РОЗКІШ СПІЛКУВАННЯ, РАДІСТЬ ВІДКРИТТЯ

Марія КУЧЕРЕНКО

XVIII “Форум видавців у Львові” відзначений у Франкфуртському календарі найважливіших світових книжкових подій. Щороку він вихлюпується з берегів, перетікаючи у театри, бібліотеки, численні мистецькі галереї, затишні львівські кав’ярні, на середньовічні майдани міста. Цьогорічний Форум — ярмарковий, виставковий, фестивальний — особливий, його розмах — понад 800 видавництв, вітчизняних та іноземних, книготорговельних компаній, громадських організацій і фундацій. Цілий калейдоскоп акцій, презентацій, літературних читань, автограф-сесій, різноманітних книжкових імпрез, шоу-концертів чекає на численних гостей і львів’ян  включно до 18 вересня.
Започаткований 1994 року, Львівський форум давно став своєрідним тестом на життєздатність української книжкової справи. Його місія — висвітлювати проблеми українського книговидання, відкривати нові імена, прихиляти до читання дедалі більше люду. Тут завжди у найприродніший і водночас найвигадливіший спосіб поєднуються книжковий ярмарок і літературні заходи.
Спеціальні гості Форуму — Анджей Менцвель, Борис Дубін, Геннадій Бурбуліс, Адам Міхнік, Мирослав Попович, Ярослав Грицак, Василь Шкляр, Марія Матіос, Ольга Токарчук, Марек Краєвський. Спеціальним гостем-країною (такий статус запроваджено вперше) стала Швейцарія. На Форумі буде представлено культурну програму цієї країни “Prohelvetia” (Барбара Андрунік — керівник проекту; координатор в Україні — Наталка Сняданко). З відвідувачами спілкуватимуться норвезькі письменники — Юрг Гальтер, Арно Каменіш, Свенья Германн, Ежен Мелітц та Беттіна Шпоеррі. Співорганізаторами проведення цьогорічного Форуму виступили Державний комітет телебачення та радіомовлення України, Львівська обласна рада, Львівська держадміністрація, Львівська міська рада, Українська бібліотечна асоціація, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
Львівський Форум із повним правом називається міжнародним. Ці п’ять днів у Львові стануть часом активного спілкування письменників, літературознавців, менеджерів на І Міжнародному перекладацькому фестивалі TRANSLIT. У рамках проекту “Європейська література в українському контексті & Українська література в європейському контексті” за сприяння ГО “Книжковий простір” і культурної агенції “NORLA” відомі норвезькі перекладачі та письменники зустрінуться з українськими колегами. Та й зірковим гостем VI Львівського міжнародного фестивалю на Форумі цього року теж став норвежець — письменник і сценарист Ерленд Лу, який увійшов у орбіту західноєвропейської літератури своїм романом “Tatt av Kvinnen”.
Першого ж дня гості та учасники Форуму зустрілися у книгарні “Є” на читанні Едуарда Кармона (Каталонія) та Ірини Шувалової (Україна), стали учасниками Міжнародного фестивалю “Preview”, що відбувся у Львівській обласній філармонії. Відкрилися аж три мистецькі виставки: “Project Pripyat” Терьє Гелессена, “Дереворити, інспіровані літературою: краєвиди і портрети” Християна Тангойзера (Австрія) та галерея “Гері Боумена”. Щодо решти днів (15—18 вересня) — то там, здається, ще рясніше від різноманітних заходів. Тож доведеться немало посидіти над програмою, щоб вибрати для себе “най-най”.
Важливою подією Форуму стане дискусія “Діалог цивілізацій”, у якій візьмуть участь Анджей Менцвель (польський культуролог, історик, публіцист, засновник Інституту польської культури при Варшавському університеті, лауреат Польського ПЕН-клубу), Борис Дубін (відомий російський перекладач, соціолог), Рустем Жанжога з України (доктор філософських та політичних наук, професор, член Всесвітньої асоціації письменників ПЕН-клубу) та Мирослав Попович (філософ, академік НАН України, директор Інституту філософії ім. Григорія Сковороди НАН України). Дискусія “Діалог цивілізацій” — один із заходів у проекті “Уроки Мілоша для України”, присвячений сторіччю з дня народження польського поета-мислителя. Після Львова відбудуться ще дві такі конференції: у жовтні в Дніпропетровську та в листопаді у Харкові. Проект здійснює ГО “Форум видавців” за підтримки Міністерства культури і національної спадщини (MKiDN) Республіки Польща, Польського Інституту в Києві та Інституту книжки.
15 вересня сталася ще одна довгоочікувана подія — урочисте оголошення результатів VII Всеукраїнського конкурсу “Найкраща книга Форуму—2011”, який тривав із 1 липня до 1 вересня цього року. Книжки-претенденти на відзнаку виставлено на спеціальному стенді, де відбудеться публічне голосування. Цьогорічний призовий фонд, встановлений ГО “Форум видавців”, досить-таки пристойний — 50 тисяч гривень. Також у Культурно-мистецькому центрі “Дзиґа” оголосять початок конкурсу “Книга року Бі-бі-сі—2011”.
У рамках ХVIII “Форуму видавців у Львові” пройде і ІІ Львівський бібліотечний форум “Партнерство задля розвитку” (5 сесій), на якому керівники бібліотек та бібліотечних асоціацій — українських і зарубіжних, — видавці та письменники розглянуть низку важливих питань книжкової сфери, зокрема питання розвитку бібліотечної мережі та перетворення її на інформаційно-культурні центри, співпрацю бібліотек із видавцями та ін.
Ну і, звичайно, яскраве музичне дійство, що супроводжує дійство поетичне. Гості Форуму та львів’яни з нетерпінням чекатимуть уже традиційного проекту “Ніч поезії і музики нон-стоп”, у якому цьогоріч візьмуть участь 40 поетів і чотири музичні колективи — “ZАПАСКА”, “Люди Добрі”, “Очеретяний Кіт” та “Гич Оркестра”. В останній день Форуму виступлять гурти “Очеретяний Кіт”, “Один в каное” та “Illusions”.
Ми вже звикли до того, що з кожним роком Львівський Форум розширює свої рамки, стає дедалі масовішим та популярнішим. Цілком імовірно, що з таким жвавим поступом він невдовзі не поступиться знаменитому Франкфуртському, розрахованому більше на видавців і менеджерів, аніж на читачів. Львівський Форум видавців — це відкритість, свобода від будь-якого офіціозу, це розкіш спілкування, це радість відкриття,  це свято, яке залишається з тобою, як і шарм дивовижного Міста Лева.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment