилася… він мене поцілував. Я не змогла стримати сліз. Двадцять п’ять років спільного життя… А через чотири дні Іван помер.

ВПАЛИ ЛЕБЕДІ
НА ЧОРТОРИЮ…
Одного серпневого дня 1986 року зупинилося серце Івана Миколайчука і душа його відлетіла у вир інших світів, того ж року на чорторийські озера вперше прилетіли зимувати білі лебеді — багато, кілька сотень. Їх так і стали називати — Іванова лебедина зграя. Відтоді, ось уже двадцять п’ять років, вони живуть у Чорториї, а люди кажуть: це Іванова душа повернулася на рідну землю, до мами. Відтоді друзі, колеги приходять щороку до нього — та вже не в батьківську хату, а на могилу на Байковому цвинтарі.
У лютому 1989 року силами працівників Чернівецького міського центрального палацу культури, до яких долучилися журналісти газети “Молодий буковинець” було проведено три вечори пам’яті, присвячені нашому славетному землякові. Тоді поділитися своїми спогадами про митця приїхали: вдова Марія Миколайчук, народні артисти УРСР Костянтин Степанков, Лесь Сердюк, кінорежисер Леонід Осика.
У курсовій режисерській роботі Леоніда Осики “Двоє” ще студентом дебютував Іван Миколайчук. В гарному обличчі, тонкій усмішці та приглушеному голосі героя молодого Миколайчука не можна не помітити якоїсь таємниці, глибини — тих рис, які через декілька років ляжуть в основу феномена особистості великого актора.

Леонід ОСИКА (1940—2001 рр.), кінорежисер:
— 1964 року мені треба було зробити курсову роботу. Не було ні сценарію, ні плівки, ні часу. Я запросив Івана і Тоню Лефтій, студентку ВДІКу, і ми почали роботу. Історія про двох молодих закоханих, які не розуміють одне одного. Знімали так. Скажімо, є шмат плівки й ми сідали і фантазували: маємо стільки-то часу, що ж тут можна зробити?.. Звичайно, що без актора-співавтора нічого не вийшло б. Але Миколайчук уже тоді був не виконавцем ролі, а її повноцінним творцем. Для режисера це, можливо, найдорожче в акторові, коли він приходить до тебе співпрацювати, співпереживати, фантазувати… Тільки тоді виходить щось справжнє, живе…
Картина “Двоє” тривала п’ятнадцять хвилин. У ВДІКу мене хвалили. Але не в тім річ — тоді на цій короткометражці багато чого починалося. І дружба, і творча співдружність з Іваном також.
У фільмі “Захар Беркут” ролі для Івана якось не дібралося. Та я вже не мислив собі, щоб картина була без нього. Тому й виник Любомир, виник і поступово почав обростати плоттю. На початку, в задумі, то був більше характер-символ, так би я це назвав. Чи, може, навіть знак. А по суті, опора для руху фантазії. Подоба, образ людини постають уже як щось готове, сформоване не одним життям — історією народу. Потрібні зусилля, аби вирватися за межі даності, її зовнішньої форми, піти вглиб. Іван фантазував: він, як ворожбит, брав до рук то одне, то інше, і добувалося нове. Він прекрасно знав життя народу в усіх його формах. Танок, музика, пісня, ритуал, обряд — у них відклався колосальний досвід людей у пізнанні всесвіту і самих себе. Іван те розумів. Він перебирав велику кількість тих інструментів пізнання, аби зіграти на кількох із них потрібну мелодію. Свою акторську техніку долучав до того оркестру…
“Я БУДУ У ВАС ПРОРОКОМ”
Костянтин СТЕПАНКОВ (1928—2004 рр.), перший лауреат Київської міської премії імені Івана Миколайчука, народний артист України, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка:
— У шістдесятих роках я викладав у театральному інституті і добре пам’ятаю, як на курсі Віктора Іларіоновича Івченка з’явився студент Іван Миколайчук. Коли він почав зніматися у фільмах “Сон” і “Тіні забутих предків”, познайомилися ближче, оскільки в “Сні” працював і я, грав роль художника Сошенка. І вже після заприятелювали сім’ями, родинами, та так, що у нас в сім’ї витворилося щось на зразок культу Івана.
На початку Іван більше відмовчувався. Здавалося б, і слава вже прийшла, виділила його         з-поміж інших, і впевненості додалося, але він у велелюдних компаніях тримався не те що відчужено, ні, але якось обережно, не поспішав відкриватися, не поспішав з одкровеннями. Здебільшого споглядав, слухав. Тим паче, що було кого. Він швидко подружився з Ліною Костенко, з Миколою Вінграновським, Дмитром Павличком. Вхожий був до визнаного мудреця Миколи Бажана (через Івана Драча, з ним Іван приятелював до самої смерті). А ще художники, скульптори: Георгій Якутович, Анатолій Фуженко, Андрій Німенко… Усі ці люди тягнулися один до одного, взаємозбагачувалися, додавали сил і впевненості, без яких у мистецтві довго не протримаєшся.
Досить швидко Миколайчук завоював право бути моральним авторитетом, бути центром, поряд із Сергієм Параджановим, Юрієм Іллєнком, Леонідом Осикою, тим колом кінематографістів, яке визначало тональність життя не тільки в кіно, а й у всьому літературно-мистецькому житті України. До речі, Параджанов значною мірою вплинув на Миколайчука, на формування його основоположних моральних і естетичних принципів, вигранивши те, що вже було в душі Івана, що виховалося матір’ю, піснею, побутом, усім способом життя, котре його викохало.
У ньому жив поклик гір, поклик вершин людського духу. Він був яскравим романтиком, націленим на вертикальний рух — вгору, ввись! Виснажливий той рух, ой, виснажливий, і часто видається людям доволі безглуздим донкіхотством. Тільки чого була б варта нація, у якої не знаходилося б отаких донкіхотів, тих, хто усвідомлював сенс і мету нашого буття. Він казав іноді: “Я буду у вас пророком”. Може, не надто всерйоз говорив, але для мене він і є пророком. Бо казав нерідко в той важкий, задушливий період: “Час прийде! Тільки добре було б, аби оновлення не зверху почалося, а знизу…”

РОЗУМ, НАСТОЯНИЙ
НА СОВІСТІ
Лесь СЕРДЮК (1940—2010 рр.), народний артист України:
— Все почалося влітку 1977 року з телефонного дзвінка на студію “Укртелефільм”, де я закінчував зніматися в “Наталці Полтавці”. Мені і на думку не спадало, що то не телефон дзвонить, а дзвін гуде, закликаючи мене в зовсім нові світи. Телефонували з групи Миколайчука “Вавілон-ХХ”. А потім усі дні, що ми їздили до Переяслава, Іван придивлявся до мене, оцінював, прикидав, а що воно буде, якщо?.. Потім були зйомки, робота. Та ні, мабуть, не робота, а якесь безперервне і, тоді здавалося, безкінечне свято творчості, яке супроводжувалося звичайнісінькими чудесами.
Завдяки тому, що я весь час намагався бути поруч з Іваном, що пройшов увесь шлях із “Вавілоном” — від кінопроб до прем’єри в московському Будинку кіно, то можу свідчити, — жодного тижня не минало без пильного недрімаючого ока. Його це мучило фізично, але він відбивався, стояв. А редактор! Людина, яка повинна була воювати разом із Миколайчуком за кожний кадр, за кожне слово, часом зраджував його. Іван мріяв про фільм більш повний, із двох частин, і знімав його так. Але і це треба було пробивати. Спільними зусиллями і режисер, і операторська група, і актори працювали так економно, що навіть не треба було канючити додаткової плівки. Та переступить чиновницьке “низзю” було неможливо. Доводилося різати, викидати, відривати від серця 1500 корисних метрів. Це 50 хвилин екранного часу. Зникали цілі сцени. І які! Та й тут Іван був мужнім. Карався, мучився, але заради ідеї, заради людей, які йому повірили і працювали, він не міг допустити, щоб “Вавілон” не побачив екрана. Він різав, але не можна вирізати Дар Божий, талант.
Після перегляду робочого матеріалу “Вавілона-ХХ” найголовніший начальник по кіно вийде з залу червоний і дорікатиме: “У нас на студии напряженка с комедиями. Мы на вас, Йван Васильевич, так рассчитывали, нам казалось, что вы обладаете тонким юмором, а увидели какое-то философствование, тоску по старине”. Все це я чув на власні вуха.
Після “Вавілона-ХХ” він зняв лише один фільм “Така пізня, така тепла осінь”.
Кажуть, що Іван у “Тінях забутих предків” прожив своє майбутнє. Він не тільки прожив, а й нам із Григорієм Гладієм розказав про наше в картині “Така пізня, така тепла осінь”. Вийшло точно за сценарієм. Грицько в Канаді “гризе землю”, а я лишився дома, як і мій Мелетій, з покаліченим лелекою за пазухою. У мене в житті були і звання, і фестивалі, але найдорожча нагорода — це коли ти вдало зіграв сцену, а Іван тихенько до тебе підійде і скаже: “Спасибі, друже”.
Яскравий, наповнений фантастичними і водночас реальними образами фільм “Вавілон-ХХ” увібрав у себе все найкраще, що міг їй дати Миколайчук-сценарист, Миколайчук-режисер і нарешті Миколайчук-актор. Хтось із кінокритиків назвав “Вавілон-ХХ” трагіфарсом, хтось кваліфікував його стилістику як народне бароко. Зрештою такого оригінального фільму на кіностудії імені Довженка не з’являлося дуже давно. 1980 року картина завойовує приз “За кращу режисуру” на Всесоюзному кінофестивалі у Душанбе.
Постійні потрясіння, заборони творчих задумів, “табу” на фільми зіграли не останню роль у долі молодого актора. 3 серпня 1987 року Івана Миколайчука не стало. Останнє, чим я йому прислужився — випрасував штани від смокінга, в якому його поховали…
Якось один кореспондент спитав, ким для мене був Іван Миколайчук. Я відповів — священиком. Це щира правда. Йому можна було сповідуватися. Він міг заспокоїти і зрозуміти, навчити непомітно й пробачити. Міг віддати останнє. Один абхазький письменник сказав: “Мудрість — розум, настояний на совісті”. Точно про Івана.
І ДОЩ ТАКИ ПІШОВ, І ВЕЛИКИЙ
Федір СТРИГУН, народний артист України, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка, головний режисер Львівського національного театру ім. Марії Заньковецької, член оргкомітету з відзначення 70-річчя з дня народження І. Миколайчука:
— Передусім це був чесний митець, який любив свій народ, розумів його, бачив перспективу. Мабуть, рідко природа дарує таких людей, як Іван Васильович. Він був не тільки кіноактором, кінорежисером, сценаристом. Він був Художником із великої літери у всьому. Писав вірші, малював. Працювати міг у театрі і в кіно, і на будь-якій іншій мистецькій ниві.
Ми з Іваном Васильовичем обидва закінчили Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого. Вперше ми зустрілися 1968 року під час зйомок фільму “Анничка”, а знялися разом у шести картинах. Заприязнилися якось одразу. Мабуть, через спільність інтересів і думок. А ще пісні… Багато ми вдвох співали. Іван Васильович знав безліч пісень. Починав якусь я, він одразу ж підхоплював. Починав він — підхоплював я. На зйомках під час перерви чи якихось затримок ми йшли співати в ліс, у поле. Він мав несильний голос, але глибокий, душевний. Дуже любив, коли співала його дружина Марічка з Ніною Матвієнко і Валею Ковальською. Коли це тріо збиралося в них дома, він геть мінявся, радив, як краще співати ту чи ту пісню…
Миколайчук був філософом, мудрим філософом. Але його мудрість не книжна, а швидше від спілкування з людьми. Він міг годинами розповідати про своїх знайомих, родичів, про сестер та братів. І скільки в його розповідях було любові, гумору, теплоти! Розповідав про товаришів, знайомих — голів колгоспу, трактористів, шоферів. Вони були його друзями, любили його. Двері Іванової квартири в Києві майже не зачинялися. Приїжджали земляки, односельці. На вулиці до нього підходили люди, знайомилися. Він усім давав свою адресу, телефон. Приймаючи гостей, любив ділитися своїми планами. Пам’ятаю, як він розповідав про фільм “Білий птах з чорною ознакою” — не один вечір, не два і не три. І щоразу по-іншому. Дофантазовував, домальовував, дописував. Уяву мав багату.
Важкі ситуації були в його житті. Не все вдавалося зробити так, як хотів. Самі розумієте — час був такий. Але на манівці не збився. Легкого хліба митець не шукав, за довгим карбованцем не ганявся. Беріг честь художника. Думки свої висловлював відверто. Не терпів брехні. Його розмови завжди були творчі. В них він творив сюжети, образи. Все. Майже в тридцяти фільмах Іван Миколайчук або виступив у головній ролі, або був автором сценарію. Лишилися сценарії, які не дочекалися екранізації, незіграні ролі… Лишився незіграний Довбуш, а він мріяв про нього. Не поставив картини за лірико-романтичною повістю Гната Хоткевича “Камінна душа…”.
Коли я приїздив до Києва і заходив до нього, то ми могли цілу ніч говорити. Мав узятися до “Небилиць про Івана Калиту”. Про цей сценарій я знав уже шість років. Як довго це тяглося…
Він дуже любив свій край: Буковину, Карпати. І доводив майже серйозно, що все починається з Карпат. Бувало, почуємо якусь новацію, а Миколайчук обов’язково скаже: “У нас, у Карпатах, це вже було”. Любив він свій край безмежно, і його за це любили земляки. Бачилися ми останній рік часто. В останню нашу зустріч Іван Васильович був налаштований по-бойовому. Сценарій затверджений. Уже запущений фільм. І, як сказав Іван, залишилося тільки купити здоров’я. Але його не купиш… Ми всі знали про його недугу, та не знали, що кінець такий близький. Смерть Миколайчука була несподіваною…
На студії імені О. Довженка його всі дуже любили. Щоправда, були й такі, що заздрили, та це інша розмова. Для всіх він був близькою людиною. І в останню путь митця проводжала вся студія, всі шанувальники його таланту. Співав хор імені Г. Верьовки улюблені Іванові пісні. Поховали Миколайчука на Байковому кладовищі, поряд із Володимиром Денисенком, режисером фільму “Сон”, де так яскраво спалахнув Іванів талант. А там недалеко — Леонід Биков. Усі вони були справжні друзі. Пам’ятаю, Іван казав: “Хочу, як мене ховатимуть, щоб дощ ішов, такий дощ, щоб ніхто нічого не говорив. Бо як почнуть над могилою брехати…”. І дощ таки пішов, і великий.

ВІН БУВ ВТІЛЕННЯМ
ГУЦУЛЬСЬКОГО КРАЮ
Лариса КАДОЧНІКОВА, народна артистка України:
— Якби мене сьогодні спитали: “Чи міг би інший актор зіграти роль Івана Палійчука?” Я б відповала: “Ні, ні!” У моїй пам’яті закарбувалося наше знайомство… Зйомки фільму “Тіні забутих предків”… Я — москвичка, актриса театру “Соврємєннік”, Іван — справжній легінь, гуцул. Перша зустріч — це подив, захоплення красою Івана. Вже в цій одній із перших робіт усім стало зрозуміло — з’явився істинно народний герой. Він був втіленням цього гуцульського краю. Пам’ятаю, як ми з Іваном летіли до Аргентини на кінофестиваль у Мар-дель-Плата. Після показу там “Тіней забутих предків” Іван був у центрі уваги, весь зал встав, стоячи аплодував нам. Західні кінокритики й кінозірки із захопленням говорили: “Ви привезли диво! Геніальне кіно!” Так починалася слава Івана Миколайчука. Він найбільше боявся посередності, спокою, благополуччя. Його голова — голова філософа — була заряджена одним: зробити так, щоб усе, що він робить, належало до розряду мистецтва, наповненого почуттям, розумом, життям.

У НЬОГО БОЛІЛА ДУША,
І ВОНА НЕ ВИТРИМАЛА
Таїсія ЛИТВИНЕНКО, народна артистка України:
— Іван Миколайчук! У цих двох словах ніби знаходиться код правдивого українця, народженого матір’ю Катериною на такій красивій землі, яка називається — Україна!
Можливо тому, Іван любив знімати українських акторів. У “Вавілоні-ХХ” — це Броніслав Брондуков, Іван Гаврилюк, Раїса Недашківська, Федір Стригун, Лесь Сердюк, Люба Поліщук…
Іван був цікавим оповідачем, і завжди ділився своїми мріями-снами-фантазіями. У його снах-мріях обов’язково повинен бути білий кінь з розкішною гривою. Кінь летів по небу, а Іван стояв у житньому полі й кликав його. А коли кінь спускався до нього, вони змагалися у швидкості, перемагали обоє. Я любила, коли Іван фантазував. Часто, коли я слухала Івана, закривши очі, уявляла собі, як він буде в наступному фільмі знімати свого білого коня. Але так і не дочекалась. Іван не діждався цього щастя, коли його талант знадобиться українському кіно. Тепер цього українського “кіна”, як казав Іван, — нема.
Йому багато чого не вдалося зробити. Шкода! Прикро, що він не зняв свою мрію — “Украдене щастя” за Іваном Франком, де хотів зіграти і Миколу, і Михайла. А фільм, за його задумом, повинен був початися з дитячої гри… Діти граються в Анну, Миколу, Михайла! Гадаю, — це було б дуже цікаво! Не вдалося! Не дозволили! Тільки він один знав, як це повинно бути, як це зняти.
Іван любив знімати дітей. У фільмі “Вавілон-ХХ” у моєї Явдошки було 12 дітей, серед них був син Брондукова, Ольги Матешко. Наш син знявся в ролі бродячого музики в фільмі “Пропала грамота”, а його малесенька племінниця — у фільмі “Така довга, така тепла осінь” у сцені, коли тато вивозить до “Гамерики”, неначе маленьку богиню, свою донечку на сірому волі. А вона в народному одязі пливе по снігу, залишаючи назавжди Україну.
У його фільмах тварини говорили, зітхали, бунтували, мріяли, закохувалися. Озвучував їх сам Іван Миколайчук!
А ще… Лелеки… Це його улюблені птахи. Пам’ятаю під Чернівцями зоране осіннє поле. Чорна рілля, а на ній рожеві лелеки, бо підсвічені осіннім червоним сонцем, що заходило. Вони поважно ходили по ріллі перед вирієм. Це чудо — лелеки на ріллі, і ми дивилися на рожевих птахів. Оператори встигли зняти це чудо, але не так, як хотілося. Лелеки відлетіли у вирій.
А через декілька років за лелеками відлетів і Іван. Іван Миколайчук — один із найкрасивіших і найталановитіших українських акторів, сценарист і режисер. У нього боліла душа, і вона не витримала. Десь там, далеко-далеко він закінчує своє “Кіно”…

“ЕПОХА В УКРАЇНСЬКОМУ
КІНЕМАТОГРАФІ”
Раїса НЕДАШКІВСЬКА, народна артистка України:
— Пам’ятаю, коли на пробах запитала Івана: “Про що ти будеш знімати “Украдене щастя?” Відповів: “Ти знаєш, про що я буду знімати…” Лише перед початком проб розповів мені про свій задум і розказав одну з найголовніших сцен майбутнього фільму. Пізніше я по пам’яті намагалася поставити його “Украдене щастя” у Вижниці, що на Буковині, з акторами тамтешнього аматорського театру. На Міжнародному фестивалі народної творчості вистава вижничан отримала Гран-прі, а виконавці головних ролей — головні призи. А тоді, під час проб, надворі мороз дужчав… Лесь Сердюк був такий гарний у чорному на тлі білого снігу, але весь у сумнівах і розпачі, шукаючи поради, розповів: “Мені усі кажуть: чого ти пробуєшся? Всеодно Іван буде зніматися. Але Іван казав мені, що буде зніматися той, хто кращий, у кого буде краща проба…” Я усіх проб не бачила й посьогодні. І взагалі не знала, що було на художній раді кіностудії? Чому закрили картину? Вже під час зйомок останньої у його житті картини “На вістрі меча”, де ми грали брата і сестру, Іван сказав: “Шкода, що ми з тобою не зіграли “Украдене щастя”. Але він був у важкому стані, і я ні про що не могла більше його розпитувати. Вже пізніше Валерій Гузик, режисер-документаліст, член художньої ради, розповів мені, яким недоброзичливим було те засідання, і сказав: “Побоялися…” І не знайшлося жодного голосу на підтримку. Не було кому захистити, порадити, поговорити з членами худради і по-людськи, добрим словом зігріти Івана. Ми, зазвичай, не чуємо одне одного. Не бачимо одне одного і сьогодні. А хто ж, як не Іван, мав знімати це кіно? Врешті-решт, не повірили тоді такій особистості — такій глибі, епосі?! Адже Іван — ціла епоха в українському кінематографі. Впевнена, його “Украдене щастя” було б як “Тіні…”, тільки по-Іванівськи. Ох, як шкода, що не було виходу багатовіковому знанню теми. Він упродовж років виношував тему, переживав украдене щастя… Саме ця одвічна тема — проблема людства — була для нього головною впродовж усього життя. І тоді, в той момент розчарування йому, як ніколи, потрібні були друзі й позитивні емоції. Він би виговорився, викричався, і таке б нам повідав про своє “Украдене щастя”, а головне — був би Живий. Під час хвороби, якось у лікарні Іван сказав мені: “Що вони мені тіло лікують! Мені душу треба лікувати…” Його всі зрадили. І він залишився наодинці зі своїм болем…

ЖИТІЄ ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА
Людмила ЛЕМЕШЕВА, кінокритик і кіносценарист, член оргкомітету з відзначення 70-річчя з дня народження І. Миколайчука:
— У кожного народу є свої міфи. Без них немає культури, немає нації. У щасливій і трагічній долі українського актора й режисера Івана Миколайчука було все, щоб стати міфом не тільки національного, а й світового кінематографа, якщо б він жив не в закритому суспільстві.
Дитинство у маленькому гуцульському селі в багатодітній родині, рання любов, рання слава і рання смерть. А ще — унікальної краси обличчя, “останнє обличчя” зникаючого на очах патріархального, напів’язичницького світу, рідкісна чоловіча стать, майже жіноча пластичність — і при всьому цьому напружений внутрішній світ, душа, котра з дитячою серйозністю мучилася вічними питаннями буття.
Але найзагадковіший знак обраності: в Івана були майже містичні стосунки з кінематографом. Одного разу він почув по радіо народну грузинську пісню “Суліко”, кинув пасти своїх корів і поїхав у сусіднє місто “вчитися на артиста”. То був таємний поклик долі, оскільки в коротких словах цієї пісні містився сюжет “Тіней забутих предків” — класичної повісті Михайла Коцюбинського і фільму за нею Сергія Параджанова, спадкоємця трьох кавказьких культур. Фатальним чином Іван Миколайчук розділив долю Івана Палійчука, свого першого героя, який зробив його знаменитим на весь світ (а також багато де в чому повторив драму свого другого героя — Тараса Шевченка зі “Сну”, який знімався паралельно з “Тінями”, — навіть помер, як великий поет, на 47-му році життя).
Розділив Іван і долю українського поетичного кіно в цілому, що звершило в середині 60-х років крутий поворот назад — від офіційної ідеології до національних коренів, до народної культурної традиції. Це був справжній енергетичний вибух, що породив, окрім параджанівського шедевра, декілька блискучих картин Леоніда Осики і Юрія Іллєнка (зокрема “Білого птаха з чорною ознакою” — автобіографічну версію Іванового дитинства на Буковині). Вісім років запаморочливого успіху, загальної любові та визнання, а потім — заборона поетичного кіно партійною постановою, напівзабуття, необхідність зніматися у посередніх стрічках і відчай, уперта воля зберегти вірність собі. Іван почав писати сценарії, зняв як режисер два фільми, подарувавши у “Вавілоні-ХХ” вітчизняному кіно інтонацію вертепу — старовинного українського театру ляльок, який балансує на грані між трагічною містикою і дешевим балаганом. Він рятувався іронією і самоіронією, здоровим народним гумором, яким був обдарований не менше, аніж релігійним інстинктом. Сміявся, щоб не плакати, лукаво плутаючи бувальщину і небилиці, історію і міфологію. В ньому жила пам’ять роду, генетична пам’ять нації. Іван пристрасно любив свою землю, свою стару хату і матір, жінок, дітей і коней. Але більше всього на світі любив поринати у власні сни і фантазії, вслухатися в таємницю музики світу і переводити все це на мову кіно. Його безкінечно притягували ці віртуальні ігри з привидами, з тінями на екранному полотні, яких він живив своєю живою кров’ю, власною справжністю. Він мріяв зняти фільм про Художника, про його пристрасть і біль, “про наймучинецьке з рабств — про духовне рабство, на яке прирікає людину талант”, — як він сам казав.
Іван помер, коли перестав чути музику світу. Душа заболіла й надломилася раніше, ніж захворіло тіло.
Він був естетичним символом українського кіно і головним героєм його драми — за життя. Він став легендою і міфом після смерті.

КРИЛАТИЙ
Роман БАЛАЯН, кінорежисер, член оргкомітету з відзначення 70-річчя з дня народження І. Миколайчука:
— Талановитих немало, але з крильми — одиниці. Іван — це білий птах українського кіно. Вік птахів короткий через заздрість тих, кому не дано літати. Вони клювали і клюють усе, що лежить на землі, а Іванова пожива в небесах…

Підготувала
Марія ВИШНЕВСЬКА,
м. Чернівці

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment