ПІД ДЗВОНИ СОФІЇ…

img_3498

Фото Олеся Дмитренка

1000-ліття головної національної святині — Софійського собору Києва

У понеділок у Національному заповіднику “Софія Київська” відбулася прес-конференція з нагоди відзначення 1000-ліття найвидатнішої нашої духовної святині — Софійського собору Києва. З журналістами зустрілися заступник міністра культури і туризму України Григорій Кохан та директор заповідника Неля Куковальська.

Петро АНТОНЕНКО

Ювілей святині відзначається на виконання Указу Президента України В. Януковича від 11 червня минулого року, яким було визначено комплекс заходів. Точна дата закладення чи освячення собору, звичайно, невідома, але святкування проводиться саме в ці дні. Більше того, й саме датування тисячоліття святині викликало немалі дискусії у наукових колах. Адже попередні дослідження Софії (а їх проводять уже не одну сотню років), визначали, що початком будівництва собору є 1037 рік, а його будівничим був Великий князь Київський Ярослав Мудрий. Вважалося, що він почав будувати собор на ознаменування розгрому печенігів поблизу стін міста. Ще за однією версією, два сини Володимира Великого, Святителя Русі, Ярослав Мудрий і Мстислав Хоробрий на знак завершення міжусобиці почали спорудження величних храмів у своїх стольних градах: Ярослав — Святу Софію в Києві, Мстислав 1036 року Спасо-Преображенський собор у Чернігові.
Але дослідження науковців Національного заповідника “Софія Київська” останніх років дозволили висунути нову версію чи концепцію: спорудження собору почато 1011 року, і будівничим був не Ярослав Мудрий, а його батько, Володимир Великий. А Ярослав завершив спорудження храму в 30-ті роки ХІ століття.
Відповідаючи на запитання щодо нового датування собору, директор і науковці заповідника зазначили, що в науці неприйнятні остаточні вердикти, адже це гальмує науковий пошук. І нині дослідники заповідника наполягають саме на цій даті — 1011-й рік, утім, так і назвавши її “новою концепцією”.
Подальший науковий пошук, можливо, приведе до уточнення датування. Так чи інакше, за поданням українських науковців ЮНЕСКО внесла дату 1000-ліття собору до цьогорічного календаря пам’ятних дат людства, а отже, відзначення проходить на міжнародному рівні. Цьому була присвячена недавня презентація 1000-ліття Софії у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, яка викликала дуже великий інтерес європейської громадськості, зазначив заступник міністра, що брав участь у цій акції.
В Україні ювілей проводиться на державному рівні. Як зазначали на прес-конференції, ювілей найвеличнішої та найдавнішої на теренах України й усієї Східної Європи історико-культурної та мистецької пам’ятки сприятиме зміцненню державницьких і культурних традицій України, духовній консолідації суспільства. Також це посилить увагу держави до питань охорони, збереження, використання пам’яток історії та культури. У зв’язку з цим актуальним було запитання щодо тривожних явищ довкола собору і заповідника, насамперед ведення будівництва в цій найдавнішій частині столиці. Н. Куковальська підтвердила, що таке будівництво серйозно порушує гідрологічну ситуацію, рівень підземних вод значно підвищився, і за кілька років виникне реальна загроза собору та іншим історичним спорудам. Тому владі — і загальноукраїнській, і міській — треба негайно вживати заходів, аби не допустити хаотичної забудови історичного центру столиці.
Щодо ювілею. Уряд виділив на виконання Указу Президента чималі кошти, але вони, як зазначила директор, підуть на нові реставраційні роботи пам’ятки. Також проводяться наукові конференції, вийшли і виходять у світ нові видання з історії собору і заповідника.
Досить насичена програма святкування. У середу в заповіднику презентовано фільм “Софія Київська: перше тисячоліття” (студія “Глас”). У Будинку митрополита у заповіднику відкрито виставку “Пам’ятники сакрального мистецтва ХV—ХІХ століть” із фондів Києво-Печерської лаври. Після реставрації відкрито пам’ятку ХVІІІ століття Браму Заборовського, закладено митрополичий сад на честь ювілею.
У четвер у самому Софійському соборі — урочисте відкриття пам’ятної дошки “Софії Київській 1000 років” і презентація пам’ятної монети, яку випустив Національний банк України. А також презентація виставкового проекту з такою ж назвою (автор — народний художник України Мирослав Откович зі Львова). У рамках святкування у наступні дні на Софійській площі пройдуть музичні вечори.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment