ГНАНІ ОДЕСЬКОЮ ВЛАДОЮ ПРОСВІТЯНИ ВИЙШЛИ НА МІТИНГ

st
Голова обласної організації ВУТ “Просвіта” Олександр Степанченко відповідає на запитання журналістів

Сергій СЛОБОЖАНСЬКИЙ,
м. Одеса

Учасники пікету були одностайні: позбавлення одеських просвітян приміщення — це політична розправа місцевої влади над українською громадською організацією, ще один крок у подальшій русифікації Одещини й винищенні українства у Південному Причорномор’ї. Голова правління Одеського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” Олександр Степанченко назвав безпідставними і протизаконними дії одеської обласної ради та рішення судів про позбавлення просвітян орендованого приміщення. Це докладно й аргументовано викладено в офіційній заяві організації.
У ній зазначено, що товариство “Просвіта”, згідно зі статутом, є громадською культурно-просвітницькою організацією, яка існує в Україні з 1868 року. Приміщення, яке займала “Просвіта” в Одесі по вулиці Пушкінській, 19, використовувалося винятково для проведення виставок, концертів та презентацій. Там діяв унікальний музей Тараса Шевченка, працювали бібліотека, гуртки художньої самодіяльності тощо. Під час процедури укладання договору оренди 2008 року представники управління обласної ради з майнових відносин обіцяли посприяти у наданні пільгової орендної платні. Але обіцянку не виконали, і “Просвіта” змушена була платити за оренду як комерційна структура. Інакше як дискримінацією це важко назвати.
Одеська обласна рада, встановлюючи орендну плату в розмірі 3291,62 грн на місяць (а в 2011 р. вона вже перевищувала 5000 грн), знала, що таких коштів “Просвіта” не має. Тож облрада фактично поставила за мету ліквідацію єдиного національно-культурного товариства, яке представляє інтереси української громади.
Згідно з п. 10 “Методики розрахунку й порядку використання плати за оренду державного майна”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 4 жовтня 1995 року, “розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, становить одну гривню”. Виходячи з цього, орендодавець повинен був надати передбачені законом пільги, але не зробив цього зумисне, хоча розумів, що порушує норми законодавства.
Напередодні укладання договору оренди голова ВУТ “Просвіта”, народний депутат України Павло Мовчан звернувся з листом до тодішнього голови Одеської обласної ради Миколи Скорика, в якому просив сприяння щодо зміни умов оплати за оренду відповідно до чинного законодавства. На жаль, і це звернення залишилося без відповіді.
Згідно з положенням про Одеське обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, воно в основу діяльності ставить розвиток в області національної культури та піднесення духовності, поваги до історії та культури українського народу. Для виконання своїх завдань об’єднання видає й розповсюджує науково-популярну, навчально-методичну та художню літературу, журнали, газети, бюлетені, збірники доповідей, лекцій, організовує та проводить свята українського народного мистецтва й культури.
16. 01. 2009 року Верховна Рада України прийняла постанову № 901-VI “Про запровадження мораторію на виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств із розповсюдження книг та преси”, якою заборонила органам місцевого самоврядування тимчасово, до прийняття відповідного закону, приймати рішення про виселення з приміщень комунальної власності закладів культури та розривати з ними договори оренди вказаних приміщень. Але в Одесі ні суди, ні органи державної влади виконувати цю постанову не збираються. Судова тяганина “Просвіти” з обласною радою тривала два роки. Таким само показовим прикладом наступу місцевої влади на українство є і ситуація щодо єдиної обласної української газети “Чорноморські новини”, яку на 94-му році існування чиновники намагаються знищити.
Виселення одеської “Просвіти” можна пояснити лише помстою влади людям та організаціям, які відстоюють інтереси української громади. Суди в Україні стали інструментом для переслідування опозиції та її лідерів. На жаль, влада не шукає компромісів, а йде хибним шляхом конфронтації із суспільством. Але цей шлях веде лише в безодню, — сказано у заяві.
На підтримку просвітян на мітингу під час пікетування одеського “Білого дому” виступили представники місцевих осередків Української народної партії та всеукраїнського об’єднання “Свобода”. Викладач Південноукраїнського педагогічного університету, журналістка Аліна Пляченко навела численні факти гонінь, переслідувань і провокацій, здійснених останнім часом проти “Просвіти” місцевими україноненависниками, яких нацьковують шовіністична організація “Дозор” та очолювана Ігорем Марковим партія “Родіна”. За вказівкою мера Одеси, затятого українофоба Олексія Костусєва, просвітян позбавили навіть можливості спілкуватися з молоддю безпосередньо у школах та вишах. “Але ми не схилимо голови і не складемо руки, — заявила пані Аліна. — Одеська “Просвіта” за свою понад вікову історію з усіх випробувань виходила лише загартованішою і монолітнішою, вона була, є й буде”.
На вимогу пікетувальників голова обласної ради Микола Пундик погодився зустрітися з ними. Очільник облради з розумінням поставився до гострої проблеми з орендою приміщення “Просвітою”. Виселення фактично відбулося, а повідомлення деяких ЗМІ про його тимчасове призупинення продиктоване їхнім прагненням видати бажане за дійсне. Під час годинної розмови з Миколою Пундиком обговорювалися різні варіанти вирішення питання, але говорити про конкретні результати зустрічі передчасно. Наразі невідомо, чи залишиться офіс “Просвіти” на Пушкінській, 19, чи їй буде надано в оренду інше приміщення.
Невідомо, яка доля чекає на виселений музей Тараса Шевченка “Одещина Тарасові”, створений на основі унікальної збірки відомого колекціонера україністики Тараса Максим’юка. Сподівання, що історичний музей виділить йому залу, примарна. Багаторічний досвід поневірянь багатющої колекції прижиттєвих видань творів Т. Шевченка, рукописів видатних письменників ХІХ—ХХ століть, картин та скульптур відомих українських митців переконав Тараса Максим’юка, що одеська влада не зацікавлена в її популяризації. Колекціонер украй витратився на ремонт приміщення, коли там обвалилася стеля, а тепер на перевезення експонатів.
Тож вуличний протест одеських просвітян за підтримки громадськості увінчався лише обіцянкою детально розглянути й розв’язати проблему на сесії облради. Аби уникнути нової хвилі збурення протестних настроїв і загострення міжнаціональної напруги в Південному Причорномор’ї напередодні чергової виборчої кампанії, місцева влада, схоже, зробить деякі поступки “Просвіті”. Час покаже.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment