Марія ПЕЛЕХ,
відповідальний секретар Чернівецького обласного об’єднання “Просвіти”
Буковина — край багатонаціональний. Є тут румуни, поляки, євреї, росіяни. Звичайно, переважають українці. Усі толерантні у ставленні один до одного. Найчастіше тут звучить українська мова. Сприяють цьому конференції, круглі столи, семінари, які постійно проводить Чернівецьке обласне об’єднання “Просвіти”.
У День української писемності та мови просвітяни провели низку заходів, серед них найвагоміший — урочиста Академія біля пам’ятника літописцям Руси-України, на який кілька років поспіль студенти і школярі збирали кошти. За підтримки влади у центрі міста було споруджено величний монумент. До нього покладають квіти, тут проводять мітинги. Цього року тут зібралися школярі, студенти, викладачі, шанувальники українського слова. Відкрив урочистості голова облоб’єднання “Просвіти” Остап Савчук, який розповів про значення і роль української писемності у державотворенні. Потім священики разом із просвітянами помолилися за преподобного Нестора-літописця — послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія, а також за Україну. Велично прозвучали пісні “Мово рідна, слово рідне…” та “Молитва за Україну” у виконанні просвітянського хору “Гомін Буковини”.
Про функціонування української мови в нашому суспільстві, її чистоту, про утиски з боку влади, необхідність перейменування в місті вулиць, культуру реклами говорили почесний голова облоб’єднання “Просвіти” Віктор Косяченко, доцент кафедри літератури Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Лідія Ковалець, голова обласного відділення Національної спілки письменників України Василь Васкан.
Кращим просвітянам вручили Похвальні грамоти від ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка та медалі “Будівничий України”. Приємно, що майже всі мас-медіа Чернівців широко висвітлили відзначення Дня української писемності та мови у місті.