«КОРОНАЦІЯ СЛОВА»–2011 ОГОЛОШУЄ СВОЇХ ПЕРЕМОЖЦІВ

Марія КУЧЕРЕНКО

Ось уже одинадцятий рік поспіль вітав своїх переможців найпрестижніший всеукраїнський конкурс “Коронація слова”, котрий, як справедливо мовиться у тексті запрошення, “створює нову хвилю української літератури — яскраву, різножанрову, захоплюючу, яка є дзеркалом сьогодення і скарбом для майбутніх поколінь”.
…І ось, нарешті, сталося — під урочисті звуки фанфар у виставковому залі АССО International парку імені О. С. Пушкіна, який зібрав близько тисячі письменників, видавців, журналістів, учасники яскравого костюмованого дійства урочисто внесли планшети традиційних номінацій: “Романи”, “Кіносценарії”, “П’єси”, “Пісенна лірика”. Всього за час існування конкурсу нагороджено більш як 200 авторів — і початківців, і вже досить відомих авторів. Торік було відзначено 41 автора, а цьогоріч — 70 (церемонія нагородження тривала близько п’яти годин).
Засновником конкурсу, який підніс український книжковий ринок на якісно новий рівень, є голова правління ЗАТ “Крафт Фудз Україна” з групи компаній Kraft Foods Inc. Юрій Логуш. Розпочавши свій проект ще 1992 року за дуже складних для українських видавництв часів, він доклав титанічних зусиль, аби створити бренд сучасної української літератури. Тоді пан Юрій приїхав зі Сполучених Штатів, сподіваючись стати у вільній Україні свідком розквіту української культури, проте побачив лише жалюгідний стан українського книговидання. Видавництва закривалися одне за одним, книжковий ринок заполонила продукція сусідньої держави, книжкові магазини не бажали реалізовувати книжки тих нечисленних видавництв, які ще трималися на плаву — мовляв, українською не читають. Така невтішна ситуація спонукала Юрія Логуша разом із телеканалом “1+1” серйозно зайнятися реанімацією українського книжкового ринку через сміливий патріотичний проект — створення всеукраїнського конкурсу, назва якого говорила сама за себе — “Коронація Слова”. Як справжній бізнесмен, він розумів надто важливе значення реклами у механізмі підтримки вітчизняної — у цьому разі духовної — продукції. Перші премійовані твори мали стати стартом до крутого вітчизняного літературного бренду.
Трьома китами конкурсу “Коронація Слова” є справді об’єктивне, професійне журі, гідне матеріальне винагородження і перспективність творів-переможців. Із самого початку, перших кілька років, твори, подані на конкурс, мали бути обов’язково гостросюжетними. Згодом організатори “Коронації Слова” вирішили — художня література повинна бути розмаїтою, орієнтованою на різні інтереси. І ця позиція активізувала Інститут літератури АН України, який, зокрема, у підготовці десятитомної історії української літератури відвів місце популярним комерційним творам, відзначеним “Коронацією Слова” та іншими схожими літературними конкурсами.
Слід зазначити, що до такої визначної у вітчизняному культурному житті події як старт “Коронації Слова” Юрій Логуш разом із Kraft Foods Inc. підтримав цілу низку яскравих проектів: балетний фестиваль Сергія Лифаря, фестиваль “Червона Рута”, оперний фестиваль “Золота корона”, фестиваль народної творчості “Боромля”, фестиваль органної музики ім. Й.-С. Баха та ін. Завдяки йому розпочалося дублювання на телебаченні художніх фільмів українською мовою.
Чим же особлива “Коронація Слова”? Насамперед масштабністю — його учасниками можуть стати автори будь-якої країни світу, аби лише твір було написано українською мовою, — та демократизмом, що передбачає цілковиту анонімність (усі твори розглядаються під псевдонімами) та доступність до конкурсу всіх охочих. Свої твори на “Коронацію Слова” надсилають люди найрізноманітніших професій та різного віку — і початківці, і автори вже цілої низки виданих книжок. Обов’язкова умова цьогорічного конкурсу чітко й категорично виписана організаторами проекту: “На конкурс повинні подаватися тільки оригінальні твори, які раніше не друкувалися, не фільмувалися, не оприлюднювалися (зокрема через інтернет), та права на які не передані іншим (юридичним або фізичним) особам, і не будуть передаватися до оголошення результатів конкурсу на церемонії нагородження у червні 2011 року”. Щороку склад журі змінюється. Загалом це видавці, кілька письменників, науковці, викладачі вищих навчальних закладів. Робота журі не з легких — цього року було прочитано 6000 (!) рукописів, надісланих з усіх куточків України.
За проектом, твори-переможці пропонуватимуться видавництвам, кіностудіям, театрам, проте автори мають самі домовлятися про умови подальшої роботи з ними.
Конкурс має чималі досягнення. Так, 2008 року кіносценарій Ірен Роздобудько “Гудзик” переміг на ХІІІ Міжнародному телевізійному фестивалі у місті Барі (Чорногорія). Здійснено екранізацію за романом А. Кокотюхи “Темна вода”, Роман Балаян зняв кінокартину “Ніч світла” за мотивами кіноповісті Олександра Жовни “Експеримент”. Багато п’єс, відзначених на конкурсі, поставили українські театри.
Преміальний фонд “Коронація Слова”–2011 становив 120000 грн. Зокрема перша премія номінації “Романи” становила 20000 грн, “Кіносценарії” — 15000 грн, “П’єси” — 5 000 грн, “Пісенна лірика про кохання” — 8 000 грн. Цьогоріч було встановлено три спеціальні відзнаки: “За кращий гостросоціальний твір від Фонду “АнтиСНІД”, “За кращий економічний детектив від Міжнародного інституту менеджменту та “За кращий гумористичний твір”.
Цього року було “короновано” роман “Мантра-омана” Вікторії Грановецької (Вінниця), п’єси — “Віктор, або Чорнобильська дитина” Сергія Васильєва (“Велика сцена”; Київ), “Людина у підвішеному стані” Павла Ар’є (“Експериментальна та камерна сцена”; Кельн), “Цирк Івана Сили” Олександра Гавроша (“Для дітей”; Ужгород); кіносценарій “Борода” Дмитра Сухолиткого-Собчука (Київ); лірична пісня “Скляний звіринець” Ірини Цілик. Спеціальні відзнаки отримали Ірен Роздобудько, Олесь Санін за кіносценарій “Садок вишневий…” та Марія Влад за пісню “Вітри”.
Слава “Коронації Слова”, її розмах не всім, звісно, до вподоби. Той факт, що потужний всеукраїнський конкурс передбачає відзначення творів лише українською мовою, викликало нарікання і подразнення в так званих оборонців російської культури в Україні, тож напротивагу “Коронації Слова” було поспішно створено конкурс “Активация слова”, очолений російським письменником Віктором Єрофєєвим. Ініціатором новоствореного конкурсу став російськомовний журнал “Радуга”.
“Коронація Слова”, безперечно, є могутнім стимулюючим чинником, який дав старт не одному таланту. Нині це важлива ланка між авторами і видавцями. За час проведення конкурсу ситуація в українському книговидавництві суттєво поліпшилася. Зросла кількість нових видавництв, налагодилася мережа реалізації української книгопродукції, збільшилися наклади, хоча, звісно, великими їх ще не назвеш. Юрій Логуш дав переконливий приклад праці на благо національної культури потенційним меценатам з вітчизняним та іноземним капіталом. Хочеться сподіватися, що цей приклад не буде для них непоміченим.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment