ПАТРІОТ? ЗАВАЖАЄШ…

Петро АНТОНЕНКО

Чернігівське обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка отримало листа від управління комунального майна обласної ради, у якому просвітянам повідомляють, що найближчим часом їх планують виселити з орендованого приміщення по вул. Воровського, 10. Цей будинок, ідеться в листі, заплановано передати в оренду обласному управлінню архітектури та містобудування, адже чиновникам архітектури ніде проводити семінари та зберігати архіви. Як привід для виселення натякають і на борги з оренди, врешті, не такі й великі.
Офіс обласної “Просвіти” розташований у чудовому старовинному особняку, побудованому 1906 року. Це одна з кращих пам’яток цивільної архітектури міста. Будинок передали у користування “Просвіті” ще на початку 90-х років минулого століття, за Президента Леоніда Кравчука і доброго сприяння тодішнього глави області Валентина Мельничука. Відтоді цей затишний дім, як і офіс обласного Руху, нині УНП, став центром гуртування національно-демократичних сил. Перелік тих, кого він прихистив, немалий. У будинку “Просвіти” розміщена її бібліотека. Тут є унікальні видання, видрукувані в українській діаспорі, — книги, журнали, яких немає в жодній бібліотеці міста й області. Їх подарували просвітянам представники закордонного українства. Тож до бібліотеки охоче йдуть студенти, викладачі, науковці. У цих стінах працюють редакції двох газет обласної “Просвіти”: добре відома в Україні “Сіверщина”, одне з найдавніших і найпопулярніших видань Руху і ”Просвіти”, яке в грудні відзначить 19-річчя, і “Біла хата”, газета для домашнього читання, яка виходить уже 14 років. На другому поверсі 12 років діє просвітянська мистецька галерея народних майстрів “Круті сходи”. Довкола просвітянського дому гуртуються журнал “Сіверянський літопис”, Літературна спілка “Чернігів” та її журнал “Літературний Чернігів”, обласна “Молода Просвіта”, козацтво, “Пласт”, діє прес-клуб. Усього й не перелічиш.
Просвітяни, які перебувають тут за правління всіх чотирьох президентів, надивилися всякого. Ще б пак, на прекрасну будівлю у самісінькому центрі міста давно накидають оком. Не раз сюди прагнули вселитися, узявши в оренду, а то й викупивши її, філії банків, різні бізнесові структури. Від продажу дім убезпечує те, що це пам’ятка історії та культури, яку охороняє держава. Від зайшлих орендарів теж Бог милував. І ось чергова спроба.
Обласна “Просвіта”, некомерційна структура, практично не маючи коштів, усе-таки чимало вклала у цей будинок, залучаючи спонсорів, людей, небайдужих до всього українського. Коли чернігівські просвітяни отримали його в оренду, сюди було страшно заходити. До цього тут був музей так званої комсомольської слави. Після нього будівля всередині перетворилася на справжню руїну. Довго розчищали її від портретів комуністичних вождів, зокрема й катів України, від пропагандистського мотлоху, комуністичних гасел, написаних чомусь просто на підлозі.
Сьогодні це затишний дім, який радо вітає просвітян і патріотів. І ось цим патріотам, на думку місцевих чиновників, треба виселятися на вулицю.
Надуманим є і посилання на борги з оренди. Вони справді періодично виникають і врешті гасяться, але їхня причина відома. Щороку “Просвіті” доводиться з боєм добиватися включення в перелік пільгових з оренди. Як і відкритому позаторік просвітянському Культурно-мистецькому центру ”Інтермеццо”, який одразу ж став духовним центром життя міста. Такі пільги передбачено законодавством, їх щедро роздає міська і обласна влада. Не хочеться казати погане про решту пільговиків, але багатьом з них, м’яко кажучи, далеко до тієї патріотичної, державницької роботи, яку проводять просвітяни.
Обласна “Просвіта”, представники інших національно-демократичних сил обурені атакою на просвітянський дім. Уже подано звернення до голів обласної ради і обласної адміністрації Анатолія Мельника та Володимира Хоменка з проханням захистити його від зазіхань чиновників. Почався збір підписів громадян на захист будинку просвітян. Першу акцію проведено на Покрову, на заході з відзначення річниці УПА біля Катерининської церкви міста. Голова міської “Просвіти” поетеса Надія Галковська оголосила про намір чиновників виселити просвітян і назвала його рейдерством. Тут же, на святі, під зверненням до голів обласної ради та обладміністрації було зібрано 115 підписів. Свої підписи поставили депутат Верховної Ради ІV скликання, голова обласної організації УНП Володимир Ступак, перший голова Чернігівського Руху і один із засновників обласної “Просвіти” Валерій Сарана, інші відомі політичні та громадські діячі, депутати міськради, журналісти. А сім’я Любенків підписалася у повному складі — четверо патріотів.
Голова обласної “Просвіти” Василь Чепурний дав коментар обласному радіо, згадавши зокрема й про виселення з офісу Одеської “Просвіти”.
Так на двадцять першому році незалежності знову й знову доводиться боротися за українську справу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment