ПАПА РИМСЬКИЙ ПЛАКАВ ЗА ДОЛЕЮ УКРАЇНЦІВ, ПОМЕРЛИХ ВІД ГОЛОДОМОРУ

Cвітова бібліотека поповнилася новою книгою із глибоким змістом “Святий Престол та Голодомор: Документи таємного архіву Ватикану щодо Великого Голоду 1932—1933 року в Радянській Україні”.
Маріанна СОРОНЕВИЧ,
головний редактор Української газети в Італії

Про Великий Голод в Україні написано і сказано багато. Та наскільки ця сторінка української історії відома у світі? Як світова спільнота сприймає і оцінює події тих років?
Долі двох українських науковців, народжених за межами материзни, випадково перетнулися на римських вулицях рік тому. Професор Лучук приїхав сюди для початку дослідницької роботи в архівах Ватикану, а ватиканіст о. МакВей — один із лічених українських науковців, який опрацьовує ватиканську документацію. Результатом цієї зустрічі стало поповнення світової бібліотеки новою книгою із глибоким змістом “Святий Престол та Голодомор: Документи таємного архіву Ватикану щодо Великого Голоду 1932-1933 року в Радянській Україні”.
Презентація видання відбулася 26 жовтня у книгарні “Центр російської екуменіки”, що у столиці Італії, за підтримки посольства України у Ватикані, участі шанувальників України і представників дипломатичних представництв різних країн при Святому Престолі.
Ватиканські архіви — цінне джерело церковної та історії людства. Вони були відкриті для науковців 1881 року. Останні 14 років їх досліджує о. Афанасіус Маковей. “Знання історії — це форма свободи, для побудови теперішнього та майбуття, — стверджує він. — Книга написана для того, щоб не бути співучасником тих, хто заперечує чи змінює на свій смак історію України.
Незважаючи на назву книги, ватиканські архіви насправді не є таємними. Вони запрошують серйозних науковців черпати із них знання”.
Федеріко Арджентьєрі, професор американського університету Джона Кеббота, який вивчає українську історію протягом багатьох років, укотре висловив впевненість у тому, що Голодомор був геноцидом з метою винищення селянського населення в Україні. Зокрема тому, що, порівняно з іншими голодоморами у світі, український стався у мирний час, а тодішній уряд намагався приховати цей факт від світу.
Знайшовши та опрацювавши 56 архівних документів, дослідники доводять усвідомленість Ватиканом катастрофічних пропорцій Голоду, а також визнання неприродності його виникнення.
“Під час написання книги ми ставили перед собою кілька питань: Ватикану було відомо про Великий Голод в Україні? Якою була його реакція? — Розповідає Любомир Лучук. — У той час дипломатичні відносини між двома країнами було перервано, все ж Ватикан шукав можливості допомогти в обхід офіційних каналів. Зокрема він запропонував викупити пшеницю, призначену на експорт, із метою передачі її у голодуючі райони. Були також спроби привернути громадську увагу шляхом публікацій у ватиканських та українських виданнях”.
“Ми виявили унікальний документ папської аудієнції, на якій Піо ХІ плакав над долею українців”, — завершує професор Лучук.
Лаура Петінеллі, професор Паризького католицького університету, акцентувала на важливості виходу книги англійською мовою, що дає можливість дізнатися про трагічні сторінки української історії якнайбільшій кількості читачів в усьому світі.
Професор Арджентьєрі передбачає, що книга “Святий Престол та Голодомор: Документи таємного архіву Ватикану щодо Великого Голоду 1932—1933 року в Радянській Україні” незабаром стане бібліографічним раритетом.
Нагадуємо, що 2008 року Папа Римський Бенедикт XVI вшанував пам’ять жертв українського Голодомору 1932—1933 років. Понтифік назвав Великий Голод жахливою трагедією, й зазначив, що молиться Діві Марії, щоб вона допомагала народам прямувати дорогами примирення й будувати сучасне та майбутнє.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment