НЕСІМО У МАЙБУТНЄ НЕВГАСИМУ МОВУ

День української писемності та мови зусиллями подвижників давно перетворився на Луганщині на святкову декаду. Ось і цього року пройшли різнопланові заходи в усіх районах і містах області.
У навчальних закладах Луганська             1 листопада відбулися конкурси на кращий вірш і пісню, присвячену українській мові. Найбільш вдало захід пройшов у національних університетах імені Тараса Шевченка та Володимира Даля. Наступного дня розпочали конкурси на кращу стіннівку, малюнок, плакат під гаслом “Спочатку було слово…”
2 листопада просвітянська зала Українсько-канадського центру “Відродження” не змогла вмістити всіх охочих, які прийшли на авторський вечір поетеси Антоніни Листопад із Краснодона.
3—4 листопада відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція “Слобожанська беседа — 5. Діалектне мовлення як лінгвокультурний феномен”, організована просвітянами кафедри української філології та загального мовознавства Луганського національного університету імені Тараса Шевченка й відділом діалектології Інституту української мови НАН України. У форумі взяли участь 146 науковців із України, Росії, Болгарії, які обговорили актуальні проблеми сучасної діалектології й мовознавства: евристичний потенціал сучасних діалектів; лінгвокультурний зміст фразеологічних одиниць і паремій; суржикове мовлення; жаргонний дискурс; мовна креативність особистості; питання функціональної лінгвістики; сучасні педагогічні технології в мовній освіті. Форум продовжив роботу в школі села Смолянинове Новоайдарського району, на батьківщині українського письменника Микити Чернявського. Гості й господарі відвідали Смолянинівський і Новоайдарський етнографічні музеї. Науковці ознайомили місцеву громаду з портретами українських діалектологів, імена яких занесено до енциклопедії сучасної України, антропонімікою навколишніх сіл, студентським сленгом тощо.
5 листопада просвітяни й активісти крайової громадської патріотичної організації “Східне Козацьке Військо України” (отаман Сергій Борисенко) випустили громадсько-освітній часопис “Козацька варта”, присвячений Дню української писемності та мови.
7 листопада в обласному ляльковому театрі відбувся творчий звіт Зразкової дитячо-юнацької студії читця “Натхнення” (керівник — знана луганська просвітянка, заслужений працівник культури України Ніна Григоренко), де прозвучали поезії Тараса Шевченка, Лесі Українки, нашого земляка Миколи Руденка, Євгена Дудара та інших.
8 листопада шанувальники поетичного слова нашого земляка Івана Низового (у 40-дення відходу його у вічність) провели літературний вечір його пам’яті — студенти Інституту культури та мистецтв і факультету української філології ЛНУ імені Тараса Шевченка читали улюблені поезії з багатющої спадщини лауреата премій імені Братів Лепких та Олекси Гірника, володаря просвітянської медалі “Будівничий України”. А заслужений артист України, член правління обласного просвітянського об’єднання Іван Шербул виконав 7 авторських пісень про українську мову та рідний край із доробку Івана Низового.
У всіх навчальних закладах Луганщини просвітяни області спільно з органами освіти організували написання всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, а в Шевченківському університеті міста — диктант-конкурс “Ваша величносте, грамотність”. При цьому виникли певні труднощі — у багатьох школах немає провідного радіо. Необхідно поновити радіомережу.
Цього ж дня в Українсько-канадському центрі “Відродження” відкрився круглий стіл “Гідність людської особи та громадянське суспільство як християнські чесноти в Україні”. На захід прибули гості зі Львова, Німеччини, Голландії тощо. Тут читали поезії про українську мову, обговорювали актуальні питання писемності й мови.
9 листопада тут за традицією зібралися студенти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, політехнічного коледжу, коледжу будівництва, економіки і права, будівельного коледжу, коледжу Східноукраїнського університету імені Володимира Даля, луганських загальноосвітніх шкіл № 42 та № 48, просвітяни старшого віку. Багато учасників дійства — у вишиванках, що створило святкову атмосферу. У залі — змістовні, яскраво оформлені плакати та стіннівки, які учні та студенти представили на конкурс “Палітра українського слова”. Надіслали свої тематичні плакати і школярі Металістської школи Слов’яносербського району, які виготовили під керівництвом учительки-просвітянки Галини Скосаревської.
Голова Луганського обласного об’єднання “Просвіти” Володимир Семистяга привітав усіх зі святом — Днем української писемності та мови й відкриттям Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Він також вручив Почесну Грамоту Управління культури Луганської обласної держадміністрації давньому симпатикові “Просвіти”, луганському художнику Віктору Федоровичу Мінаєву-Романовському, який постійно зустрічається з молоддю під час художніх виставок своїх численних творів на тему українського козацтва. Благословив учасників свята та привітав власною поезією про мову священик УПЦ КП о. Петро.
Ведучі — студенти коледжу будівництва, економіки і права Роман Савченко, Катерина Хохлова, Ангеліна Ткаченко, Іван Гоголєв під керівництвом викладача-просвітянки Тетяни Петрушиної вміло побудували програму заходу. Звучали твори про українську мову Тараса Шевченка, Володимира Самійленка, Володимира Сосюри, Ліни Костенко, Василя Симоненка, Катерини Мотрич, Павла Глазового та інших. Потім студенти і школярі Діана Омельченко, Катерина Хохлова, Вікторія Махревич, Кристина Мірошниченко, Марина Терновська та Еліна Габараєва, а також викладач будівельного коледжу Віктор Плескун читали власні поезії цієї ж тематики. Дует юних співаків із Луганської гімназії № 42, дівочий ансамбль ЗОШ № 48, солістка коледжу СНУ імені В. Даля прикрасили захід піснями. Школярі й студенти, а серед них і переможці традиційного просвітянського конкурсу “Іду з дитинства до Тараса”, які побували в Каневі на могилі Кобзаря, читали улюблені поезії українських авторів.
Професор ЛНУ імені Тараса Шевченка Катерина Глуховцева і відповідальний секретар обласної “Просвіти” Дора Тимошевська вручили учасникам та переможцям творчих конкурсів грамоти, книжки, а виконавцям плакатів і стіннівок — альбоми про творчість В. Мінаєва-Романовського.
На завершення свята усіх гостей привітав старійшина просвітянського руху на Луганщині Іван Подройко. Він закликав говорити скрізь і завжди рідною мовою, плекати її, захищати від недругів і пам’ятати сповідь одного з поетів-сучасників: “О рідне слово, хто без тебе я?” Прикметно, що на Луганщині старші люди, які через об’єктивні причини були відрізані від рідної мови, хочуть, щоб їхні діти знали українську.
Завершилася декада 11 листопада у Стаханові, де з ініціативи місцевих просвітян спільно з депутатами міськради відкрито меморіальну дошку на честь відомого українського гумориста Остапа Вишні, який мешкав тут 1951 року. Просвітяни міста розпочали збір коштів на встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку в Стаханові, замість зруйнованого вандалами погруддя.
А 13 листопада вся область у радіопрограмі “Час української” прослухала розповідь про те, що відбулося цими днями в Українсько-канадському центрі “Відродження”.

Прес-центр Луганського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment