«ВИНОГРАДАР» НА ЙМЕННЯ ДАРІЯ ЧУБАТА

Богдан МЕЛЬНИЧУК

Не буде перебільшенням сказати, що таким томом вибраного не може похвалитися жоден із тернопільських літераторів. Як, зрештою, і настільки вагомим внеском у культуру, духовний розвиток рідного краю, який зробила авторка цього видання. Ідеться про знану лікарку і громадську діячку Дарію Чубату та її збірник “Мелодійні грона”.
До книжки (504 с. великого формату) увійшли тексти, згруповані в кількох розділах. Відкриває збірник, присвячений найдорожчій для авторки людині — неньці Анні Томків, “Молитва матері” й аналітична стаття заслуженої журналістки України, редактора цього видання Галини Садовської “Ярослав” для Дарії, або “Осінні листки дорослої дитини”. Саме так — “осінніми листками дорослої дитини” називає чи не найавторитетніша в краї просвітянка свою літературну творчість. Тематика вміщених у першому розділі “Поезія” віршів різноманітна: від пошанівку Бога і любові до України, її світочів, рідного краю до присвят відомим людям.
Наступний розділ — “Симфонія любові” особливо бентежний. Адже авторка сформувала його з віршів, адресованих насамперед наймолодшим читачам та їхнім вихователям. Добірку подано в кольорі й проілюстровано прекрасними малюнками Світлани Костишин.
“Добрим словом про таланти” — так Д. Чубата назвала розділ рецензій. Упродовж багатьох років співпраці з редакціями газет авторка опублікувала сотні відгуків на книжки, вистави; кращі з таких текстів (на збірки В. Ганішевського, Б. Павлівського, С. Сірого, Д. Теличина, збірник “Казимир Сікорський” та ін., вистави Тернопільського академічного театру актора і ляльки) й сформували одну з вагомих гілок “Мелодійного грона”.
“Уславлені імена” — така назва наступного розділу. До нього авторка подала написані на високому фактологічному та культурологічному рівні есеї про Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Григорія Сковороду, Івана Гнатюка, Андрея Шептицького, Арсена Річинського та інших подвижників нації.
Своєрідним продовженням цього блоку є розділ “Публіцистика”, в якому зібрано ті статті з періодичних видань, які не втратили актуальності. А їх чимало, адже Дарія Дмитрівна, впродовж багатьох років очолюючи Тернопільське міське об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка, постійно перебуває в гущі подій, виступає під час масових дійств, на зібраннях і конференціях.
В окремому розділі зібрано пісні на слова Д. Чубатої. Її високохудожні тексти відлунили акордами у серцях Миколи Болотного, Василя Дунця, Олега Зозулі, Юрія Кіцили, Зіновії Присухіної та інших композиторів. Значний пісенний доробок — майже сорок пісень — стане у добрій пригоді й дорослим, і юним виконавцям, адже віршам притаманні християнська мораль, істинний патріотизм, щира любов до рідних та близьких.
Останній розділ — “Про автора”. Тут зібрано прозові та поетичні розповіді про кавалера орденів “За заслуги” ІІІ ступеня та Ярослава Мудрого V ступеня Дарію Чубату, що їх свого часу опублікували Ярослав Гулько, Борис Демків, Михайло Ониськів, Людмила Островська, Володимир Сушкевич та інші авторитетні автори. Ці публікації — яскраві штрихи до портрета багатогранної особистості, без якої неможливо уявити громадсько-політичне, зокрема просвітянське життя Тернопільщини.
“Мелодійні грона” дуже вдало проілюстровано світлинами з домашнього альбому авторки. Бачимо Д. Чубату в колі сім’ї, серед друзів, відомих митців, політиків, науковців, поміж яких такі знані в усій Україні особистості, як Анатолій Горчинський, Павло Мовчан, Іван Марчук, Ганна Чубач, Віктор Ющенко, Володимир Яворівський. Ці фото органічно вплетені у текстову структуру видання (художник-дизайнер Юлія Ковбасіста, комп’ютерна верстка Галини Олексюк), мають і інформаційне навантаження, і естетичну цінність, роблять книжку привабливішою. Як висловився тернопільський мистецтвознавець Іларіон Пилипець, про такий подарунок до свого ювілею можна тільки мріяти.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment