ПОВИТЕ КРАСОЮ…

Валентина ЄФРЕМОВА,
мистецтвознавець

В Українському фонді культури триває виставка живопису двох друзів-тезків — Олександра Масика та Олександра Дубровського. На шістдесяти картинах, створених безпосередньо з натури, вирує мирне життя у мальовничому Криму, романтичних Карпатах, на історичній Сумщині. Виставку “Українські мотиви” художники присвятили 20-й річниці Незалежності.
Обидва митці багато зробили для популяризації українського мистецтва за кордоном. Перші творчі поїздки Дубровського були до Алжиру. Звітом стали персональні виставки, частину картин він подарував Фонду допомоги дітям Сомалі. Потім художник був учасником перших закордонних виставок у Японії, Парижі.
Вивчивши іконографії давніх майстрів у Єгипті та Італії, художники самостійно виконали мозаїчні картини для Ортодоксального монастиря святого Міни в Єгипті 1994 року. Відтоді жанрові картини за біблійними сюжетами, створені у мозаїчній техніці, стають новим напрямом у творчості митця. У 2003—2005 рр. Олександр уже виконав мозаїчні картини для Георгіївського собору Видубицького чоловічого монастиря.
Якщо поїздки до Єгипту збагатили творче уявлення О. Дубровського на біблійну тематику, то для О. Масика виставкова діяльність у Китаї, США, Греції, Болгарії, Польщі завжди супроводжувалася майстер-класами, прес-конференціями. Так, завдяки його творчості значна кількість людей у багатьох країнах дізналася про нашу молоду державу.
Участь у пленерах зблизила двох Олександрів. І вони вирішили порадувати шанувальників живопису своєю спільною виставкою на теми українських мотивів.
— Кожна поїздка дарувала нам творчі несподіванки. Так, наприклад, у Криму прекрасно писати ранньою весною. Тоді можна відчути прозорість кисневих просторів. Море має такі градації блакитних, бірюзових кольорів, що хочеться писати без передиху. Просто дух захоплює від довколишньої краси, — згадував О. Масик.
Натхнення митця засвідчують картини “Рання весна у бухті”, “Човни в Гурзуфі” та “Весняний причал”.
— А щоб відчути велич Карпат, потрібно там побувати восени. Уявіть собі яскраві сполохи на полонинах або сріблясті обриси гірських верхівок. Здається, що могутній оркестр заповнює своїми акордами усе довкола, — враженнями ділиться О. Дубровський.
Ось і буяє мажорна гама на полотнах “Карпати”, “Жовтень”, “Вітер”. Особливу симпатію викликають жанрові композиції, із зображенням полонин, овечих отар, романтичних містків через гірські річки, неповторних силуетів гір.
Милуєшся полотнами і думаєш: яка щедра на самобутні краєвиди Україна! А ще — пам’ятки сивої давнини. Кожне із цих полотен промовляє людськими долями. А біля вітряків, на узбережжях річок, хатках у хуторах завжди відчуваєш життя. Щиро і душевно розкрита козацька доба на Сумщині. Творчою вдачею стали композиції на картинах: “Вітряк у Пустовійтівці” та “Художники на пленері” Масика; “Відпочинок” та “Річка Сула” Дубровського.
Талант друзів-тезків сформувався на рідній землі, самобутня краса якої виплекала у кожного власний творчий стиль. Кожен із них витворив свою філософську інтерпретацію навколишнього світу.
Це вже третя виставка у рамках мистецького проекту “Мандри у просторі і часі”. Є надія, що вона слугуватиме людям, які щиро залюблені у “країну, повиту красою”, як назвав рідну землю Т. Шевченко у своїй безсмертній поемі “Сон”. Усі, хто огляне виставку, відчують самобутню красу рідної землі, якою так захоплюються Олександри.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment