ПРИСВЯЧЕНО ГЕРОЇНЯМ УПА

Тетяна БІДЗІЛЯ,
м. Бережани, Тернопільська обл.

Національно-визвольна боротьба ОУН і УПА, жертовність нескорених патріотів залишили яскравий, животворний слід в історичній книзі України. Серед нових видань “Літопису УПА” увагу привертає черговий календар, присвячений 70-річчю УПА (відзначатимемо 2012 року), і зокрема — пам’яті жінок-підпільниць. Епітетом до календаря вибрано полум’яні поетичні рядки Лариси Мурович “Горить у народі і буде навіки горіти Любов животворна до Вас, Героїні УПА…” (“Героїням УПА”).
На сторінках календаря поруч з численними світлинами українок-підпільниць, зустрічаємо й наших славних землячок — уродженку с. Шибалин, зв’язкову Головного командира УПА, Героя України Романа Шухевича (“Тараса Чупринки”) — Галину Дидик (“Анна”, “Молочарка”, “Ксеня”), зв’язкових Ірину Бабуняк (“Ніна”) із с. Вербів, Євдокію Ковальчук (с. Саранчуки), котрі мужньо боролися за незалежність України, свободу рідного народу. Звичайно, список підпільниць Бережанщини досить довгий, про що яскраво свідчать численні спогади, сторінки багатьох видань. Опубліковано тут і світлину дружини керівника СБ ОУН Миколи Арсенича (“Михайла”) — зв’язкової УПА Галини Гунько (“Віра”), котра загинула в 1947 р. у лісі біля с. Жуків Бережанського району у криївці, оточеній енкаведистами.
Українське жіноцтво, вступаючи в лави ОУН і УПА, як відзначено в матеріалі Л.Онишка “Роль жінки в українському національно-визвольному русі”, свідомо обирало революційний шлях боротьби. Завдяки психологічним особливостям, активній громадянській позиції, відповідальному ставленню до праці жінки посіли визначне місце в роботі політико-освітньо-виховної референтури підпільного Українського Червоного Хреста, служби зв’язку ОУН. Окрім суто жіночих сфер діяльності, українки працювали в референтурах пропаганди, розвідці, були вірними, надійними подругами своїх чоловіків-повстанців.
У календарі є знімки неідентифікованих повстанців (фото з фондів ГДА СБУ, архівів УСБУ, фондів музеїв тощо). Є тут також ілюстрація проекту пам’ятного знака “Свята Покрова — опікунка Української Повстанської Армії”, який планується спорудити 2012 року у Львові. На останній сторінці можна побачити зразки повстанських уніформ в ілюстраціях художників Г. Юр’єва і Б. Гірчака з архіву часопису “Однострій”. І, за традицією, відзначено дні народження, відходу у вічність, трагічної смерті видатних повстанців, патріотів України, християнські свята, визначні події визвольного руху українців за волю і кращу долю нашого народу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment