СВЯТО НА УЗБЕРЕЖЖІ ЧОРНОГО МОРЯ

leto-2011-02818—25 серпня на сонячному узбережжі Криму відбувся ХІ Всеукраїнський фестиваль української книги “Феодосія—2011”. Відкрили його заступник міського голови м. Феодосії Василь Ганиш, головний спеціаліст Республіканського комітету АРК з інформації Зера Абдураманова і незмінний голова оргкомітету, письменник Євген Білоусов. Це свято вже давно полюбили мешканці й гості міста, тож щороку фестиваль, який не має аналогів у Автономній Республіці Крим збирає дедалі більше шанувальників українського художнього слова.

Євген БІЛОУСОВ,
голова оргкомітету фестивалю
Фото Євгена БУКЕТА

Зараз, коли стих гомін на фестивальних майданчиках, варто згадати і порівняти цьогорічну програму з тим, що відбувалося у Феодосії сім—десять років тому. Тоді приїжджали Ігор Римарук і Василь Клічак, Тетяна Петровська та Ольга Довгоп’ят, Мар’яна Савка, Маріанна Кіяновська та інші перші учасники фестивалю, і перелік заходів укладався в кілька рядків. Потім до свята українського слова долучилися бібліотечні працівники та керівники музеїв. Для зручності фестивальні заходи об’єднали тематично. Так виникли “День бібліотек і бібліотекарів”, “День дитячої книги”, “День українознавства” тощо.
Серпневу програму “Феодосія—2011” склали майже п’ятдесят зустрічей і презентацій, виставок і доповідей, мультимедійних програм тощо.
“День поезії” не випадково розпочався у феодосійському музеї сестер Цвєтаєвих. Наче своєрідний ланцюжок з’єднав цвєтаєвські твори з сучасною українською жіночою поезією у виконанні Людмили Пуляєвої (Львів), киянок Наталії Веселицької, Олесі Сінчук та Наталії Савіної, донеччанки Людмили Бражнікової.
Того ж дня український літературний десант висаджується у середньовічній кримській столиці — місті Старий Крим. І знову зустрічі…
А як без екскурсій? Гостинно розчинилися двері літературно-художнього музею, будинків-музеїв Костянтина Паустовського й Олександра Гріна.
Справжнім відкриттям для учасників став діючий чоловічий вірменський монастир Сурб-Хач.
А ще того дня була вкрай цікава екскурсія учасників фестивалю на легендарну Льотну гору — Узун-Сирт. І здавалося, що поруч із дельтапланами та парапланами, пірнають на своїх планерах між хмарами молоді Сергій Корольов та Олег Антонов. І летіло над колискою української авіації українське слово.
Наступний “День українознавства” виявився не менш насиченим. Про свій творчий доробок розповів співробітник Інституту народознавства АНУ львів’янин Роман Кісь.
Головний бібліотекар наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова Ольга Юрчишина розповіла про діяльність установи у відтворенні історії медицини краю. Наостанок вона зазначила:
— Враження від фестивалю найкращі. З великим задоволенням спілкувалася з відвідувачами, ознайомилася з книжковими виставками, творами учасників фестивалю. Чимало книг придбала, відкрила для себе нові імена. Щира подяка організаторам заходу за створення простору для неформального спілкування, обміну досвідом. Найголовніше те, що напередодні 20-ї річниці Незалежності Україні у Феодосії звучало рідне українське слово — запорука розвитку і процвітання Української Незалежної Держави!
Праправнучатий племінник Степана Руданського, військовий лікар Олексій Боржковський із Житомира ознайомив присутніх із маловідомими сторінками біографії С. В. Руданського.
Київський письменник Микола Павленко не встигав відповідати на численні запитання щодо його нового твору “Біблія розуму, або Як стати щасливим…”
Авторові неодноразово аплодували й охоче отримували книги з автографом.
Центральною подією “Дня дитячої книги” стало виїзне засідання секції міжнародної Ради з питань дитячої літератури IBBY ЮНЕСКО в Україні. Про залучення видавців та бібліотечних працівників до програм IBBY говорили Любов Гузь та Тетяна Правда (Дніпропетровськ).
Багато можна писати про фестиваль, але ніяк не обійти головну подію — конкурс на кращу книгу фестивалю. Кілька днів тривало засідання журі, яке врешті-решт визначило лауреатів.
Гран-прі та диплом переможця “Краща книга фестивалю” отримав Микола Павленко за книгу “Біблія розуму, або Як стати щасливим…”
У номінації “Художня література. Поезія” лауреатами стали Людмила Пуляєва (Львів) та киянка Наталія Савіна.
За збірку творів “Ботакє” в номінації “Художня література. Проза” диплом отримав Тарас Прохасько (Івано-Франківськ).
Лауреатами за створення книжок для дітей стали Олег Майборода (Дніпродзержинськ) та Наталія Веселицька (Київ).
У номінації “Видатні постаті” кращим став Ерванд Бараш’ян за переклад із вірменської книги “Іван Костянтинович Айвазовський”.
Київський літературно-меморіальний музей М. Рильського було відзначено за збірку “З трудів і днів Максима Рильського”.
Видавництво “Шкільний світ” нагороджено дипломом за видання для педагогів.
Валерія Норченко (Феодосія) з книжкою про Гумільовський поетичний фестиваль стала кращою в номінації “Публіцистика”.
Досвід проведення фестивалю показав, що організатори на правильному шляху. Тож готуймося до наступного свята української книги, яке пройде у Феодосії з 16 до 25 серпня 2012 року.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment