ЖИТТЯ ФЕСТИВАЛЬНЕ

Тетяна НЕГРІЙ,
заслужена артистка України,
Київ—Одеса—Дніпропетровськ

“КІНОЛОГОС—2011”
В Одесі 26—28 серпня відбувся міжнародний кінофестиваль документального кіно “Кінологос—2011”, співорганізатор якого — ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка. Фестиваль має передісторію. Його попередником був творчий конкурс “Куяльник—2008”, на якому свої досягнення представляли творчі пісенні колективи і солісти, а також автори документального кіно.
— Як дійство це вражало, — говорить відомий український кінорежисер, заслужений працівник культури України, академік, голова оргкомітету “Кінологос—2011” Дмитро Ломачук. — Але такий симбіоз навряд чи мав майбутнє. Аж надто різняться жанри кіно і пісні.
На одеському кінофестивалі було представлено 64 документальні фільми з України, Білорусі, Молдови, Росії і США. Різна тематика, різний формат, але в центрі більшості сюжетів — людина ХХI століття з її пошуком правди, терзаннями, розкаяннями совісті, люди, “понесені сьогоднішнім вітром”, пригнічені катаклізмами і викликом часу, але не зломлені, спрямовані в завтрашній день.
“Кінологос—2011” продемонстрував — кіно в Україні не померло.
Перше місце присуджено фільму “Перша леді зони відчуження” (режисер Ольга Самолевська, оператор Віталій Боровик, м. Київ). Тему чорнобильського апокаліпсису київські автори відобразили з такою силою, що в залі після завершення перегляду хвилину стояла тиша. За мить — шквал оплесків. Хтось із присутніх вимовив: “Кінокартину треба дублювати європейськими мовами і показувати Старому світу ціну техногенної катастрофи в Україні”.
Друге місце здобув фільм “Розстріляне відродження” дніпропетровських документалістів (режисер Наталія Огородня), третє — документальний фільм “Харків. Від жовтня 41-го до серпня 43-го” (режисер Антон Поздняков, сценарист Наталія Шарпило).
У номінації “Оригінальність жанру” переміг фільм “Одеса ковбойська. Ранчо” (режисер Юрій Островершенко); у номінації “Культурна спадщина” — фільм “Під знаком святого Луки” (режисер Валентина Стасишена з Придністров’я); у номінації “Духовність” — фільм “Під покривом ночі” (режисер Тамара Максимюк, м. Одеса).
Журі також оцінило роботи кіносценаристів. Кращими визнано сценарії: “Мотузка” Євгенії Вечканової, “Ганна” Володимира Дроздовського і “Молдавія” Ганни Керпель.
Фестиваль “Кінологос—2011” з успіхом пройшов на базі Одеського регіонального інституту Національної академії державного управління при Президентові України. Міжнародний форум завершений, а його організатори вже думають про проведення “Кінологосу—2012”, який повинен стати масштабнішим і за кількістю учасників, і за різноманітністю представлених тем документального кіно.

ФЕСТИВАЛЬ ЕКРАННИХ МИСТЕЦТВ “ДНІПРО-СІНЕМА”
Із 12 до 15 вересня у Дніпропетровську проходив сьомий Міжнародний фестиваль екранних мистецтв “Дніпро-сінема”. Творче змагання віднедавна носить ім’я фундатора українського кіно, дніпропетровця Данила Сахненка. Цього року до конкурсного перегляду заявки подали автори з 12 країн світу (Росії, Білорусі, Португалії, США, Чехії, Франції, Литви, Ізраїлю, Естонії, Грузії) та з понад 20 міст України (Києва, Одеси Запоріжжя, Харкова, Луцька, Івано-Франківська, Дніпропетровська, Полтави, Черкас, Кривого Рогу, Коломиї, Очакова, Конотопа тощо). Конкурс проводився у шести номінаціях: “Професійне кіно”, “Телевізійні жанри”, “Кліпи”, “Аматорське кіно”, “Дитячо-юнацька творчість”, “Фільми про Дніпропетровськ”. Конкурсні перегляди проходили у різних глядацьких аудиторіях: клубах, бібліотеках, вищих навчальних закладах, театрах, арт-центрах. Фестиваль засновано 2004 року з ініціативи дніпропетровського осередку Національної спілки кінематографістів України і проходить у Дніпропетровську. У першому фестивалі, що був присвячений 110-й річниці від дня народження Олександра Довженка, взяли участь одинадцять учасників, які представляли 18 фільмів. Згодом фестиваль викликав інтерес у кінематографістів не лише Дніпропетровська, а й інших міст України та зарубіжжя. Уже наступного, 2005 року, на фестивалі демонструвалося 32 фільми 19-ти учасників, а в 2007 — 39 фільмів. Цього року за всіма номінаціями подано близько 350 фільмів. “Порівняно з минулими роками, —  сказав під час нагородження переможців голова журі народний артист України, кінорежисер Ярослав Лупій, — є великий ріст у роботах, фільми мають національне відчуття, душу, значно урізноманітнилися жанри…”
Окрім участі в кінофестивалі, учасники та члени журі взяли участь у відкритті пам’ятної дошки на фасаді будівлі кінотеатру “Батьківщина” відомому кінематографісту Данилу Сахненку. Кінематографічна діяльність Данила Сахненка розпочалася 1906 року. З 1911 року займається художньою кінематографією. Першою його роботою стала постановка фільму “Запорізька Січ”, консультантом у якій виступив Дмитро Яворницький. У співавторстві з М. Садовським зняв вистави “Мати-наймичка” і “Наталка Полтавка” (остання протрималася на екрані аж до 1930 року). 1912 року Данило Сахненко заснував у Катеринославі кіноательє “Родина”. 1919 року працював у Катеринославській філії Кінокомітету. Разом із М. Лідером відзняв художній фільм “Убивство сількора”, який, на жаль, не зберігся. З 1925 року бере активну участь в організації центральної кінолабораторії ВУФКУ, перебравшись до Харкова, де помер 1930 року.
Як і в попередні роки, на цьогорічному кінофестивалі також була представлена робота члена Центрального правління ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, заслуженого працівника культури України, кінорежисера Дмитра Ломачука документальний фільм “Мертвоводдя” із телесеріалу “Логос” (автори сценарію Павло Мовчан та Дмитро Ломачук). Журі у складі відомих українських і зарубіжних кіномитців — народного артиста України Ярослава Лупія, голови Національної спілки кінематографістів Сергія Тримбача (Україна), письменника Віктора Проніна (Росія) та інших високо оцінило цю роботу, присудивши друге місце у номінації “Професійне кіно” з врученням Диплома Лауреата Міжнародного кінофестивалю та цінного подарунка. Це вже третя перемога Д. Ломачука із телесеріалом “Логос” цього року. Перші дві — на Міжнародних фестивалях в Одесі та Баффало (США).

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment