МЕНІ ВОРОЖКА ВОРОЖИЛА, або бізнес на довірі

1234Що може бути шкідливіше за людину, яка володіє знанням найскладніших наук, але не має доброго серця? Про це запитував Григорій Сковорода. А ці люди, володіючи складною технікою маніпулювання свідомістю, часто не мають ні доброго серця, ні совісті. Сьогодні говоритимемо про “приборкувачок доль” — ворожок: які психологічні прийоми використовують і як не потрапити до них на гачок. А ще на прикладі столиці розглянемо, наскільки успішний бізнес можна створити на людському горі та довірі.
Діяльність ворожок дуже влучно описав в “Енеїді” Іван Котляревський: “На світі всячину я знаю, // Хоть нікуди і не ходжу, // І людям в нужді помагаю, // І їм на звіздах ворожу: // Кому чи трясцю одігнати, // Од заушниць чи пошептати, // Або і волос ізігнать; // Шепчу — уроки проганяю, // Переполохи виливаю, // Гадюк умію замовлять”.

Наталія АНТОНЮК

ВОРОЖКИ МАЮТЬ ГАРНИЙ УРОЖАЙ
“Спадкова провидиця Елеонора пророкує долю на кавовій гущі та давніх картах Таро. Зніме порчу, вінок безшлюбності. Поверне коханого, налагодить сімейні стосунки за допомогою стародавніх заговорів і молитв”, — ось такими повідомленнями рясніють столичні безкоштовні видання. А метрополітен — справжня теплиця для їхнього бізнесу: шахрайки у кожному вагоні дбайливо “розсаджують” свої оголошення і чекають на гарний врожай. Для створення ореолу таємничості та ліпшого запам’ятовування ворожки вигадують собі “псевдоніми”, як правило, це лише імена, як-от: Таїсія, Віолета, Лілія, Елеонора, Аніка тощо.
Столичні ворожки мають стандартні розцінки на свої послуги: у середньому беруть 50—200 гривень за сеанс. Але на зняття порчі, вінка безшлюбності, пристріту і переляку “такса дорожча”: від 500 гривень і понад середню зарплату киянина. Іноді ворожки у довірливого клієнта знаходять стільки “чорної нечисті”, що одна процедура не допоможе: висмоктування коштів може тривати місяцями.
Нині багато ворожок мають власних секретарок, які відповідають на телефонні дзвінки і шукають вільне “вікно” для прийому. Саме так — телефонуємо до провидиці Оксани, а секретарка відповідає: “Усе розписано на тиждень вперед. Можу записати лише на наступний понеділок”. В “урожайний” день ворожки мають з десяток клієнтів. Бізнес процвітає…
Найактивніша точка у столиці — Солом’янський район, житловий масив Новокараваєвих дач. На три вулиці Новопольова, Карпатська та Паустовського найбільша кількість оголошень столичних ворожок. Вони приймають у приватному секторі поруч, утворюючи такий собі “Бермудський трикутник”.
Тут, зокрема, працює Ніна. Її секретарка розповіла, що ворожка “давно працює, місцева. Має дуже великі таланти”. Її послуги — від 50 гривень. А Віолета з цього ж таки “Бермудського трикутника” бере вже 70.
Я обрала Таїсію Михайлівну з цього району. Вона живе у красивому біленькому двоповерховому будинку. На подвір’ї чисто, газонна трава, жодної квітки. До дверей ведуть широкі східці. Таїсія одразу викликає в мене незрозумілу симпатію.
Спілкуємося у кімнаті, де ідеально прибрано, на столі лежать карти Таро, якась книжка, свічки. Навпроти нас — дзеркало. Розмовляє Таїсія російською.
— Хочу дізнатися про майбутнє, — починаю обережно.
Вона, розкинувши засмальцьовані карти, говорить мені, незаміжній дівчині:
— О, бачу, є шанувальник.
Уважно спостерігаючи за моєю реакцією, додає:
— Між вами якісь переживання.
Ворожка повідомляє про чорняву жінку, яка робить проти нас дуже погані речі.
— Знаєш таку? — таємниче запитує.
— Ні.
Вона далі розкладає карти, примовляючи, що все-таки є нехороша брюнетка в моєму житті. Потім ворожка говорила про якийсь суд, в’язницю, велике кохання шанувальника, труднощі між нами та таємну змову моєї подруги.
— Якщо хочеш зберегти стосунки, треба терміново ставити захист. Приходь до мене, знімемо порчу — 860 гривень.
— А як моя професійна діяльність розвиватиметься? — переводжу розмову в інше русло.
Таїсія сказала, що жодних змін не бачить. А потім раптом запитала:
— А де ти працюєш?
Відповіла, що в газеті. Ворожка почала нервово збирати карти і промовляти, що в неї уже немає часу. На все це дійство пішло хвилин п’ятнадцять. Нічого цікавого Таїсія мені не відкрила: загальні фрази про банальні проблеми молодої дівчини. Мені ворожка ворожила, // Мені ворожка казала, // Мені ворожка ворожила, // Щоб не любила хлопців я, — пригадалися слова народної пісні.
Інша ворожка була відвертіша й повідомила, що має п’ятиденний робочий тиждень, утім, як інші її колеги. “У суботу ходимо до храму”, — розповіла по телефону знахарка Ганна Миколаївна і навідріз відмовилася приймати у вихідні.
Зателефонувала ще одній ворожці й розчарувалася вже з перших секунд. Замість виклику у слухавці пролунали запальні ритми “попсової” співачки. “А як же імідж? Це мають бути таємничі мантри або африканські заклинання”, — подумалося. Звісно, загадковість розвіялася, як дим. Надія Андріївна, яка “допомагає налагодити бізнес та зашепче запій” розповіла, що досвідчена — ворожить 20 років. 35-річна жінка мешкає у багатоповерховому будинку на проспекті Науки. Вона не працює у суботу та неділю.
Ворожки — гарні піар-менеджери. Вони створюють інформаційну хвилю, певне коло знайомих, які поширюють про них позитивні відгуки. Уміють працювати над своїм іміджем — дають оголошення у ЗМІ та зовнішні носії реклами, з’являються у різних телепрограмах, піаряться на президентських виборах і навіть мають власну телепрограму — на телеканалі “Тоніс”. Звісно, — з напрацюванням позитивного іміджу збільшується довіра до їхньої діяльності. Згадаймо того ж Павла Глобу: розрекламований, але науково доведено, що точність його прогнозів украй низька.
Цей “бізнес” — “на довірі”, лукавих ворожок не переслідують за їхню діяльність, тож у столиці виникає дедалі більше “Бермудських трикутників”. Це зло не можна ні відшептати, ні викоренити.

ЯК БОНУС — БУКЕТ ПСИХОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ
Ідучи до ворожки, хочемо зняти з себе відповідальність за негаразди у власному житті: мовляв, це не я, а доля у мене нещаслива. Ворожка лише зміцнить цю думку. І замість вирішувати проблеми сподіваємося ворожінням упіймати удачу у свої сіті. “Виправителька доль” знищить останні крихти віри у власні сили.
Іноді ворожка може знайти ваш “об’єкт неприємностей” — заздрісну сусідку, нещиру подругу, лиху свекруху. Це породжує злість і недовіру. А іноді бажання помсти затьмарює здоровий глузд: люди ходять до ворожки, щоб насолити злораднику. Знову-таки, нагальні проблеми відтісняються, ворожка “грає” на слабкостях людини. Усе закінчується сумно: стосунки з близькими зіпсовано, час втрачено, проблеми не вирішено, а на душі — сором і каяття.
Іноді люди йдуть до ворожки, щоб почути солодку неправду. Як у народній пісні: “Щоб не боліло в мене серце // І не минали марно дні, // Бреши, ворожко, що вернеться // Мій принц на білому коні… Приємніше вірити у добре й радісне. І нехай ворожка сто разів скаже неправду — людина задоволена.
З іншого боку, коли ворожка обіцяє велике щастя, то людина зітхає із полегшенням. “У мене все буде добре”, — втішається і… розслабляється. А щоб досягти успіху, треба не лише вірити, а й працювати.
Ворожки мають “талант”: знають що, коли і кому говорити. Після зустрічі з ними люди здивовані: “І як вона про це дізналась?” Психологи переконують — це не надприродні здібності, а звичайна спостережливість.
Розповідає психотерапевт і сімейний психолог Олександр Коломийчук: “Ворожки говорять невизначеними словами, намагаючись якомога менш чітко сформулювати свої відповіді. Завдяки такій “обтічності фраз” — поради ворожок можна використати для всіх, навіть зовсім протилежних ситуацій. Певну невербальну інформацію надає власне клієнт — обручка, деталі одягу тощо. Цими деталями ворожка підкріплює власну проникливість. А іноді люди й самі виказують певні дані, не помічаючи цього. Адже людина у спілкуванні з ворожками зазвичай хвилюється. Та й вони намагаються викликати у відвідувачів стан легкого стресу, бо емоційно збуджена людина втрачає здатність раціонально мислити, нею можна маніпулювати”.
Ворожки — ще ті психологи! Уміють сканувати людину, бачити її проблеми і на основі цього давати загальноприпустимі поради. А у процесі багаторічної роботи зіштовхуються з багатьма ситуаціями, тому і пропонують типові шляхи вирішення проблем.
Старший науковий співробітник Інституту соціальної і політичної психології НАПН України, кандидат психологічних наук Олександр Плющ звертає увагу на особливості нашого менталітету: “Живемо у добродушному ставленні до зовнішнього світу, ми довірливі. У глибинній природі українця закладено, що світ добрий”. Тому і сприймаємо слова ворожки “на віру”.
Комплекси неповноцінності, втрата віри у власні сили, усвідомлення невідворотності, спотворене уявлення про добро і зло, втрачений час — чи не завелика ціна візитів до ворожки?

ЯКЩО НЕ ЙДЕТЕ ДО НЕЇ, ТО ВОНА ПРИЙДЕ ДО ВАС
Навіть якщо вирішили ніколи не ходити до шарлатанок, вони можуть знайти вас. Жінки у рясних спідницях можуть виловити вас серед натовпу. Ворожки помічають людей стурбованих, пригнічених, неуважних, тобто тих, у кого звужене коло сприйняття світу. “Золоте правило” ворожок — знайти людину з проблемами, уміло поспівчувати їй, викликати до себе симпатію, звузити горизонти її свідомості.
Не варто бути самовпевненим і спеціально наражатися на небезпеку — мовляв, я впораюся з ворожками. Часті випадки, коли обізнані люди намагалися позмагатися із шахрайками, але все одно потрапляли на гачок. Ворожки уміють обходити ті бар’єри, які люди зводять навколо себе.
За твердженням психологів — один із секретів успіху вуличних ворожок полягає в тому, що під час спілкування вони безперестанку говорять, перевантажуючи мозок своєї жертви зайвою інформацією, не даючи їй тверезо оцінити ситуацію: воля паралізується. Для загальної безпеки психологи радять уникати спілкування з ними. Якщо все-таки довелося заговорити і відчепитися не вдається, слід покликати на допомогу, поява сторонньої людини відверне увагу. Не дайте ввести себе у заціпеніння, не зустрічайтеся з ворожкою поглядом.
Олександр Коломийчук радить ігнорувати ворожок: “Деякі намагаються виправдатись перед ними: мовляв, нині я не готовий говорити. Цього достатньо, щоб потрапити під їхній вплив, а далі вже важко противитися. Можна використовувати ненормативну лексику — циганки добре розуміють таку мову”.
Вуличні ворожки намагаються зменшити дистанцію у спілкуванні, щоб проникнути в інтимний простір людини. Часто хапають за руки і беруть ваші речі. А скорочення відстані викликає високий рівень довіри у спілкуванні. Коли на вулиці спілкуєтеся з незнайомою людиною і відчуваєте до неї незрозумілу симпатію — це дуже небезпечно і має насторожувати.

НЕ ДОВІРЯЙТЕ ЖИТТЯ ПОГАНОМУ ВОДІЮ
Отож від “приборкувачок доль” не застрахований ніхто. Здавалося б, варто заборонити їхню діяльність. Олександр Плющ переконує, що ворожки були, є і будуть.
“На законодавчому рівні це явище заборонити не можна, можливо лише обмежити його певні форми. Ми живемо в епоху змін, коли немає ніякої впевненості в наступному дні, низька прогнозованість життя. У людей існує природна потреба дізнатися про своє майбутнє, щоб до нього підготуватися. Хочемо розширити часові рамки, щоб обрати власну життєву модель, скоригувати поведінку. Тому люди і звертаються до ворожок, щоб підготуватися і налаштуватися до майбутнього”.
Ворожки виконують функцію державних мужів — дають гарантії, заспокоюють, шукають і карають винних у негараздах. Чим більше процвітає бізнес на довірі, тим менше держава дбає про своїх громадян.
Ворожки також тонко реагують на реалії часу: нині міжособистісне коло спілкування замінюється технічними засобами, Інтернетом, а вони ж пропонують душевну і відверту розмову.
Розповідає Олександр Плющ: “В українців проблеми вирішуються у колі довіри — серед друзів. На Заході поняття “друг” рідко зустрічається, у них дружні стосунки не припускають духовної близькості. У нас теж потихеньку зникає поняття дружби, та і не про всі проблеми можна поговорити з друзями. Тому людина намагається знайти підтримку поза своїм колом спілкування”.
Оскільки друзі “зависають в Інтернетах”, психологічна допомога в Україні поки що дуже дорога, то обираємо найпростіший шлях — сходити до ворожки, щоб просто виговоритись.
На життєвому шляху в усіх бувають карколомні повороти. Але коли відпустите кермо або довіритеся поганому водію — потрапите в аварію. Ворожка — поганий водій, та й прав у неї немає. Відповідальність за ваше життя несете тільки ви. А якщо на серці погано, то настоятель Свято-Покровської церкви отець Володимир Черпак радить шукати порятунок у Божому слові, бо діяльність ворожок “від лукавого”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment