ПІД ЩЕДРОТНИМ ДОЩЕМ «КРАЇНИ МРІЙ»

Восьма “Країна Мрій” обдарувала не лише різнобарв’ям заходів, а й рясним дощем. Два дні поспіль лило, не вгаваючи… “Ох уже ці сльозливі примхи літа. Краще сидітиму вдома…”, — подумала добра половина українців. І дарма. Насправді хіба то завада?! Поспівати, відвідати цікаві майстер-класи, ще й потанцювати під запальні ритми можна і під парасолею. А ще краще — босоніж під дощем! Одне слово, на Співочому Полі фестиваль у розпалі!..
Звичайно, все охопити неможливо, тому розповім про найцікавіше, що побачила 25—26 червня…

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

Алея майстрів вражає різноманіттям вишиванок, прикрас із бісеру, гончарних виробів, виробів із соломи… Всього не згадаєш! Мою увагу привернули незвичайні ляльки-мотанки. Тож неодмінно вирішила поцікавитися у майстрині, як правильно виготовити справжню лялечку-оберіг. “Лікувальну ляльку-мотанку потрібно грамотно робити, щоб не нашкодити. А секрет у тому, щоб ніде не торкнутися голкою, тільки примотувати нитками голівку й тулуб. Щоб, не дай Боже, не зайшла нечиста сила, — ділилася таємницями Олена Григорівна. — Кожна лялечка має своє призначення: і для нареченої, яка має її зберегти до появи первістка, і спеціальні лялечки “на здоров’я”, і для маленьких діточок, щоб не турбувало безсоння…”.
Особливо мене вразили різноманітні вироби з металу. Майстер Олександр, що приїхав зі Львова, розповів: “Я люблю відтворювати живе в металі, займаюся цим уже 5 років. А ідея виникла випадково. Я просто гуляв, ішов пішки в Сокаль зі Львова. При дорозі валялися банки, я їх збирав і щось із них вирізав, щоб не сумувати… Так усе почалося”… Ви б бачили цю красу — квіти, пера, лікарські рослини, різноманітні прикраси, коробочки. І все це з латуні, міді й олова.
Зазираю у дворик Музею Івана Гончара. Тут літературними юшками та цікавими байками частують Сергій Пантюк, Антон Санченко, Максим Кідрук, Дара Корній, Вікторія Горбунова… Дуже вже до вподоби мені розповіді про дохристиянські вірування Дари Корній. “Ми варимо юшку разом із Вікторією Горбуновою. Оскільки вчора за дохристиянським календарем було Купайла, то ми вирішили варити русальську юшку”.
Незабаром світ побачить дитяча книжечка “Чому розквітає папороть” Дари Корній, присвячена купальській обрядовості. “Мені хотілося підняти той величезний пласт дохристиянських вірувань і показати його дітям у казковій манері. Дуже прикро, що ми цікавимося закордонними вампірами, хобітами, ельфами… А в нас своїх міфів дуже багато. І вони такі цікаві! Якщо взяти, приміром, Житомирщину, Волинь, Карпати — усюди свої міфічні істоти. Варто тільки заглибитися у це розмаїття — можна дізнатися дуже багато цікавого”.
Рушаю далі. Зупиняюся на галявині “Ярило”. А тут у розпалі справжні козацькі розваги. Братство козацького бойового звичаю “Спас” демонструє найхарактерніші риси козацького бойового мистецтва, яке, на жаль, нині забувається. І що ви собі думаєте — це справа не тільки для хлопців, а й для дівчат, яких у братстві чимало. Ось одна з учасниць цього захоплюючого дійства, трохи відлучившись від тренувань, знайшла хвильку для розмови: “З покоління в покоління передається традиція бойового козацького мистецтва. На фестивалі ми намагаємося відродити сам принцип козацьких боїв. Це і мистецтво володіння шаблею, володіння списом, а також різноманітні акробатичні та бойові елементи, зокрема рукопаш”.
“Ну, як це так, не відвідати цікавий майстер-клас”, — думаю собі. А тут така нагода! Уже вчетверте на “Країну Мрій” приїжджає Японський центр Чорноморського державного університету із м. Миколаїв. Минулі роки на фестивалі гості показували мистецтво квілінгу, розпис на склі, навчали танцювати японських танців, а цьогоріч улаштували майстер-клас із оригамі. Тож усе, що людина бачить, можна втілити в папері. Мені пощастило поспілкуватися із виконавчим директором Галиною Зінов’євою. “Оригамі має багато жанрів. Мистецтво складання різноманітних фігурок із паперу розпочиналося із коробочок для жертвоприношення богам у монастирях. А невдовзі стали виготовляти паперових метеликів, журавликів, різноманітних фігурок. Класичне оригамі виготовляється із квадратного листка паперу, без надрізів і склеювань. Нині це мистецтво застосовують у всьому світі — і в архітектурі, і в математиці. До речі, математичний аспект оригамі був широко розроблений в Україні”. Тож ми зайнялися виготовленням лікувальних шарів, які називаються кусудами. Віддавна в ці конструкції клали лікувальні трави, і людина, вдихаючи випари, видужувала. Кусудами стали символом здоров’я, довголіття і щастя. Це оригінальна прикраса у приміщенні до свят.
Та вже під вечір кортить трохи потанцювати. Тож гайда до вечірньої сцени… Тут і цьогоріч гамірно й велелюдно. Серед гуртів дуже мене вразив гурт “Ят-ха” (Республіка Тува). Музиканти навіть намагалися хоч трішки розігнати хмари над “Країною Мрій”. І ви знаєте — справжнім музичним шаманам це під силу! А на десерт — виступ від господаря етнофестивалю Олега Скрипки та Джаз-бенду “Забава”…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment