ЛІДЕРИ СВІТОВОГО УКРАЇНСТВА НА ЛУГАНЩИНІ

Проведення в серпні цього року під егідою Світового конгресу українців V Всесвітнього форуму українців у столиці нашої держави не стало разовою акцією, під час якої співвітчизники з усього світу розповіли одне одному про наболіле. Навпаки, цей форум став лише початком нового етапу копіткої роботи з широкими колами патріотичної громадськості та владою в Україні. Підтвердженням тому є розпочате цього тижня Генеральним секретарем Конгресу паном Стефаном Романівим турне всіма областями держави, в ході якого зав’язується живий діалог із тисячами небайдужих до долі своєї нації громадянами. Показово, що найперше Стефан Романів зі своїми однодумцями відвідав східні області — найпроблемніші в контексті національно-державного будівництва, де й питань до речників закордонного українства накопичилося найбільше.
Одна з перших зустрічей представників громадськості з очільниками Світового конгресу українців відбулася в Луганську, куди вони приїхали на запрошення делегата V Всесвітнього форуму українців, голови обласного об’єднання “Просвіти” Володимира Семистяги. У просвітянській залі Українсько-канадського центру “Відродження” на них чекала луганська громада, здебільшого — просвітяни. Це засвідчило непідробний інтерес свідомих українців обласного центру (а також багатьох мешканців інших населених пунктів) до спілкування з лідерами української діаспори та всеукраїнських патріотичних сил.
На початку зустрічі, після прочитання настоятелем храму “Царя Христа” УГКЦ, що в Луганську, просвітянським активістом о. Михайлом Ющишиним молитви “Отче наш”, слово мав Стефан Романів. Він стисло охарактеризував роль і значення СКУ на сучасному етапі, підкресливши, що сьогодні йдеться про широкий діалог з українцями півдня, центру, сходу й заходу України, а не надання членам патріотичних об’єднань в Україні готових порад у кожній конкретній політичній ситуації. Почергово виступили його соратники — лідер профспілкового руху “Народна солідарність” Олексій Кляшторний, головний редактор всеукраїнської газети “Шлях перемоги” Віктор Рог, виконавчий директор Центру національного відродження Тарас Рондзістий, а також голова Молодіжного націоналістичного конгресу Сергій Кузан та представник Української інформаційної служби Андрій Вальчишин, кожен із яких із позицій певного напряму спільної національної роботи висловив свій погляд на події, що сьогодні відбуваються в Україні, та роль і місце в них організованого патріотичного руху титульної нації. Усі промовці були одностайні в тому, що тепер, як ніколи, потрібна єдність у лавах свідомої української громадськості, яка в умовах політичних переслідувань, що знову розпочалися в нашій державі, нарешті, поволі вимальовується.
Після виступів високих гостей слово мали самі луганці, які порушували найактуальніші громадські та політичні проблеми. Зокрема представник Старобільського районного Комітету опору диктатурі Володимир Винник виголосив заяву, в якій зокрема звернувся до урядів західних країн із пропозицією заморозити банківські рахунки нинішніх українських можновладців у зв’язку зі згортанням ними демократичних засад життя нашої держави. Від імені науковців слово мала професор кафедри історії України ЛНУ імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук Ольга Борисова; вона наголосила на необхідності тісних зв’язків науковців і представників творчої інтелігенції Луганщини з українцями світової діаспори. Ця пропозиція викликала зацікавлення у гостей. Відповідальний секретар Луганського обласного об’єднання товариства “Просвіта” Дора Тимошевська зазначила, що інформаційний простір треба завойовувати власними силами, з більшою ініціативою й використовувати вже наявні зв’язки з громадськістю, насамперед Росії, Австралії, Канади (навела приклади конкретних спільних справ обласної організації Союзу українок України з Союзом українок Австралії). Про цікаві справи українців Австралії говорила й представниця Союзу українських організацій Австралії Надя Романів.
Шановані гості привезли до Луганська великий комплект літератури з ідеології українського націоналізму, історії національно-визвольного руху та життєписи окремих його діячів, частина яких була подарована просвітянській книгозбірні центру “Відродження”, а решта розповсюджувалася серед присутніх активістів, маючи значний попит.
Після закінчення зустрічі з українською патріотичною громадськістю обласного центру, організатором якої виступив голова Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” Володимир Семистяга, представники Світового конгресу українців, залишивши записи в книзі почесних гостей центру “Відродження”, відбули до Стаханова. Там їх зустріли хлібом-сіллю, вручили квіти просвітяни, члени громадських і політичних об’єднань, українські козаки, освітяни (керівники шкіл), представники бізнесу, пенсіонери, керівники підприємств, старшокласники, студенти із міст Стаханов, Брянка, Алчевськ, Попасна, Лисичанськ, Луганськ, Новопсковського району. Більшість присутніх були  у вишиванках.
У виступі Стефан Романів підкреслив: “Нам треба йти до людей, розбудовувати громадський рух, впливати на суспільну свідомість, достукуватися своїми аргументами до душ українців, запалювати їхні серця своїм прикладом. Ми відчуваємо відповідальність перед Україною і маємо бути гідними жертовного чину її героїв”. Стаханов вразив гостей відвертістю молоді та її певною забобонністю (в її свідомості досі побутує хибний міф про те, що Степан Бандера — кримінальний злочинець, від рук якого загинуло багато безневинних людей; а також про те, що нібито Голодомор 1932—1933 рр. в Україні — не геноцид українського народу, тому що голод був і в Росії, і в Казахстані, і на Кубані).
Прозвучала й критика на адресу гостей. Місцеві підприємці, зауваживши дещо загальний характеру виступів керівників СКУ, запропонували плани конкретної економічної співпраці із закордонним українством.
Голова Луганського обласного об’єднання “Просвіта” Володимир Семистяга вручив просвітянські нагороди: медалі “Будівничий України” — голові Стахановського міського об’єднання “Просвіти” Ніні Гейко та отаманові “Східного козацтва України” Сергієві Борисенку, Почесну грамоту — редакторові луганського часопису “Козацька варта” Вікторові Козлову, а також привітав нагороджених і всіх присутніх від імені народного депутата України, голови Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка Павла Мовчана.
Наші гості віднайшли час і на покладання квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку в Луганську. До речі, луганці вдячні Світовому Конгресові українців за велику фінансову підтримку, яку надало світове українство 1998 року під час спорудження пам’ятника Кобзареві в нашому обласному центрі.
Намічені конкретні плани подальшої співпраці громадськості Луганщини зі Світовим конгресом українців та іншими всеукраїнськими патріотичними об’єднаннями.
Відвідини Донецька, Макіївки, Запоріжжя, Дніпропетровська, Кривого Рогу для наших гостей будуть підсилені позитивними враженнями й емоціями від зустрічей на Луганщині.

Прес-центр Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment