ВІДКРИВАТИ ВИДАТНУ ПОСТАТЬ ПО-НОВОМУ

У понеділок, 6 червня, в Народному домі с. Вузлове відбулися Міжнародні Шашкевичівські читання на тему: “Маркіян Шашкевич — мислитель, поет, священик, громадсько-політичний діяч”. Читання організувало Львівське крайове товариство “Рідна школа” (президент П. І. Сікорський) спільно з Інститутом українознавства НАН України (професор Ф. І. Стеблій) за підтримки Львівської організації Національної спілки письменників України (голова — Я. Г. Камінецький, голова оргкомітету — Р. М. Лубківський), районної організації товариства “Просвіта” ім. Т.Шевченка (голова — Ю. М. Сухар) та органів районної і місцевої влади (М. С. Богіра, В. В. Жук, А. П. Близнюк).

Ярослав САВЧУК,
кореспондент “Народної справи”

Участь у заході взяли сучасні українські письменники, науковці, представники Церкви, районної та обласної влади. Відкрив читання вступним словом Р. М. Лубківський, який надав слово для привітання М. С. Богірі, С. І. Бурку, В. В. Панасюку, о. Я. Михалюку. Президент ЛКТ “Рідна школа”, доктор педагогічних наук, професор П. І. Сікорський зачитав листи-привітання до учасників читань від письменника, Героя України Ю. М. Мушкетика та видатного українського поета, літературного критика і перекладача, Героя України Д. І. Павличка, котрі з поважних причин не змогли прибути на читання особисто. Митрофорний протоієрей, декан Радехівський о. Ярослав Михалюк передав вітання і благословення від правлячого архієрея Сокальсько-Жовківської єпархії Владики Михаїла Колтуна.
Як зазначив голова Радехівської районної державної адміністрації М. С. Богіра, наш район може пишатися тим, що має можливість приймати в себе таке високе зібрання.
Усього до участі в форумі були запрошені 33 доповідачі — літератори, філологи, історики, педагоги тощо, кожен з яких підготував власне дослідження біографії, творчості, душпастирського служіння, взаємозв’язку з діяльністю інших тогочасних літераторів і філософів, наслідків діяльності та інших аспектів особи Маркіяна Шашкевича. Виступаючі ознайомили з новими, ще ненадрукованими і маловідомими фактами, котрі допомагали слухачам щораз по-новому відкривати для себе цю видатну людину. Саме у відкритті Шашкевича в новому світлі широкому загалу і полягала унікальність і найбільша цінність спілкування.
Присутні в залі — вчителі різних шкіл району і працівники районного відділу освіти, працівники культури і просто зацікавлені громадяни в ході слухань змогли збагатити свої знання, отримавши нову інформацію так би мовити, з першоджерела, якої поки що не знайти в підручниках.
Зокрема особливо цікавою була доповідь старшого викладача кафедри теорії та історії української літератури Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка І. М. Шалати-Барної, в якій дослідниця розповіла про видання “Русалка”, підготоване до 100 річниці від дня народження Маркіяна Шашкевича українською діаспорою в США. “Русалка” американських українців набагато повніша ніж аналогічне видання, що вийшло в цей же період на наших теренах, і, до цього часу, була практично невідомою дослідникам особистості Шашкевича. За словами доповідачки, тепер збірка може стати надзвичайно цінним джерелом нових відомостей про поета.
На завершення спілкування було зачитано проект Ухвали Міжнародних Шашкевичівських читань, яку ми подаємо нижче.
Після закінчення читань відбувся святковий концерт, присвячений пам’яті Маркіяна Шашкевича, в якому взяли участь народний артист України М. Шуневич, заслужена артистка України О. Щербакова, тріо священиків “Новий час”, хоровий колектив та тріо Народного дому с. Вузлове, художні колективи районної школи мистецтв — вокальний ансамбль “Елегія”, Маріїнський хор, народний хор вчителів “Просвіта”, зразковий ансамбль танцю “Квітанок”, естрадний оркестр “Джерело” та солісти-вокалісти, вокальний колектив районного Народного дому. Учасники виконували пісні про Маркіяна Шашкевича, пісні, що вийшли з-під його пера, а також релігійні та патріотичні твори.
На закінчення концерту всі учасники разом вийшли на сцену і, за підтримки залу, виконали духовний гімн України — пісню “Боже Великий, Єдиний”.
Наступного дня, 7 червня, гості побували на панахиді в с. Нестаничі, де у 1838—1841 рр. жив і трудився о. Маркіян, з участю єпископа Сокальсько-Жовківської єпархії владики М. Ковтуна, який також освятив і відкрив меморіальний комплекс на місці, де стояла плебанія М. Шашкевича. Після обіду гості вирушили на екскурсію по Шашкевичівських місцях — с. Новосілки, с. Гумниська, с. Підлисся — Біла Гора.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment