КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ

Сергій ДОВГАЛЬ,
голова Дніпропетровського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Т. Шевченка

Для просвітян Нікопольщини гордістю і славою є могила останнього кошового отамана Запорозької Січі Івана Сірка з погруддям поблизу села Капулівки. Саме тут у вересні 1989 року активісти тоді ще Товариства української мови провели першу посвяту дитячих козацьких загонів. А наступного року ТУМівці на урочистих зборах прийняли звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів УРСР про створення історико-культурної заповідної території навколо могили кошового отамана.
3—5 серпня 1990 року тут вирувало небачене за масовістю всеукраїнське свято — вшанування 500-річчя українського козацтва та 310-ї річниці з дня смерті Івана Сірка. А наступного, 1991-го, біля могили кошового отамана присягнули на вірність учасники щойно створеної міжобласної громадської організації “Військо Запорозьке Низове”.
Відтоді час від часу тут відбувалися помітні події, як-от ідентифікація черепа Івана Сірка та допоховання його у могилу, упорядкування довколишньої території, створення охоронної зони і, нарешті, урочисте відкриття біля могили кошового отамана каплички та сторожової вежі.
А минулого тижня у Нікополі гучно презентували ідею, яку можна назвати майже фантастичною. Хоч озвучили її ще під час святкування 500-річчя українського козацтва — відбудувати діючу Чортомлицьку Січ. Отож до цього йшли 21 рік.
І хоч до втілення в життя ідеї потрібно пройти доволі непростий і тернистий шлях, слово, як кажуть, не горобець — минулого тижня майбутню Чортомлицьку Січ, одну з п’яти, які колись були у цих місцях, урочисто презентували, щоправда, тільки у макеті.
Наукове підґрунтя для такого сміливого проекту створив один із першопроходців просвітянського руху на Нікопольщині Мирослав Жуковський, заступник директора місцевого краєзнавчого музею. Він повідомив, що відроджена Січ буде максимально наближена до реальної, заснованої у далекому 1652 році, — до її складу ввійдуть і курені кошового отамана та писаря, і “грецький дім”, і сторожова вежа, і торговельно-ремісниче передмістя… Отож ідеться про нові робочі місця, з огляду на це в місцевому коледжі вже розробили спецкурс “Козацька економіка”.
Процес відродження Чортомлицької Січі відбуватиметься під егідою Благодійного фонду “Славетна Січ”, де президент — народний депутат України Леонід Кожара, серед засновників нардеп Павло Жебрівський, Герой України Дмитро Павличко, генеральний директор Виробничо-наукового центру “Трубосталь” Олександр Фельдман. Додає впевненості й те, що у презентації макета об’єкта взяли участь і представники нікопольської міської та районної влади, які навіть поділилися тим, як вирішуватимуть питання з питань — відведення необхідних хоча б 20 гектарів землі, нині приватної, згідно з державними актами.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment