ЮВІЛЕЙ НАРОДНОГО ДОМУ

Тетяна МОСІЙЧУК,
відповідальний секретар Хмельницького міського товариства “Просвіта”

Уже двадцять років у самому серці Хмельниччини радо вітає гостей і щиро ділиться своїми духовними скарбами Народний Дім Хмельницького міського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка.
Свою діяльність він розпочав на Покрову, 14 жовтня 1991 року, і став центром тяжіння для українства. Кожна, бодай найменша цеглинка, незамінна і неповторна у Народному Домі — Храмі Української Душі.
Нам вдалося поволі, крихта до крихти, з величезним терпінням і любов’ю зібрати серед люду вцілілі зерна українства. За ці два десятиліття наскрізь русифіковане місто Хмельницький навчилося розмовляти українською.          А перші курси вивчення державної мови були організовані саме у нас. На початку 1990-х книги, в яких можна було прочитати справжню, не ретушовану, історію України, були рідкістю. Знаходили їх саме тут. Та й зараз читальня Народного Дому може похвалитися книжковими раритетами, які надходять від друзів з української діаспори Великої Британії та США. Значним надбанням є власна видавнича діяльність: сьогодні це 47 книжок різної тематики.
Особлива гордість Народного Дому — фотоекспозиція “Українська родина”. На старих світлинах — ще молоді, але вже мудрі обличчя прабабусь та прадідів. Випробувані війнами, голодоморами, фашизмом і репресіями, вони у тому молоху зуміли зберегти і відстояти головне — свою людську гідність.
У нашій Книзі почесних гостей є багато записів, які містять усю мовну палітру людства: від звичної нашому оку кирилиці до латини й навіть екзотичних китайських ієрогліфів. У Народному Домі діє Музей міжнародних зв’язків обласного центру. Серби, поляки, іспанці, шведи, японці, росіяни, євреї, американці, буваючи в нашому місті, ніколи не минають Народного Дому. Кожен знаходить маленький куточок власної батьківщини.
Своїм обов’язком просвітяни вважають національно-патріотичне виховання молоді. “Дух нації”, “Великі українці”, “Український світ”, “Українське питання”, “Невідома Україна” — не повний перелік освітніх програм, розроблених просвітянами для дітей і юнацтва. Щотижня ми зустрічаємо студентів Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, торговельно-економічного коледжу, курсантів і офіцерів Національної Академії державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. Успішно співпрацюємо із профтехосвітою області. Серед наших просвітян представники різних верств населення: митці, педагоги, лікарі, державні службовці, бізнесмени.
За ініціативи і сприяння “Просвіти” знято кілька відеофільмів, які не згубилися і стали знаковими в історичній та культурній палітрі Поділля, а до 20-річчя Народного Дому завершено новий фільм “Храм української душі”. На обласному телебаченні та радіо завойовують дедалі більшу аудиторію авторські програми голови Хмельницької міської “Просвіти” Зої Діденко “Свою Україну любіть” і “Подільський передзвін”.
Книга почесних гостей зберігає імена багатьох достойників з усієї України.
Наш Народний Дім потужним і стовідсотково українським почав своє третє десятиліття.           І бути йому саме таким — освяченим Божою благодаттю, під Покровою Пресвятої Богородиці ще не один десяток літ!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment