З КИЄВА ДО КАЧАНІВКИ ЧЕРЕЗ НІЖИН

Надія ОНИЩЕНКО,
м. Ніжин

Так називається путівник, щойно виданий у Київському видавництві “Кий”. Це подарунок Національному історико-культурному заповіднику “Качанівка” до його 30-річчя від “Благодійного фонду “Ніжен” та авторів Віктора Баранова й Ігоря Качуровського. Лише 165 кілометрів від столиці до цього земного раю, у якому, за висловом ічнянської поетеси Любові Карпенко, “Ніжна тиша огортає музику небес”. Природа, історія й архітектура поєдналися тут в єдиному комплексі, аби піднести нас до висот духовності. Нею наснажували свою творчість Тарас Шевченко і Микола Гоголь, Михайло Глінка й Микола Ге, Євген Гребінка й Марко Вовчок, Пантелеймон Куліш і Ганна Барвінок, Ілля Рєпін, Михайло Врубель, Мстислав Добужинський, Ігор Грабар, Олександр Довженко. Качанівські музи, які незримо присутні тут уже третє століття, надихають митців. Власники Качанівки: від генерального осавула Івана Ломиковського до барона Михайла Оліва та його дружини Олени — розбудовували український маєток, наповнювали його музейною експозицією. Найбільший внесок у цю благородну справу зробив Василь Тарновський-старший, який, навчаючись у Ніжинській Гімназії вищих наук імені князя Безбородька, дружив із Миколою Гоголем. Отож кілька сторінок ілюстрованого путівника присвячені Ніжину, де 1881 року встановлено перший пам’ятник видатному письменнику. А ще Ічні, Іржавцю, Парафіївці, Петрушівці, неподалік яких і розташована Качанівка.
Саме в Ніжині народився, а в Крутах минало дитинство професора, поета, літературознавця, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Ігоря Васильовича Качуровського, який нині мешкає в Мюнхені і є завзятим грибарем. Друга частина видання — унікальний і своєрідний “Путівник для грибарів”, створений Качуровським спеціально для залюблених у тихе полювання.
Про українізацію Качанівки Василем Тарновським-старшим, банкрутство Василя Тарновського-молодшого через колекціонування, про химери кохання в маєтку, про доброчинність родини Харитоненків ви прочитаєте в путівнику і захочете відвідати описані місця. Тут знайдете і телефони, і адреси, і шляхи проїзду.
Це вже 21 видання про історико-культурну спадщину Чернігівщини, здійснене за фінансової підтримки “Благодійного фонду “Ніжен”, головою наглядової ради якого є генеральний директор ТОВ “Просвітньо-виробничо-комерційна фірма “Сяйво” Микола Шкурко.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment