ЧЕРЕЗ СЕЛО ВЕСІЛЛЯ ЙШЛО…

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

У НЦНК “Музей Івана Гончара” відбулася виставка “Українське весілля”. У музеї це вже стало доброю традицією. “Окрім виставки, як правило, демонструються різноманітні обрядодійства, пов’язані з весіллям. Так, у нас відбулося “Весілля свічки”, вбирання гільця, вбирання молодої, основні моменти весільної драми”, — розповіла старший науковий співробітник НЦНК “Музей Івана Гончара” Поліна Гуменюк.
На виставці можна побачити численні експонати, пов’язані з весільним обрядом. Біля входу поважно розмістився гарбуз, який наче підморгує гостям виставки, нагадуючи: “Глядіть, щоб вам гарбуза не піднесли!” Привертають увагу весільні рушники, вишиті червоними й чорними нитками. Це так звані “черницькі рушники”, які походять із Чигиринського монастиря на Черкащині. На них зображене Дерево Життя як символ продовження роду. Такого рушника вишивала дівчина перед тим, як виходити заміж.
Тут можна побачити пишне святкове вбрання з різних регіонів України, ритуальний посуд, стіл, вироби з кераміки — усе те, що безпосередньо має стосунок до підготовчого етапу весілля. Мою увагу привертають різноманітні музичні інструменти, зокрема величезні трембіти, які були поширені на Закарпатті. Недалечко стоїть скриня нареченої, яку переносили із хати молодої до хати молодого.
Цікаві фотоархівні матеріали з фрагментами весільного обряду — це світлини, що відображають вагомі обрядодії, які відбувалися у житті наших предків. Це фото переважно початку ХХ століття, які збирав Іван Гончар. Також тут є картини у стилі примітивізму. Живопис відтворював різні сторони життя українців, на цих картинках можна побачити весільний поїзд, сватання, основні моменти весільного обряду. На виставці представлено народні картини самого Івана Гончара. Тут є ікони Ісуса Христа та Богородиці, якими традиційно благословляли молодих.
Не можу оминути увагою один із центральних атрибутів весілля — коровай. Відразу на думку спадає прислів’я: “Хорошії коровайниці хороший коровай бгають”. Бгання ритуального хліба було великою подією. Випікання весільного сонцеподібного пирога є відгомоном дохристиянського звичаю — давання весільної жертви богам.
…Тож виставка “Українське весілля” торкається найсокровеннішого таїнства возз’єднання двох половинок. Усі представлені речі мають свою історію та глибоку символіку, і кожна деталь розповідає про весілля як відновлення гармонії двох начал світу — чоловічого і жіночого.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment