НЕ ЧУЛИ, НЕ ЧУЄМО І НЕ ЧУТИМЕМО…

Євген БУКЕТ

Лише 700 знаків (з пробілами) має нещодавно ухвалений Верховною Радою в другому читанні законопроект регіоналки Олени Бондаренко (№ 6342) “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” щодо приведення у відповідність із вимогами Європейської конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення”. Відтепер частина перша статті 9 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” буде викладена в такій редакції: “У загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 25 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт” (у попередній редакції було 50 %). Також із закону зникне таке речення: “У радіопрограмах музичні твори українських авторів і виконавців повинні становити не менше 50 відсотків загального щотижневого обсягу мовлення”. Натомість залишиться норма, що “програми європейського виробництва повинні становити не менше 80 відсотків, у тому числі не менше 50 відсотків — програми українського виробництва”.
Так до чого ж тут весь галас, який здійнявся навколо цих 700 знаків? Думаю, ні для кого не таємниця, що вже давно ніякого “українського інформаційного простору”, в сенсі українськомовного, як мало б бути, немає. Відомо, що ФМ-радіостанції “Русскоє радіо”, “Європа плюс”, “Наше радіо”, “Авторадіо”, “Ретро ФМ”, “Бізнес радіо” та інші вже давно ігнорують норми закону. В українському телеефірі ми щодня бачимо лише доморощених “русскоязичних звьозд”, яких, згідно з чинним законодавством, і вважають “національним аудіовізуальним продуктом”, а численні “шоу” на всіх без винятку провідних телеканалах узагалі гидко дивитися, бо їхні учасники в кращому випадку “свободно балакають на суржику, змішуя руські і українські слова”. Української мови ми там ніколи не чули, не чуємо її зараз і навряд чи почуємо в майбутньому. І чомусь мені здається, що після перерозподілу квот жодних змін не відбудеться.
У Законі України “Про телебачення і радіомовлення”, насправді як не було, так і немає жодного слова про українську мову. У своїй доповіді перед голосуванням автор законопроекту Олена Бондаренко заявила, що в першому варіанті законопроекту йшлося про повне скасування квоти на українську продукцію в ефірі, однак згодом усе-таки було знайдено компроміс, і квоту встановлено на рівні 25 %. Депутати від опозиції запропонували аж 29 поправок (згідно з порівняльною таблицею до проекту Закону на сайті rada.gov.ua), спрямованих на збільшення квоти або на скасування самого закону. Всі вони були скасовані. Але жодна із запропонованих поправок не говорила про те, що під квотою мають на увазі відсотки українськомовної продукції! Якщо вже йшлося про компроміс, чому б нашим законотворцям не закріпити в ньому 25 % української мови на телебаченні й радіо? Тоді б ми мали принаймні чверть українського інформаційного простору…
Але мені, як і багатьом моїм одноліткам, вже давно не цікава не тільки Алла Пугачова, а й Потап з його Настею. Ми обираємо якісну музику. Відвідуємо концерти українськомовних виконавців, яких на українське телебачення та радіо як не випускали, так і не випускають, слухаємо їхні диски, переглядаємо польські, німецькі, англійські музичні телеканали — це європейський рівень.
Нинішній владі більше подобається Алла Пугачова, а не Потап із Настею. Тому будь-які рішення в бік зменшення присутності “українського продукту”, звісно, є негативними. Коли є більша квота, навіть дуже м’яко сформульована, жевріє принаймні надія на покращення ситуації в майбутньому. А сьогодні ми маємо справу з черговою антиукраїнською атакою, які в останні два роки вже стали нормою.
Профільний комітет парламенту рекомендував підтримати законопроект, а юридичне управління дало негативний висновок. Після голосування депутат від БЮТ Андрій Шевченко заявив, що цей закон необхідно скасувати, і закликав Президента Віктора Януковича ветувати його. “Те, що сталося — це спроба віддати український ринок у руки російському шоу-бізнесу… Я закликаю президента скористатися правом вето щодо цього закону та звернути увагу на 11 статтю Конституції, яка зобов’язує дбати про українську культуру”, — зазначив Шевченко. Після цього спікер парламенту Володимир Литвин зауважив, що при поданні закону на підписання президенту буде подано висновок юридичного управління.
За кілька днів після цього резонансного рішення чимало митців, політиків, громадських діячів і звичайних блогерів висловилися проти таких змін.
Композитор Олександр Злотник на парламентських слуханнях у Верховній Раді України назвав аморальною 25 % квоту української музики в теле- й радіоефірі. “Українську музику — в ефір!” — таким було основне гасло митців, що зібралися у Львові протестувати проти скорочення квот на українське мовлення в ефірі. У четвер, 10 листопада, на площі Ринок вони провели акцію проти законопроекту № 6342. В акції взяли участь гурти “Піккардійська Терція”, “Коралі”, “Хочу ЩЕ!”, “Марвінок”, “Соколи”, співаки Назар Савко, Михайло Мацялко, Софія Федина, Левко Бебешко та інші (пробачте за можливу необізнаність, але я не знаю жодної ФМ-радіостанції в столиці України, де можна було б послухати музику згаданих гуртів і виконавців). Своє звернення учасники акції у Львові направили в Адміністрацію Президента.
Не підписувати закон попросила Президента і Громадська гуманітарна рада Києва. Ініціативу озвучив 10 листопада голова комісії Київради з питань культури і туризму Олександр Бригинець. Жоден член Громадської гуманітарної ради не виступив проти зазначеного звернення. Проект підтримали інші члени ради: поет, Герой України Іван Драч, тележурналіст, директор КДТРК Олександр Савенко, історик, президент фонду “Пам’ять Бабиного Яру” Ілля Левітас.
11 листопада на засіданні гуманітарної ради ухвалений Верховною Радою закон розкритикував Президент України Віктор Янукович, а голова Верховної Ради України Володимир Литвин заявив, що відклав підписання закону до усунення неузгодженостей у тексті.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment