Уляна ВОЛІКОВСЬКА
У Національному музеї літератури у рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції “Мистецтво одного села” відбулася виставка села Рахни-Лісові Шаргородського району Вінницької області. Музей із 2005 року щорічно восени приймає митців Вінниччини.
Село Рахни-Лісові славиться гончарними виробами. Знамениті миски, виготовлені місцевими майстрами, знають не тільки на Вінниччині, а й далеко за межами України. Тож на виставці можна побачити гірку із гончарними виробами: миски, решета, макітри, гладущики, горнята… Вироби вирізняються тим, що домінують коричневий, чорний, червоний, білий, зелений кольори. На тарілках відображені сонячні символи.
Цікавими є роботи майстрині Наталі Смагло-Гуляєвої, яка займається живописом, витинанкою, розписом на тканині, книжковою ілюстрацією. Її численні витинанки віддзеркалюють природу рідного села, зимове вбрання рідної землі, приліт птахів тощо.
Не можна оминути увагою малярство народної художниці Марії Деркач. Майстриня, наче ікону, виписала картину “Материнське щастя”, на якій зображена мама з дитиною. Картини “Моя хата”, “Корови” відображають невеличкі фрагменти з життя села. Особливо вразили життєлюбні пейзажі та колоритні натюрморти Федора Гуліватого. Тут багатство сільського саду, прихід осінньої пори, буяння трав і швидкоплинність часу в потоці…
На виставці представлені дуже гарні строї з геометричними і рослинними орнаментами, характерними для Поділля. Впадають у вічі домоткані вироби, зокрема роботи Галини Ковтун, Олени Кондель, Олени Шаповалової. Окремої уваги заслуговує весільний куточок. Тут поруч із весільним одягом — яскраве весільне гільце у квітах і різнокольорових стрічках. А на столі у кошиках рум’яні яблука із пишних садків Вінниччини.