НЕЗАБУТНІЙ ВАСИЛЬ СІРИЙ

Відійшов у вічність Василь Сірий. Відійшов жорстоко й несподівано. Ще кілька днів тому з ним спілкувалися, а коли запитували про здоров’я, пан Василь відповідав, що з цим у нього добре. А виявилося…
Півроку тому Василь Сірий поховав свою вірну дружину, з якою прожили тернисте життя. Для нього це стало настільки тяжким ударом, що навіть зовні змінився.
Уродженець Одещини, де він побачив світ 4 квітня 1926 року, Василь Сірий після закінчення Одеського педінституту викладав у школі географію. Улюбленій справі віддав 14 років, доки не звільнили з роботи за “неприпустимі” висловлювання про компартію.
Після цього Василь Сірий написав книжку “Пагубность однопартийной системы и её последствия”, у якій зібрав антилюдські висловлювання “вождя світового пролетаріату”, підписані ним документи про “червоний терор”. Як наочний приклад, пан Василь навів дані про розстріл протягом двох діб 156 мешканців рідної Кодими.
За таке “вільнодумство” його звинуватили відразу за п’ятьма статтями Кримінального кодексу СРСР, серед яких — “зрада Батьківщини”, “антирадянська агітація і пропаганда”… Василь Сірий не злякався, обіцяв викрити на суді тих, хто незаконно позбавив його улюбленої роботи, а також одеських партійних високопосадовців. З остраху перед таким розголосом Одеський обласний суд направив Сірого на експертизу до Всесоюзного інституту загальної та судової психіатрії ім. проф. В. П. Сербського, де йому слухняно поставили діагноз “шизофренія параноїдальної форми”. Це дозволило суду розглянути справу пана Василя без його присутності, без свідків. Його запроторили до дніпропетровської спеціалізованої психіатричної лікарні, де Сірий пробув 13 років і 3 місяці. Вижив пан Василь тільки завдяки своєму міцному організмові. 1994 року Асоціація психіатрів України встановила, що він ніколи не страждав на психічні захворювання.
Із 1989 року Василь Сірий поринув в активне громадське життя. Саме він у 1993—1994 роках створив Дніпропетровську, Запорізьку, Харківську та Кіровоградську обласні організації Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих. Добрі справи Василя Сірого у цій іпостасі можна перераховувати довго.
Активно працював Василь Сірий у дніпропетровській “Просвіті”, віддаючись цій роботі до останнього подиху. Земля Вам пухом, пане Василю!

Дніпропетровська обласна організація Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, Дніпропетровське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment