ДУХОВНІ ВИТОКИ БЕРДЯНЩИНИ

Володимир ПИЛИПЕНКО,
голова Бердянського осередку ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Цього року Україна відзначає 150 літ із дня народження відомого письменника, мовознавця, фольклориста, громадського діяча Трохима Зіньківського. 17 вересня в його рідному Бердянську на День міста було врочисто відкрито меморіальну дошку видатному земляку. Її встановили на будівлі загальноосвітньої школи № 9, що в мікрорайоні Ліски, — саме тут народився і провів свої останні дні письменник.
Ця подія стала одним із виявів повернення історичної пам’яті українського суспільства, його бажанням осягнути винятково багатий духовний спадок, створений для нас видатними культурними діячами цієї землі в минулому. До них належить і Трохим Зіньківський, якого викреслив з української історії попередній політичний режим.
Його життя коротке й навдивовижу розмаїте. Він творив і в царині художньої літератури (оповідання, байки, в яких колоритно описував тогочасне життя, переклади творів світової літератури), і в публіцистиці, порушуючи надважливі питання тогочасного суспільства. А ще Трохим Аврамович збирав скарби усної народної творчості, як мовознавець готував словники з рідної мови. В історичних дослідженнях його думки сягали в сиву давнину української історії, а повертаючись звідти, набагато випереджали час.
Уся невтомна праця Зіньківського — його духовний спадок — має щонайменше два спільні знаменники: він пройнятий глибокою любов’ю до свого народу, до своєї землі й повсякчас злободенний.
Повертаючись до теми історичної пам’яті, слід наголосити на надзвичайно вагомому внеску в цю справу Бердянського краєзнавчого музею. Ще з далеких 60-х років минулого століття в тих складних умовах у музеї було створено експозицію, присвячену життю і творчості Трохима Зіньківського, а з 1991 року, тобто до 130-річчя письменника її суттєво розширили, провели багато екскурсій, інших заходів, де наголошувалося про значення його духовного спадку для суспільно-культурного життя України.
Слід подякувати представникам місцевої влади за організаторську діяльність і працівникам комунального підприємства “Ритуал” за виготовлення своїм коштом меморіальної дошки та її встановлення (вони реставрували і могилу Трохима Зіньківського), а також активу громади мікрорайону Ліски за виготовлення і розповсюдження ювілейних поштових конвертів, Українській громаді, українському козацтву, просвітянам, волонтерам за ініціативу з прибирання території навколо могили письменника.
Отже, життя триває з його невід’ємним складником — вдячною пам’яттю. Попереду Всеукраїнська наукова конференція, присвячена творчості Трохима Зіньківського, яка відбудеться в Інституті філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету у жовтні цього року.
Отже, панове, пам’ятаймо, будьмо вдячними, шануймо й шануймося!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment