НА РІВНЕНЩИНІ ВІДКРИЛИ КОМПЛЕКС ПОХОВАНЬ ВОЇНІВ УПА

29 жовтня у с. Літвиця Дубровицького району Рівненської області відбулося відкриття комплексу поховань вояків УПА. У далекому 1944 р. на території військової округи “Заграва” точилися запеклі бої між підрозділами УПА та військами НКВС. В одному з таких боїв, 11 березня 1944 р., командир загону імені  М. Колодзінського Микита Скуба-“Лайдака” був поранений більшовицькою кулею у ліве плече. Він продовжував командувати боєм, доки не впав від другої кулі, яка поцілила йому в голову. “Лайдаку” з двома іншими загиблими повстанцями (кулеметником “Борою” та санітаром “Крейсером”) поховали 15 березня на сільському цвинтарі Літвиці. За кілька місяців, 16 листопада 1944 р., поруч із їхніми могилами поховали ще одного упівця — сотенного “Давуна”, який також загинув у бою з більшовиками.
Зі здобуттям Україною незалежності місцеві патріоти відшукали приблизне місце поховання “Лайдаки” на сільському кладовищі та встановили там металевого хреста. Уже 2011 р., аби вшанувати “Лайдаку”, село відвідали члени громадської організації “Спілка Української Молоді в Україні”, які звернулися до благодійної ініціативи “Героїка” з проханням встановити пам’ятники на могилах повстанців. Оскільки точне місце поховання упівців було невідомим, до Літвиці запросили фахівців Товариства пошуку жертв війни та політичних репресій “Пам’ять”. Історики провели пошуково-дослідні роботи і виявили місце поховання повстанців.
Для встановлення чотирьох козацьких хрестів благодійна ініціатива “Героїка” понад півроку збирала пожертви серед небайдужих українців. Виготовив пам’ятники активіст “Героїки” із Черкащини Олег Собченко. Він відмовився від платні, адже вважає: його праця — це внесок у відновлення історичної справедливості.
29 жовтня 2011 р. священик УПЦ КП отець Микола відправив панахиду по воїнах УПА на літвицькому кладовищі. Після панахиди слово мали Павло Подобєд (представник благодійної ініціативи “Героїка”), автор книги “Заграва” Петро Воробей, літвицький поет Анатолій Щур (автор вірша про “Лайдаку”), родичка курінного пані Катерина (директор Бичальської загальноосвітньої школи), ветеран УПА Степан Бакунець-“Качан” (вояк першої сотні УПА Григорія Перегіняка-“Коробки”), Валентин Довжик (сільський голова Літвиці).
Почесну варту біля могил повстанців несли члени “Спілки Української Молоді в Україні”, Товариства пошуку жертв війни та політичних репресій “Пам’ять”, ветерани УПА.
По завершенні заходу сільський голова із односельцями запросив гостей до поминального столу.

Наш кор.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment