НОВІ ВИДАННЯ ПРОСВІТЯН

Петро АНТОНЕНКО

“Сіверщина Incognita”. Таку назву має книга, яку щойно видала Чернігівська обласна організація “Просвіта” та її видання — газета “Сіверщина”. В книжці кілька десятків публікацій, які вміщені в газеті і присвячені історії краю. Наскрізна тема всіх публікацій — невідомі сторінки історії Сіверського краю. А таємниць тут доволі. Ось хоча б згадати процитовані в анотації слова нашого видатного історика й політика Михайла Грушевського: “У Чернігово-Сіверщині заховані загадки старої України-Руси і зачатки нової”.
У своїй передмові до книжки її упорядник — голова обласної “Просвіти” і редактор “Сіверщини” Василь Чепурний пише: “Скажімо, навіть карстові провалля у Семенівському районі породжують багато версій і легенд. А що вже казати про таємниці Сіверської Русі, яка володіла далекою Тмутараканню і про яку так неохоче говорять історики. Ну, з московськими все зрозуміло: їм не хочеться визнавати, що Кубань належала Чернігівському князю, як, наприклад, і героїчне місто Козельськ. Але ж чому про загадкову Тмутаракань мовчать історики українські?!”
Серед авторів книжки — Ігор Качуровський, Левко Лук’яненко, відомий дослідник козацької доби, автор кількох книг про гетьмана Мазепу і його оточення, просвітянин Сергій Павленко, молодий історик і журналіст Олександр Ясенчук, відомі краєзнавці Людмила Студьоннова, Ольга Єрмоленко.
Досить назвати заголовки деяких публікацій, щоб побачити, які цікаві пласти історії піднято в них. “Терорист із Седнева”, “Найбільший курганний некрополь у Східній Європі на межі зникнення”, “Слід Мазепи в Росії”, “Колохрест — бойове мистецтво з Холмів”, “Москва на околиці Новгород-Сіверського князівства”, “Паломницька карта Чернігівщини”. Серед героїв публікацій — князі, гетьмани, полковники, отамани селянської боротьби проти комуністичного режиму.
Зокрема серед цього розмаїття дуже цікаві публікації “Герой моторошної легенди” та “Жорстока Фрума — дружина Щорса”. Перша — це справжній історичний детектив про чернігівського полковника, потім генерального обозного гетьманського уряду Василя Дуніна-Борковського, ім’я якого обросло містичними легендами. Друга публікація про маловідомі сторінки життя Миколи Щорса і його дружини та сподвижниці чекістки Фруми.
Так чи інакше, все це — наша історія. Подобається вона комусь чи ні, але, принаймні, її треба знати. Обласна “Просвіта” і газета на своїх шпальтах та в збірнику, який анонсований як перший із цього циклу, зробила першу спробу відкрити широкому загалу цю історію. Збірник уже є в продажу в “Інтермецо” — Культурно-мистецькому центрі обласної “Просвіти”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment