КРАЄЗНАВЧИЙ ПОРТРЕТ ЧЕРНІГІВЩИНИ

Якщо заглибитися в історію нашого краєзнавства, то, на відміну від більшості європейських країн, які століттями вдумливо відстежують своє національне буття, українці не мали такої можливості, адже не мали власної держави. Тож про події, які відбувалися на нашій землі, писали здебільшого іноземці. Польські та російські урядники подавали історію з позицій своїх держав. Саме тому подекуди чи не єдиним джерелом українського національного краєзнавства стали народні перекази й легенди, пісні й думи, які передавалися від прадідів до правнуків, продовжували жити в людській пам’яті навіть у роки лихоліть. У добу незалежності вперше з’явилася можливість неупереджено упорядкувати історію України з малих цеглинок — життєписів населених пунктів, дати їй наукове підґрунтя. Зараз існує чимало краєзнавчих досліджень, всіх перелічити неможливо. Із впевненістю можна стверджувати, що нинішнє краєзнавство — наймасовіша галузь книговидавництва в Україні.
Нещодавно товариство “Чернігівське земляцтво” у місті Києві презентувало столичній громадськості унікальне видання — “Сіверські скрижалі” (Краєзнавчий портрет Чернігівщини). Видання, що готувалося протягом трьох років, стало підсумком копіткої роботи багатьох дослідників рідного краю — всенародної толоки сіверян.
Книга присвячена історії виникнення і розвитку міст і сіл Чернігівської області. Вона розрахована на масового читача, студентів та учнів, учителів середніх шкіл, краєзнавців, організаторів туристичної діяльності.
У довіднику описано населені пункти 22 районів Чернігівщини, міст обласного підпорядкування — Чернігова, Прилук, Ніжина, представлені вичерпні характеристики районів.
Видання широко ілюстровано мапами, якісними кольоровими фото різних пам’яток історії та культури, архітектури, численних пам’ятників видатним уродженцям і мешканцям області, чарівних живописних куточків Сіверського краю.
Книга “Сіверські скрижалі” стала настільною для чернігівців та вихідців з цього краю і вже нині її вважають раритетом у краєзнавчому середовищі.
Під час презентації книги, яка відбулася у приміщенні товариства “Чернігівське земляцтво”, з розповіддю про свою роботу над томом виступили автори та видавці. Із виходом книжки їх привітали заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Віктор Тканко та заступник голови Національної спілки краєзнавців України Григорій Клепак. Працю чернігівських краєзнавців високо оцінив голова НСКУ академік НАН України, Герой України Петро Тронько. Він передав щирі вітання творцям нової біографії Чернігівщини і закликав їх до подальшої дослідницької співпраці на ниві вітчизняної історії.
Видання “Сіверські скрижалі” вийшло за загальною редакцією голови товариства “Чернігівське земляцтво” Віктора Ткаченка. Упорядкуванням і редагуванням зібраних матеріалів займався відомий поет, уродженець Сіверщини Леонід Горлач.

Євген БУКЕТ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment