НАТАЛІЯ ГОЛЕНЯ: «Зима буде теплою і малосніжною»

“Останні айстри горілиць зайшлися болем. // Ген килим, витканий із птиць, летить над полем. // Багдадський злодій літо вкрав, багдадський злодій. // І плаче коник серед трав — нема мелодій”, — писала Ліна Костенко, пронизуючи свою поезію жагучим сумом, адже “брами літа” закрились осіннім “склепінням печалі”.
Ще відчуваємо присмак літа, але попереду — терпкі холодні дні. Психологи говоритимуть про сезонну депресію… У цю пору навіть несміливий промінь сонця, який вигулькне крізь блідо-сіре небо, приголубить і втішить. В осінньо-зимовий період дослухаємося до синоптиків: може, хоч трохи усміхнеться погода? Усміхнеться. Заступник начальника відділу метеорологічних прогнозів Українського Гідрометцентру Наталія ГОЛЕНЯ нам обіцяє: нинішні осінь і зима будуть м’якими.

— Наталіє Костянтинівно, чим здивує останній осінній місяць?
— Для наших широт кожної пори року характерна зміна теплих і холодних періодів, а восени такі контрасти більш різкі й відчутні, ніж улітку. За всю історію метеоспостережень у листопаді на території України був дуже широкий діапазон температур: від 20—27° морозу, на Сумщині та Чернігівщині –30—33° (абсолютні значення мінімальної температури вночі) до +20—27°, а на Одещині і в Криму до 30° тепла (абсолютні значення максимальної температури вдень). Тобто діапазон коливання температури в листопаді становить 50—60°.
Звичайно, щороку таких коливань не буває, а кліматична норма для листопада (середнє багаторічне значення (1960—1990 рр.) середньої місячної температури) становить 0—5° тепла, в Криму до +7°. Саме середню температуру за місяць або її відхилення від норми намагаємося спрогнозувати.
Оскільки за останні двадцять років більшість листопадів були теплими (середня місячна температура перевищувала норму на 2° і більше), то найімовірніше, що і цього року він буде теплим або близьким до норми, але не таким незвичайно спекотним, як минулий. Листопад 2010 року був найтеплішим за всю історію спостережень, середня місячна температура перевищувала норму на 3—7°.
— Що готує зима — тріскучу холоднечу чи суцільну відлигу?
— Враховуючи тенденцію підвищення середніх річної та місячної температур, схильні думати, що зима буде теплою, у середньому температура зимових місяців буде близькою та вищою за норму. Звичайно, протягом зими будуть періоди з холодною і дуже холодною погодою, бо рідко яка зима проходить без вторгнення арктичного повітря, яке зумовлює на території України морози -20° і нижче.
— Отож теплі кожушки можна ховати глибоко у шафу?
— За останні десять років більшість зимових місяців були теплими (грудень та лютий у 60 %, січень у 90 % випадків), за цей період тільки один листопад, січень і три лютих були холодними.
Глобальне потепління ще проявляється у тому, що у холодний період почастішали дуже різкі зміни погоди. Прикладом може бути незабутня зима 2009—2010 року, коли через територію України перемістилося більше десятка циклонів. Такого не пам’ятають синоптики із 20—30-річним досвідом роботи! Періоди морозу до 20° і нижче змінювалися періодами відлиги, яка супроводжувалася сильними опадами у вигляді снігу та дощу. Несприятливі погодні умови значно ускладнювали роботу служб енергетики, зв’язку, комунального господарства, рух транспорту…
Погода примхлива: узимку варто щодня слухати її прогноз і відповідно до нього добирати гардероб. Далеко ховати теплі кожушки не треба, як і куртки й осінні пальта.
— Найкраща розвага для дітвори взимку — кататися на санках сніговими доріжками. Цього року малеча радітиме?
— Останнім часом тривалого і стійкого снігового покриву не спостерігається, як це було у 60—70-ті роки минулого століття. Зима 2011—2012 року буде теплою, отож стійкого снігового покриву з листопада до березня чекати марно, скоріше він періодично утворюватиметься у другій половині грудня та в січні-лютому.
— Наталіє Костянтинівно, до відділу метеорологічних прогнозів Гідрометцентру, мабуть, телефонують допитливі українці. Чи запам’яталися Вам якісь незвичні запитання?
— Кияни можуть скористатися телефонним автовідповідачем погоди (122), де прокручується запис прогнозу погоди у столиці на поточну добу (з 6 години ранку до 12 години дня) та наступну добу (після 12-ї), але додзвонитись досить тяжко, оскільки охочих дуже багато і телефонних ліній не вистачає.
Багато людей цікавиться не тільки погодою, вони запитують метеорологів і про сейсмологію, астрономію, геофізику, навіть повідомляють нам про НЛО.
— 19 листопада Україна відзначає День працівників гідрометеорологічної служби. Як Ви і Ваш колектив святкуватимете?
— У цей день ми запрошуємо в гості поважних синоптиків, які розповідають про свій життєвий і трудовий шлях; згадуємо різні “синоптичні байки” та цікаві випадки із власного досвіду, пов’язані з примхами погоди. У тісному колі колег і друзів традиційно піднімаємо келих за “Любов, Дружбу і Гідрометслужбу”.

Спілкувалася
Наталія АНТОНЮК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment