СВЯТО З БОЖОЮ ЛАСКОЮ

sdc14584
Кость Лавро

Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Фото автора

На вході до світлої зали привертає увагу масивний мольберт Азбукового Королівства. Біля нього ще до початку урочистого відкриття згуртувалася зачудована малеча з пензликами і чарівними фарбами. А за хвильку на цьому полотні кожен втілюватиме найдивовижніші барвисті фантазії.
Пролунало пастирське напутнє слово протоієрея Володимира Тимощука, який побажав здоров’я всім учасникам фестивалю. Тож свято з Божою ласкою розпочинає свою ходу…
“Ми хочемо привернути увагу до дитячої літератури. Так важливо, щоб діти милувалися книжкою, знаходили в ній насолоду. Адже зараз усі захоплюються електронними засобами, де душі не почерпнеш, а от книжка — це джерело духовне”, — поділився думками Дмитро Палій, заступник директора музею з наукової роботи.
У музеї водночас відкривалося кілька виставок. Не можна оминути виставку робіт художника-ілюстратора дитячих книжок Костя Лавра. Тут що не ілюстрація, то унікальний маленький шедевр, який випромінює світло, чистоту і щирість. Кожен маленький чотириногий герой наділений людськими рисами. У зворушливому зайчикові, хвалькуватому котикові, нахабному вовкові вловлюється український характер, приправлений тонким гумором. Тож не дивно, що біля ілюстрацій сила-силенна дітвори, яка перемальовує тваринок у свої блокнотики. Напевно, це для художника — найбільша радість…
На фестивалі було безліч зворушливих виступів маленьких гостей. Серед них — Дитячий театр пісні “Ладоньки” (художній керівник Світлана Садовенко), зразковий дитячий хор “Радуниця” (керівник — Наталія Манько). А ось і виставка ілюстрацій незалежного театрального журналу “Коза”. Тут малеча натхненно працювала над створенням щоденника фестивалю “Азбукове Королівство Магів та Янголів”. “У ньому можуть брати участь діти, автори, художники. Ми збиратимемо їхні побажання, листи, малюнки. Потім усе це об’єднаємо під однією обкладинкою. У підсумку ми сподіваємося отримати арт-бук в одному примірнику, який подаруємо музею. Він буде своєрідним мистецьким документом, який засвідчуватиме, що відбувалося на цьому заході”, — розповів один із засновників журналу Богдан Поліщук.
Подивувала виставка рукотворних книг. Тут можна було побачити видання з різних матеріалів: дерева, шкіри, синтетичних тканин тощо. Мою увагу привернули вишиті книжки та бурштинова книжка. Вони хоч і молодші за віком від друкованої, але мають неабияку пізнавальну мету. Тому що дитина знайомиться з каменем сонця — бурштином та особливостями української вишивки. “Ідея вишити казку з’явилася тоді, коли я зрозуміла, що дітям потрібно урізноманітнювати книжковий світ, — ділилася думками Олена Медведєва, автор ідеї “Креативної книги”. — Мета бурштинової казки — не здивувати дітей, а дати їм можливість пізнавати світ. Невдовзі з’являться казки із соломи”.
У рамках фестивалю відбулося відкриття Міжнародної пересувної виставки “Золотий Мольберт” (Україна). “Тут представлені роботи “Золотого Мольберта” (близько сорока), а в нас дитячих шедеврів понад двадцять тисяч. Це роботи дітей, які працювали на дев’ятому пленері у Львові з 2003 до 2009 року” , — розповіла президент “Золотого Мольберта” Ольга Михайлюк, яка щороку віднаходить юні таланти та залучає їх до оформлення книжок.
Серед акцій фестивалю — творчі зустрічі з Олександром Гаврошем, Іваном Андрусяком, Наталкою Поклад, Мар’яною Савкою, Володимиром Рутківським та іншими. Також на фестивалі відбулася презентація незалежної літературної премії “Великий Їжак”, якою відзначатимуть авторів найкращих українськомовних книг для дітей, незалежно від місця проживання автора та місця видання книги.
Надзвичайно різноманітними цього року були майстер-класи. Зокрема “Музейна папірня”, “Духовна музика” (навчання співу за “Богогласниками”, “Ірмологіонами”) та навчання давнього українського скоропису від Тараса Компаніченка, “Шоколадне королівство” — відливання літер і казкових героїв із шоколаду тощо. Завітала на свято і литовська художниця Сігуте Ах, яка уже понад десять років працює над розвитком уяви у дітей. Її незвичайний майстер-клас “Акварельні плямки” цьому підтвердження. Це маленька гра з кольоровою плямкою для усіх, у кого є підсвідомість. Тут не потрібно вміти малювати, тут треба просто уявляти. А яскрава уява — запорука формування творчої особистості. “Я за те, щоб книжка повернулася у дитячі руки і почала показувати не тільки букви, а й картинки. Стандартне мислення — шлях до нецікавого життя. Я пропоную вимкнути телевізор і взяти фарби, папір і всією родиною помалювати, а потім вигадати якомога більше імен для створених кольорових хмаринок”, — каже Сігуте Ах. Ще цікавіше малювати під музику.
Яке ж дитяче свято без іграшок? Адже дітям дуже цікаво, коли фантазія втілилася у життя, і героїв улюблених книжок можна потримати у руках. Свідчення цього — виставка авторської ляльки художниці Олени Терехової за творами Лесі Ворониної та Сігуте Ах. “Для мене велике задоволення виготовляти іграшки, — каже Олена Терехова. — У казкових героях втілюються історії про любов і дружбу. Вони вміють мріяти, співпереживати. Іграшки — це спосіб віднайти свій світ”.
Сподіваємося, фестиваль дитячої книжки стане традиційним світлим святом єднання дорослого і малюка, Мага і Янгола у чарівному Королівстві знань і фантазії.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment